Wyszukiwarka wyborcza

Wybory Parlamentarne

Sprawdź, gdzie możesz zagłosować

Do wyborów pozostało

  • 00dni
  • 00godz.
  • 48min.
Odwiedź serwis wyborczy 

MIASTO I GMINA BIAŁOBRZEGI

Materiał informacyjny
Ławeczka Jeremiego Przybory to wspólna inicjatywa samorządu i organizacji pozarządowej
MIASTO I GMINA BIAŁOBRZEGI

BIAŁOBRZEGI URZEKAJĄ

Adam Bolek, Burmistrz Miasta i Gminy Białobrzegi
Adam Bolek, Burmistrz Miasta i Gminy Białobrzegi

W 30 rocznicę powołania do życia samorządu terytorialnego rozmawiamy z burmistrzem Miasta i Gminy Białobrzegi Adamem Bolkiem.

Panie burmistrzu, mija właśnie 30 lat od wyborów do rad Gmin i uchwalenia ustawy o samorządzie terytorialnym. Jak ten fakt wywarł wpływ na Gminę Białobrzegi?

- Adam Bolek burmistrz Miasta i Gminy Białobrzegi – To ważna data w historii Polski. Myślę, że jest to symboliczne przejście z ustroju socjalistycznego do demokratycznego, z systemu centralnie planowanego do sytemu samorządowego. Ustawa pozwoliła społeczeństwu stanowić o sobie, o swoim najbliższym otoczeniu, mieć wpływ, poprzez swoich przedstawicieli na to co dzieje się we własnej gminie, mieście. Władza centralna oddała dużą część kompetencji mieszkańcom miast i wsi. To spowodowało rozwój samorządności, która trwa do dzisiaj.

Jak wyglądały Białobrzegi w tamtym czasie?

- W 1990 roku miałem 16 lat, chodziłem do pierwszej klasy LO. Białobrzegi zawsze dla mnie wyglądały dobrze i z perspektywy młodego człowieka trudno było w tamtym czasie oczekiwać szybkich i diametralnych zmian. Dzisiaj wiem, że dla rodzącego się samorządu był to trudny czas. Diametralna zmiana ustroju, zmiana sytemu zarządzania, duża inflacja brak dochodów własnych gminy. Do tego olbrzymie potrzeby infrastrukturalne, zmiany organizacyjne. Na to wszystko potrzeba było czasu… dużo czasu.

No właśnie czas biegł bardzo szybko, a potrzeby jeszcze szybciej.

- Tak jest w samorządzie, że potrzeby zawsze wyprzedzają możliwości. Tak jest do dzisiaj. W niektórych okresach tych 30 lat możliwości nieco doganiały potrzeby ale te zawsze były nieco przed nimi. Dlatego szczególnie lata 90. były trudnym okresem, choć i tak na miarę ówczesnych możliwości działo się wiele. W tamtym czasie podjęto się trudnego zadania budowy kanalizacji i budowy oczyszczalni ścieków. To jak na tamte czasy olbrzymie zadanie, które pozwoliło w kolejnych latach – właściwie do dzisiaj – na rozbudowę sieci kanalizacyjnej w samym mieście jak również w Brzeźcach czy Suchej. Bez tamtych odważnych decyzji procesy, dotyczące inwestycji kanalizacyjnych byłby opóźnione.

Na początku XXI wieku pojawiły się nowe możliwości, związane ze środkami przedakcesyjnymi a potem europejskimi. Czy wykorzystano ten moment?

- Myślę, że tak. Oczywiście możemy się spierać czy można było więcej, czy można było inaczej ale nie ulega wątpliwości, że Białobrzegi zmieniły się pozytywnie. Podjęto się olbrzymich zadań inwestycyjnych zmieniających i wizualny i funkcjonalny obraz Białobrzegów i całej gminy. Działo się to z wykorzystaniem środków z różnych źródeł głównie Unii Europejskiej.

Jakie działania nazwałby Pan strategicznymi, najważniejszymi, które miały wpływ na obraz Gminy?

Było wiele takich działań. Nie wymienię wszystkich ale do najważniejszych zaliczę uchwalenie Planu zagospodarowania przestrzennego, przebudowę ulicy Krakowskiej, rewitalizację Placu Zygmunta Starego, budowę kanalizacji w starej części miasta i towarzyszącą jej przebudowę ulic i chodników, likwidację wysypiska śmieci. Z najnowszych to utworzenie specjalnej strefy ekonomicznej, rozbudowę kanalizacji w Białobrzegach i Suchej, modernizację oczyszczalni ścieków, budowę ścieżek rowerowych, modernizację oświetlenia ulicznego oraz budowę hali sportowej i żłobka, modernizację stadionu czy rozpoczynającą się wkrótce modernizację domu kultury i budowę hotelu nad Pilicą. Wiele z tych działań to realizacje wieloletnie, których procedowanie obejmowało kilka kadencji Rady Miasta i Gminy i było przedmiotem działań kilku burmistrzów. Dlatego tak ważna w samorządzie jest kontynuacja strategicznych działań, wizja miasta, gminy i konsekwentne dążenie do jej realizacji bez względu na upływający czas i zmiany personalne dotyczące radnych czy burmistrzów.

Samorząd to nie tylko działania „twarde” ale również budujące społeczeństwo obywatelskie. Jak to się odbywało w Gminie Białobrzegi?

- Samorząd to przede wszystkim wspólnota, której celem jest wszechstronny rozwój Gminy w wielu aspektach. Samorządność daje bowiem możliwość budowania wspólnot, stowarzyszeń, których celem jest rozwój tych grup społecznych. Przez te 30 lat w naszej gminie pojawiły się nowe stowarzyszenia, organizacje, które wywarły i wywierają do dzisiaj olbrzymi wpływ na życie kulturalne, artystyczne, społeczne naszej gminy. Wspomnę tu chociażby o Białobrzeskim Towarzystwie Kulturalnym, o twórcach i redaktorach Gazety Białobrzeskiej, Funduszu Lokalnym Ziemi Białobrzeskiej Koalicja dla Młodych, Lokalnej Grupie Działania Zapilicze, nieformalnych grupach: Trytwa, 50+, Klub Pomocy Wzajemnej Energia, sportowy TEAM Białobrzegi, WBR Bikers i wielu innych stowarzyszeniach. Wszystkie one swoją działalnością uzupełniają ofertę dla mieszkańców i dają możliwość rozwoju w wielu kierunkach młodym i starszym mieszkańcom miasta i gminy Białobrzegi.

Przez te 30 lat było kilku burmistrzów Miasta i Gminy Białobrzegi. Jaki był ich wkład w rozwój gminy?

Każdy z nas burmistrzów działa trochę innych okolicznościach i miał różne możliwości. Pierwsi białobrzescy burmistrzowie Włodzimierz Łaski, Janusz Malik i Andrzej Matysiak - urzędowali w trudnym czasie budzącej się do życia nowej, demokratycznej rzeczywistości. Mierzyli się z problemami ekonomicznymi, organizacyjnymi w bardzo dynamicznie zmieniającej się sytuacji gospodarczej naszego kraju. Myślę, że zrobili wszystko co w ich mocy, aby Białobrzegi przez ten okres przeszły zmienione i dostosowane do nowej rzeczywistości społeczno-gospodarczej. Kolejny burmistrz Andrzej Molak działał na przełomie wieków w czasie gdy mówiło się już głośno o Unii Europejskiej, gdzie pojawiały się pierwsze środki finansowe z zewnątrz. Należało przygotować się na wejście Polski do Unii Europejskiej. Wtedy właśnie powstał strategiczny dokument – Plan zagospodarowania przestrzennego naszej gminy, który z drobnymi zmianami obowiązuje do dzisiaj. Kolejny burmistrz Wiesław Banachowicz miał już duże możliwości pozyskania środków z Unii Europejskiej. I wykorzystał tę szansę, bowiem udało się w tamtym czasie wykonać kilka strategicznych inwestycji. Mój czas to również pozyskiwanie środków zewnętrznych z różnych instytucji i kontynuacja niektórych działań moich poprzedników, np. kanalizacji. Postawiłem również na wykonanie działań, które diametralnie zmieniły wizerunek miasta i gminy. To, że Białobrzegi dzisiaj urzekają jest zasługą wszystkich, którzy przez te 30 lat funkcjonowania samorządu, działali na jego rzecz pełniąc różne funkcje oraz wszystkich mieszkańców, przedsiębiorców, rolników, którzy działają dla dobra i na rzecz naszej wspólnoty samorządowej. Za to wszystkim dziękuję.

MIASTO I GMINA BIAŁOBRZEGI

Urząd Miasta i Gminy w  Białobrzegach
Pl. Zygmunta Starego 9, 26-800 Białobrzegi

tel. 48 386 30 00
Fax - 48 386 30 11
e-mail: bialobrzegi@bialobrzegi.pl

www.bialobrzegi.pl

MIASTO I GMINA BIAŁOBRZEGI
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3