Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Michel Schwalbe - z Radomia w świat"- uroczysty koncert odbył się w Resursie Obywatelskiej

Barbara Koś
Zagrał Zespół  Berlin Piano Trio: Krzysztof Polonek -skrzypce, Katarzyna Polonek - wiolonczela i Nikolaus Resa - fortepian. Nuty udostępnia pianiście  Ignacy Kozakiewicz, uczeń klasy fortepianu, z Zespołu Szkól Muzycznych.
Zagrał Zespół Berlin Piano Trio: Krzysztof Polonek -skrzypce, Katarzyna Polonek - wiolonczela i Nikolaus Resa - fortepian. Nuty udostępnia pianiście Ignacy Kozakiewicz, uczeń klasy fortepianu, z Zespołu Szkól Muzycznych. Joanna Gołąbek
Uroczysty wieczór „Michel Schwalbé. Z Radomia w świat” odbył się w niedzielę, 27 września, w Resursie Obywatelskiej. Uczczono nim stulecie urodzin wielkiego skrzypka.

Może cieszyć zainteresowanie osobą nieznanego dotychczas muzyka: sala Resursy była pełna. W imieniu Resursy przywitał publiczność Jakub Mitek.

- Michel Schwalbé to wieloletni koncertmistrz jednej z najlepszych orkiestr na świecie - zespołu Filharmonii Berlińskiej- powiedział. - Stanowisko objął w 1957 roku na specjalne zaproszenie szefa orkiestry, samego Herberta von Karajana. Grając z berlińczykami, Schwalbe korzystał ze skrzypiec Stradivariego, oddanych mu do użytku przez Axela Springera.

Jak trafił w świat?

Jak przypomniał Jakub Mitek, wirtuoz urodził się jako Mojżesz (potem używał także imion Mieczysław i Michał) Szwalbe 27 października 1919 roku w Radomiu. Już jako dziecko przejawiał ogromny talent muzyczny, dlatego rodzina postanowiła, że musi naukę gry na skrzypcach kontynuować u najlepszych mistrzów. W Warszawie ukończył Konserwatorium Muzyczne w wieku 12 lat, a gdy miał 14 - zdał maturę. Uzyskał wyróżnienie w I Międzynarodowym Konkursie imienia Henryka Wieniawskiego. Studia kontynuował w Paryżu. Po zajęciu Francji przez Niemców Szwalbe, ukryty w wozie meblowym, uciekł do Szwajcarii. Ocalał jako jedyny z rodziny- cała zginęła w Treblince.

Cały czas wspominał Polskę

W licznych wywiadach, których udzielał w trakcie swej długiej kariery (zmarł w 2012 roku), zawsze wymieniał Radom jako miejsce swojego urodzenia. Nigdy też nie zapomniał polskiego języka i chętnie w nim rozmawiał z pojawiającymi się w Berlinie Polakami. - -
- Stulecie urodzin wybitnego skrzypka to doskonała okazja, aby przypomnieć muzyka w Radomiu i utrwalać o nim pamięć- mówił Jakub Mitek.

Wyjątkowy koncert

Z tej niecodziennej okazji odbył się wyjątkowy koncert, Na scenę wyszli muzycy Berlin Piano Trio. Berlin Piano Trio tworzą: Krzysztof Polonek -skrzypce, Katarzyna Polonek - wiolonczela i Nikolaus Resa - fortepian, członkowie orkiestry Filharmonii Berlińskiej. Krzysztof Polonek, w styczniu tego roku wybrany został koncertmistrzem tej orkiestry. Jego ojciec był pierwszym Polakiem w słynnej orkiestrze.

Założony w 2004 roku zespół zalicza się do czołowych tego typu formacji fortepianowych. Zachwyca zarówno publiczność, jak i krytyków. Trio wygrało wiele międzynarodowych konkursów. Teraz o tym, jakimi są wspaniałymi muzykami mogła przekonać się publiczność radomska.

W programie koncertu znalazły się Trio fortepianowe G-dur Hob. XV:25 „Cygańskie” Josepha Haydna, Trio fortepianowe H-dur opus 8 Johannesa Brahmsa oraz Trio fortepianowe numer 4 e-moll opus 90 „Dumky” Antonina Dvoraka.

Wszystkie te utwory wykonane z najwyższą wirtuozerią zapierały dech w piersiach. Pod palcami muzyków dźwięki strun skrzypiec i wiolonczeli oraz klawisze fortepianu nakładały się na siebie lub brzmiały solowo ukazując ponadczasowe piękno tej muzyki.

Koncertmistrz z Radomia

Pomiędzy utworami wyświetlony był reportaż filmowy zrobiony przez Resursę ”Koncertmistrz z Radomia”. O Michelu Schwalbe wypowiadają się w nim muzycy Filharmonii Berlińskiej, a całość prowadzi Mateusz Strzelecki, radomski skrzypek, który pierwszy wydobył Michela Schwalbe na „światło dzienne”.

Mateusz Strzelecki, nauczyciel radomskiej szkoły muzycznej, obecnie stypendysta Fulbrighta w Nowym Jorku, w przygotowywanej pracy doktorskiej przypomni polskich muzyków emigracyjnych, także z Radomia . W swoich poszukiwaniach trafił na Michela Schwalbe. Jego tropem poszła Resursa.

- Dziękujemy ci, Mateusz- mówił Jakub Mitek.

Na filmie członkowie orkiestry berlińskiej z wielkim uznaniem wyrażają się o swoim koncertmistrzu, uwielbianym także - z wzajemnością -przez von Karajana.

Za przypomnienie wielkiego radomianina podziękował Resursie w imienia władz miasta, Sebastian Równy, szef miejskiej kultury.

Jak zapowiada Resursa, to nie jedyny wieczór poświęcony koncertmistrzowi. Resursa planuje tablicę pamiątkową dla Michela Schwalbe,a Mateusz Strzelecki ma pomysł organizowania konkursu skrzypcowego dla uczniów szkół muzycznych jego imienia.

Classic w Explosion. Zobacz zdjęcia z imprezy!

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie