MIASTO I GMINA WYŚMIERZYCE

Materiał informacyjny

Wyśmierzyce – miasto i gmina. Małe miasteczko z wielką duszą. Mały samorząd z wielkim potencjałem.

Trochę historii….

27 maja 1990 roku zostały przeprowadzone wybory samorządowe. W Gminie Wyśmierzyce, tak jak w całej Polsce, zdecydowane zwycięstwo odnieśli kandydaci Komitetów Obywatelskich. 12 czerwca 1990 roku Burmistrzem Miasta i Gminy Wyśmierzyce został Marek Bielewski. Sprawował on urząd w okresach 1990-1998 i 2014-2018. Po złożonej w 1998 roku przez Marka Bielewskiego rezygnacji, od marca do listopada 1998 roku miastem i gminą zarządzał Jan Aderek. Wyśmierzyce liczące w 1990 roku zaledwie 858 mieszkańców były do końca 2017 roku najmniejszym miastem w Polsce. W całej gminie zamieszkiwało wówczas 3083 osoby w niewiele ponad 800 gospodarstwach domowych.

W 1998 roku Burmistrzem Wyśmierzyc został Władysław Jasiński. Sprawował on urząd do 2014 roku. Od listopada 2018 roku urząd burmistrza spoczywa w rękach Wojciecha Sępioła.

Obecnie Wyśmierzyce liczą 929 mieszkańców, a w całej gminie zamieszkuje 2 863 osoby.

Gmina, chociaż niewielka, realizuje wszystkie zadania opisane w ustawie o samorządzie gminnym poprzez jednostki organizacyjne: Urząd Miejski w Wyśmierzycach, Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Miejsko Gminną Publiczną Bibliotekę oraz gminne placówki oświatowe.

Małymi krokami do dużych inwestycji…

Od 1990 roku nastąpił czas zmian w naszej małej Ojczyźnie. Główne zadania do realizacji to poprawa istniejącej i budowa nowej infrastruktury. Zadaniem priorytetowym było wybudowanie sieci wodociągowej, do której podłączonych jest 95% gospodarstw (sieć o długości 79,20 km, którą w wodę zaopatruje 5 studni głębinowych).W 2004 roku wykonana została oczyszczalnia ścieków w Wyśmierzycach oraz 7,38 km sieci kanalizacyjnej sanitarnej. Wartość inwestycji 2 mln 175 tyś. złotych. Skanalizowana jest część miasta Wyśmierzyce: ulice –Wojska Polskiego, Adama Mickiewicza, Sosnowa, Stefana Batorego, Mikołaja Kopernika, Leśna, 1000-LeciaPaństwa Polskiego, 16-go Stycznia i Plac Wolności. Łączna ilość dostawców nieczystości płynnych do sieci kanalizacji wynosi obecnie 168. W latach 2010-2011 zostało podłączonych do gospodarstw domowych 145 przydomowych oczyszczalni. Wartość tej inwestycji wyniosła 1 mln 985 tyś. złotych. Od 2013 roku w ramach zadania w zakresie uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej w Gminie Wyśmierzyce wydatkowana została kwota 2 mln 500 tyś. złotych.

W 2015 roku dokonaliśmy kompleksowej wymiany oświetlenia ulicznego. Na istniejących słupach zainstalowane zostały 472 oprawy oświetlenia ulic: 242 oprawy typu cree, 226 opraw typu biosolution oraz 4 inne. Koszt tej modernizacji to 448 tyś. złotych.

Sukcesywnie poprawiamy stan techniczny naszych dróg. Zrealizowane zostały przebudowy dróg gminnych poprzez położenie nowego asfaltu na długości 34,67 km. Wydatkowana od 2001 roku kwota na inwestycje drogowe to 9 mln 650 tyś. złotych. W technologii kostki betonowej zostały wykonane drogi osiedlowe na terenie miasta Wyśmierzyce o długości 958 m za kwotę 723 529,00 złotych.

Dokonano modernizacji i rozbudowy placówek oświatowych: Szkoły Podstawowej w Kostrzynie – budowa nowej sali gimnastycznej i wymiana dachu na budynku szkoły w kwocie 680 tyś. złotych oraz rozbudowy budynku szkoły w Wyśmierzycach o powierzchnię 448 m2 za kwotę 1mln 550 tyś złotych. W okresie 2011-2012 powstały dwa kompleksy boisk sportowych „Orlik” oraz place zabaw, które stanowią bazę do rozwoju sportu oraz wzrostu aktywności ruchowej mieszkańców naszej małej gminy. Stadion z zapleczem sanitarnym w Wyśmierzycach w obecnym kształcie powstał w 2013 roku. Obiekt kosztował 553 tyś. złotych.

W 2002 roku dla całego obszaru Gminy Wyśmierzyce zostało opracowane Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta i Gminy Wyśmierzyce. Dla terenów obejmujących wschodnią część miasta Wyśmierzyce przyjęty został w 2008 roku „Miejscowy planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego obszar działki  o numerze  ewidencyjnym 1863  w mieście Wyśmierzyce”.

Gmina Wyśmierzyce wspiera działania 7 jednostek OSP. Do dyspozycji 225 Strażaków OSP w Gminie Wyśmierzyce w ostatnim pięcioleciu zostały zakupione 2 nowe średnie wozy ratownicze oraz jeden lekki. Środki przeznaczone na ten cel z budżetu gminy wyniosły 169 tyś złotych. Z budżetu gminy zostały też wydatkowane fundusze na zakup dodatkowego wyposażenia jednostek OSP: motopomp i narzędzi hydraulicznych do ratownictwa drogowego. Modernizacji i rozbudowie poddane zostały remizy w Korzeniu, Kostrzynie i Wyśmierzycach, wykonano remont remizy w Kożuchowie.

W Wyśmierzyczanach zakorzeniona jest silna tradycja piłkarska. Miejski Klub Sportowy jest sportową wizytówką regionu. Drużyna MKS Wyśmierzyce uczestniczy w rozgrywkach A klasy organizowanych przez Mazowiecki Związek Piłki Nożnej. W ciągu roku drużyna rozgrywa do 30 spotkań.

Ze względu na położenie i walory przyrodnicze Gmina Wyśmierzyce jest znakomitym miejscem do uprawiania wędrówek pieszych, rowerowych, konnych czy kajakowych. Na terenie gminy do dyspozycji zainteresowanych jest Pieszy szlak turystyczny – oznakowany kolorem niebieskim o długości 63,3 km. Łączy on miejscowości Biała Góra – Nowe Miasto nad Pilicą. Na terenie gminy Wyśmierzyce ma długość 17 km i biegnie od miejscowości Korzeń, poprzez Wyśmierzyce do miejscowości Grzmiąca oraz Szlak Kajakowy Pilicy – od miejscowości Ulaski Stamirowskie do miejscowości Górki. Gmina Wyśmierzyce pozyskała dofinansowanie na utworzenie i oznakowanie ścieżki rowerowej o łącznej długości 23 km. Kwota wynosi 175 tyś. złotych. W zadania grantu wpisane jest ustawienie małej infrastruktury na wyznaczonych ścieżkach rowerowych.

Gmina Wyśmierzyce pozyskuje środki z różnych źródeł zewnętrznych: UE, budżetu państwa, samorządu wojewódzkiego, WFOŚiGW. Przy niewielkim budżecie cały czas szukamy zewnętrznego finansowania naszych zadań, projektów. Od 1990 roku pozyskaliśmy 9 mln 185 tyś. złotych, w ostatnim pięcioleciu dużo ponad 2,5 mln złotych. Wartość szacunkowa majątku gminy wynosi 34 mln 323 tyś. złotych.

Dla mieszkańców gminy organizujemy spotkania, pikniki, festyny. Bawimy i integrujemy lokalne środowisko. Nieocenione pozostają w tej sferze powstałe Koła Gospodyń Wiejskich: Paprotki, Wólczynianki, Kostrzynianki, Grzmiączki, Witaszynianki, Jabłonnianki, Korzenianki i Kożuchowianki. Dla potrzeb KGW zostały wyremontowane i wyposażone świetlice w Paprotnie, Witaszynie, Wólce Kożuchowskiej i w Kożuchowie oraz zaplecze kuchenne w Korzeniu.

Wyśmierzyce obecnie…

Samorząd terytorialny w Polsce został przywrócony w 1990 roku. Powrót do przedwojennej tradycji miał wpłynąć na budowę społeczeństwa obywatelskiego i wykształtować kompatybilną wspólnotę gminną. Do ideału samorządu gminnego w Wyśmierzycach daleka droga. Ale staramy się. Nie ustajemy w działaniach. Pytamy społeczeństwo o zdanie – informację zbieramy w formie ankiet, zapytań, konsultacji. Cel jest coraz bliżej. Pozyskiwanie pieniędzy z projektów i programów zewnętrznych pozwala nam na realizację pomysłów i znacznie wspiera kondycję gminnego budżetu. Przed nami kolejne inwestycje, kolejne wyzwania. Wiemy już teraz, że rok 2020 i kolejne lata, będą okresem wytężonej pracy i dynamicznego rozwoju naszej gminy.

Urząd Miejski w Wyśmierzycach
26-811 Wyśmierzyce, ul. A. Mickiewicza 75

tel. 48 615 70 03
e-mail: umwysmierzyce@wysmierzyce.pl

www.wysmierzyce.pl

MIASTO I GMINA WYŚMIERZYCE
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3