Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasto chce wrócić do dawnej świetności

Monika Daszkowska
Tak wkrótce może wyglądać Plac Marii Konopnickiej, nazywany dawniej Rynkiem Żydowskim.
Tak wkrótce może wyglądać Plac Marii Konopnickiej, nazywany dawniej Rynkiem Żydowskim. Archiwum
Jest koncepcja przebudowy Placu Marii Konopnickiej w Szydłowcu, mają być nowe drzewa, kawiarenki i parkingi.

Plac Marii Konopnickiej, dawniej Rynek Żydowski, jedno z najbardziej reprezentacyjnych miejsc w Szydłowcu, może powrócić do dawnej świetności. Kilka dni temu została zaprezentowana koncepcja zagospodarowania tego miejsca.
W biurze Rady Miejskiej przedstawił ją Robert Warsza z łódzkiego Biura Rozwoju Przestrzennego "M. Reterski i Wspólnicy S.J.".

WIĘCEJ BUDYNKÓW

Zaprezentowana koncepcja przewiduje między innymi dodatkową zabudowę. Poza tym jej podstawowym założeniem jest przywrócenie temu terenowi jego dawnej funkcji placu miejskiego, przed jego przebudową po II wojnie światowej. Wówczas to miejsce było określane jako Rynek Żydowski i tworzyło plac handlowy. Było częścią traktu, który ciągnął się ulicą Radomską od pierwszego rynku, czyli obecnego, przez drugi usytuowany na teraźniejszym Placu Marii Konopnickiej aż do trzeciego, który był umiejscowiony na obecnym Placu Wolności.

GRANITOWE PŁYTY

- Według koncepcji cały Plac Marii Konopnickiej miałby zostać wyłożony płytami granitowymi. Część z nich układałaby się w herby miasta, które obowiązywały dotychczas - wyjaśnia Andrzej Jarzyński, burmistrz Szydłowca.
Miałby się tam znaleźć miejsca parkingowe, mniej więcej na 45 aut, to o 15 więcej niż dotychczas.

- Chcemy bowiem, aby to miejsce służyło głównie wypoczynkowi mieszkańców - dodaje Andrzej Jarzyński.

Na pewno zostałby uporządkowany drzewostan. Zniknęłyby stare topole, na rzecz bardziej ozdobnych drzew. Na placu stanęłaby także kamienna panorama miasta z XIX wieku. Znalazłoby się miejsce również na kawiarnie, które latem mogłyby funkcjonować pod parasolami. Nim jednak tak będzie wyglądał obecny Plac Marii Konopnickiej musi zostać spełnione kilka warunków.

BĘDĄ SIĘ STARĆ O PIENIĄDZE

Plan Zagospodarowania przestrzennego był wystawiony do wglądu dla wszystkich mieszkańców Szydłowca. W tym czasie do burmistrza wpłynęło 10 wniosków z uwagami dotyczącymi konkretnych miejsc. Dwa z nich skierowane zostały do prawnika po opinię. Plan musi zyskać także akceptację Rady Miejskiej. Gotowy jest warunkiem przygotowania dokumentacji. Kiedy ta będzie gotowa, miasto rozpocznie starania o pieniądze z zewnątrz na realizację koncepcji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie