Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasto Radom dołoży pieniędzy na film "Klecha". Wystąpią w nim między innymi Mirosław Baka i Piotr Fronczewski

ik
Sceny do „Klechy” były kręcone między innymi w kościele na Sadkowie. W filmie występuje Mirosław Baka.
Sceny do „Klechy” były kręcone między innymi w kościele na Sadkowie. W filmie występuje Mirosław Baka. Marcin Genca
Urząd Miejski przekaże 900 tysięcy złotych na realizowany właśnie film „Klecha”. Przygotowywane są właśnie prawne ramy umożliwiające wypłatę pieniędzy.

Film opowiada o księdzu Romanie Kotlarzu na tle wydarzeń Radomskiego Czerwca’76. Autorem scenariusza jest Wojciech Pestka, reżyserem zaś Jacek Gwizdała. Występują między innymi Ireneusz Czop, Mirosław Baka i Piotr Fronczewski.

Pieniądze w budżecie

Filmowcy o pieniądze potrzebne na realizację projektu wystąpili między innymi do miasta. W tegorocznym budżecie Radomia na ten cel zapisano 900 tysięcy złotych. Pieniądze mają dostać także z Polski Instytutu Sztuki Filmowej.
Radom ma być koproducentem „Klechy”.

- Taką formę zaplanowali producenci filmu - mówił Mateusz Tyczyński, szef kancelarii prezydenta miasta. - Nie ma jednak formuły prawnej, która umożliwiałaby takie rozwiązanie z udziałem Urzędu Miejskiego. Stąd decyzja, żeby koproducentem została „Resursa Obywatelska”. Takie rozwiązanie zaproponowali prawnicy. Równocześnie zwrócili uwagę na to, że konieczna jest zmiana w statucie placówki.

CZYTAJ TAKŻE: Film "Klecha" o księdzu Romanie Kotlarzu. Realizowano sceny w kościele na Sadkowie. Na planie aktorzy Mirosław Baka czy Janusz Chabior

- „Resursa” miała co prawda zapis mówiący o produkcji filmów, ale na własny użytek, koprodukcja to już zupełnie inne przedsięwzięcie - wyjaśniał Mateusz Tyczyński. Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej zmieniono więc zapis w statucie i „Resursa Obywatelska” może już być koproducentem „Klechy”.

Pytali o czas

Dofinansowanie „Klechy” było zresztą jednym z tematów obrad. Dyskusję na ten temat do porządku wpisała opozycja. Radni chcieli wiedzieć, dlaczego miasto do tej pory jeszcze nie przekazała pieniędzy. Jak tłumaczyli bez umowy na radomskie pieniądze producenci nie mogą sięgnąć po wsparcie z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Obawiali się też, że zmiana statutu „Resursy” nie kończy sprawy, bo trzeba będzie jeszcze ogłosić przetarg, a to jeszcze wydłuży procedurę.

- Producenci na początku mówili nam, że nie będą korzystać z pieniędzy Instytutu, bo mają zapewnione finansowanie. Nie możemy brać odpowiedzialności za to, że sytuacja budżetowa produkcji filmu się zmieniła - odpowiadał Mateusz Tyczyński. - Chcemy te pieniądze przekazać, ale musimy działać zgodnie z prawem. To trwa, bo przekazujemy 900 tysięcy złotych z publicznych pieniędzy. Z tego co wiem na ten moment przetarg nie będzie konieczny.

„Resursa Obywatelska”, jako koproducent „Klechy” będzie brała udział w podziale ewentualnych zysków, jeśli film okaże się sukcesem. Ale z drugiej strony ponosi też ryzyko na wypadek, gdyby obraz nie znalazł uznania w oczach krytyków, a zwłaszcza publiczności. - Takie rozwiązanie będziemy stosować po raz pierwszy. Musimy się przygotować od strony prawnej - dodawał Mateusz Tyczyński.

Ksiądz Roman Kotlarz był proboszczem parafii w Pelagowie pod Radomiem. 25 czerwca pobłogosławił protestujących robotników. Był inwigilowane przez ówczesne służby bezpieczeństwa, wielokrotnie nachodzony w plebanii. Zmarł 18 sierpnia 1976 roku.

ZOBACZ TAKŻE: Aktorzy Janusz Chabior i Mirosław Baka na planie filmu "Klecha", realizowanego w Radomiu i okolicach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie