Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu zaprosiła na spotkanie autorskie z Robertem Utkowskim

Barbara Koś
Rozmowę z Robertem Utkowskim prowadziła Anna Spólna, która prowokowała autora do odsłaniania tajników jego poezji. Wiersze z tomiku czytał sam poeta.
Rozmowę z Robertem Utkowskim prowadziła Anna Spólna, która prowokowała autora do odsłaniania tajników jego poezji. Wiersze z tomiku czytał sam poeta. Tadeusz Klocek
Miejska Biblioteka Publiczna zaprosiła we wtorek, 22 marca, na spotkanie autorskie z Robertem Utkowskim poświęcone promocji jego najnowszego tomiku wierszy "Inny stan skupienia".

Były dwie okazje do spotkania: promocja tomiku, który, jak podkreślał autor, ukazał się pod koniec listopada ubiegłego roku, ale całą promocję przełożona została na rok bieżący, choć nie było wiadomo wówczas, co ten rok nam przyniesie oraz Międzynarodowy Dzień Poezji, o czym przypomniał witając przybyłych Przemysław Czaja, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Rozmowę z Robertem Utkowskim prowadziła Anna Spólna, która prowokowała autora do odsłaniania tajników jego poezji. Wiersze z tomiku czytał sam poeta.
- Głównym tematem tego tomu jest pamięć, próba uchwycenia, co w nas zostaje po ludziach, miejscach i wydarzeniach - mówił Robert Utkowski. - W rzeczywistości są to bardziej luki i dziury niż jakaś spójna relacja, odpryski, fragmenty, wyolbrzymienia, mity. Z takich luk, odprysków i zmitologizowanych wspomnień buduje się obraz przeszłości i to takie strzępy historii tworzą nas, bo każde zdarzenie, każda osoba, każda opowieść, każdy przeczytany w przeszłości wiersz czy książka zostawia ślad.

Ten tom to, zdaniem autora, także idące równolegle historie: między innymi historia rodziny i historia miasta.

"Inny stan skupienia" wyrasta z Radomia i osadzony jest w Radomiu.

- To, na przykład, Glinice - przewijające się przez wersy nazwy ulic: Zagłoby, Giserska, Promyka, Odrodzenia. To śródmieście, restauracja Parkowa, Curie-Skłodowskiej. To także ludzie, którzy tu żyją bądź żyli - twierdzi Robert Utkowski.

To nie pierwsza publikacja Roberta Utkowskiego. Wydał już pozycje: „Najdłuższa noc pod słońcem” (1999 rok), „Fluktuacje” (2003 rok. „Czarna Taksówka” (2011 rok) i „Katalog Wystawy” (2013 rok). Urodzony w 1972 roku jest absolwentem filologii polskiej. W 2019 roku obronił rozprawę doktorską "Tekst w przekazach wizualnych. Nowe terytoria polskiej literatury" na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Był dziennikarzem telewizyjnym, redaktorem naczelnym lokalnych i regionalnych mediów, wykładowcą akademickim. Obecnie pracuje w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie