Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski 2018 w Radomiu. Wydarzenie w Teatrze Powszechnym w dniach 20-27 października [PROGRAM]

Barbara Koś
Fragment "Operetki" Teatru Witkacego w Zakopanem, która zainauguruje festiwal. W środku- Dorota Ficoń.
Fragment "Operetki" Teatru Witkacego w Zakopanem, która zainauguruje festiwal. W środku- Dorota Ficoń. Teatr Witkacego w Zakopanem
Znany jest już program XIII Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego, który odbędzie się w Teatrze Powszechnym w dniach 20-27 października 2018.

Po raz 13 Teatr Powszechny będzie gospodarzem Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego. W tym roku wydarzenie to kończy równo 25 lat -w 1993 roku zainicjował je ówczesny dyrektor teatru, Wojciech Kępczyński. Od tego czasu organizowany co dwa lata festiwal gości najlepsze teatry z Polski i zagranicy prezentujące twórczość Witolda Gombrowicza. Od kilku lat festiwal przybrał charakter konkursu, którego werdykt jury ogłasza po ostatnim przedstawieniu.

Tym razem w ciągu siedmiu festiwalowych wieczorów obejrzymy dwanaście spektakli, w tym dwa premierowe i jeden prapremierowy oraz dwie wystawy fotograficzne. Każdego wieczoru będzie działał Klub Festiwalowy, który zaprosi na spotkania z artystami.

Są "Operetki", "Ferdydurke" i "Pupa"

W tegorocznej edycji z „Operetką" zmierzą się doświadczeni artyści zakopiańskiego Teatru Witkacego oraz wkraczający na zawodowe sceny niedawni studenci łódzkiej Filmówki. Warszawski Teatr Ateneum wyruszy w podróż „Trans-Atlantykiem", by porozmawiać o ojczyźnie i synczyźnie, a za sprawą zielonogórskiej realizacji na scenie ponownie pojawi się tajemniczy „Tancerz mecenasa Kraykowskiego", który przed laty przygotował na radomską scenę mało znany wówczas, a dziś reżyser światowej sławy, Krzysztof Warlikowski.

W spektaklach z Wałbrzycha i Wiednia sztuczny świat formy na dwa odmienne sposoby burzyć będzie niewygodna i obca "Iwona" a za pomocą „Ferdydurke" o naszym stwarzaniu się i samopoznaniu opowiedzą twórcy z Radomia, Warszawy i Buenos Aires.

Sztuka o Gombrowiczu

Nie zabraknie również mistrzowskiego scenicznego spotkania Gombrowicza, Miłosza i Herberta. W sztuce "Deprawator" Macieja Wojtyszki, którą przywiezie Teatr Polski z Warszawy, w tę wybitną literacką trójkę wcielą się Andrzej Seweryn, Wojciech Malajkat i
Paweł Krucz.

O czy jest ta sztuka? Czesław Miłosz w czasie wakacji 1967 roku zatrzymuje się w Vence pod Niceą. Mieszka półtora kilometra od Witolda Gombrowicza i odwiedza go codziennie. Zbigniew Herbert, goszczący w tym czasie u Miłosza, odradza mu te wizyty. Patrzy z dezaprobatą na zażyłość i regularne spotkania pisarzy. Jako reprezentant młodszego pokolenia ma pretensje do „starych mistrzów” o stosunek do Polski i Polaków...

Bilety na spektakle kupować już można w kasie Teatru Powszechnego. Ceny są bardzo różne. Przykładowo - bilety na otwierającą Festiwal "Operetkę" z Teatru Witkacego w Zakopanem kosztują 80 i 60 złotych, Karnet na wszystkie przedstawienie - 480 złotych.

Po spektaklu ogłoszenie werdyktu jury i zakończenie Festiwalu. Dyrekcja zastrzega sobie możliwość wprowadzania zmian w repertuarze. Teatr zaprasza też na spotkania z twórcami, które odbywać się będą w Klubie Festiwalowym codziennie, po konkursowych prezentacjach.

Wydarzeniem towarzyszącym stanie się Spacer Teatralny "Radomskie tradycje teatralne", organizowany we współpracy z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, który w sobotę 20 października, wyruszy spod teatru o godzinie 11.

Również 20 października, podczas uroczystej inauguracji Festiwalu, nastąpi otwarcie pokonkursowych wystaw: Konkursu Fotografii Teatralnej oraz "25 lat Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego (1993-2018)", Ekspozycja organizowana są we wspólpracy z Instytutem Teatralnym imienia Zbigniewa Raszewskiego.

Program Festiwalu

20.10 - sobota

Godz. 18, duża scena:"Operetka",reż. Andrzej Dziuk, Teatr Witkacego, Zakopane- uroczysta inauguracja Festiwalu,
godzina 21 Scena kameralna -"Ferdydurke"- premiera Radomskiego Teatru Powszechnego,reż. Alina Moś-Kerger,

21.10 - niedziela
Godz.16, scena kameralna "Nic specjalnego" (Nada Especial), spektakl zainspirowany „Ferdydurke”,reż. Braian Alonso, pokaże go grupa Pablito No Clavó Nada z Buenos Aires (Argentyna),

godzina 18., duża scena "Ferdydurke", reż. Magda Miklasz, koprodukcja Teatru Malabar Hotel i Teatru Dramatycznego,Warszawa

22.10 - poniedziałek

Godz.18.,duża scena "Operetka",reż. Waldemar Zawodziński, Szkoła Filmowa,Łódź.

23.10 - wtorek

Godz.18. scena kameralna,"Tancerz mecenasa Kraykowskiego:,reż. Jacek Bunsch, Lubuski Teatr, Zielona Góra.
godz. 20- duża scena, "Trans-Atlantyk",reż. Artur Tyszkiewicz, Teatr Ateneum im. S. Jaracza, Warszawa

24.10 - środa

Godz.18, scena kameralna, "Iwona, księżniczka Burgunda", reż. Grzegorz Jaremko, Teatr Dramatyczny im. J. Szaniawskiego, Wałbrzych

25.10 - czwartek

Godz.18. duża scena, "Deprawator",reż. Maciej Wojtyszko, Teatr Polski im. A. Szyfmana, Warszawa

godz.21, wydarzenie towarzyszące, premiera "Ja, Feuerbach" Tankreda Dorsta, reż. Zbigniew Rybka, Teatr Powszechny im. J. Kochanowskiego, Radom.

26.10 - piątek

Godz. 18. scena kameralna,"Iwona, księżniczka Burgunda", reż. Magdalena Marszałkowska, Theater XYZ Wiedeń (Austria)

27.10 - sobota
Godz. 18 "Pupa", spektakl baletowy na motywach „Ferdydurke”, reż. Anna Hop, muzyka, Stanisław Syrewicz, Teatr Wielki Opera Narodowa – Polski Balet Narodowy,Warszawa.

ZOBACZ TEŻ: Premiery w Teatrze Powszechnym w Radomiu

IDĘ NA WYBORY SAMORZĄDOWE 2018 – REGION RADOMSKI – DOŁĄCZ DO WYDARZENIA NA FACEBOOKU I BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie