Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu zaprasza na spotkanie z Grzegorzem Piątkiem - autorem książki "Najlepsze miasto świata"

bk
Książka "Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949" opowiada o wskrzeszaniu stolicy.
Książka "Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949" opowiada o wskrzeszaniu stolicy. MBP
Miejska Biblioteka Publiczna przy ulicy Piłsudskiego 12 zaprasza w czwartek 21 października o godzinie 17.30 na spotkanie z Grzegorzem Piątkiem, autorem książki "Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949", nominowanej do Nagrody Nike 2021 oraz biografii "Niezniszczalny. Bohdan Pniewski. Architekt salonu i władzy".

Spotkanie poprowadzi doktor Kazimierz Łyszcz z Wydziału Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu. A poprzedzi je krótki spacer po najciekawszych architektonicznych detalach budynku Biblioteki Głównej – w czasie którego będzie można poznać kilka tajemnic willi Kulczyckiego. Przewodniczką podczas tej wędrówki będzie Marta Trojanowska, pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Wskrzeszenie stolicy

"Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949" opowiada o wskrzeszaniu stolicy. Po klęsce powstania warszawskiego nazywana niegdyś Paryżem Północy Warszawa zamieniła się w ocean gruzów. Trzeba było mieć wiele wyobraźni, żeby patrząc na sterczące kikuty dawnych kamienic, planować szybkie odrodzenie miasta.

- A jednak decyzję o jego odbudowie podjęto niemal niezwłocznie - czytamy w opisie wydawcy. - Przed architektami i budowniczymi stanęło trudne zadanie… Choć wizytówką powojennej odbudowy Warszawy stała się zrekonstruowana starówka, to reszta miasta nie miała wrócić do dawnej formy, tylko zamienić się w idealną nowoczesną metropolię. To książka o entuzjazmie i optymizmie, o wyobrażaniu sobie „najlepszego miasta świata” na gruzach starego porządku, o architektach z Biura Odbudowy Stolicy, którzy tworząc miasto swoich marzeń, przykładali rękę do budowy totalitarnego państwa.

Architekt XX wieku

Po bestsellerowym „Najlepszym mieście świata” Grzegorz Piątek napisał biografię "Niezniszczalny. Bohdan Pniewski. Architekt salonu i władzy".

Bohdan Pniewski był bodaj najbardziej wpływowym architektem w Polsce XX wieku – jego doskonałe stosunki z władzą (projektował przede wszystkim gmachy publiczne) zaczęły się już w czasach sanacji i – co może wydawać się zaskakujące – pozostały równie dobre w PRL. Piątek zastanawia się, jak Pniewskiemu udało się zyskać sławę i popularność – czy wystarczył do tego sam talent?

Książka wydana została w koprodukcji z Teatrem Wielkim Operą Narodową.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie