Mieszkańcy bloku przy Filtrowej w Radomiu mają dość bałaganu...

  Mieszkańcy bloku przy Filtrowej w Radomiu mają dość bałaganu

  Antoni SOKOŁOWSKI, sokolowski@echodnia.eu

  Echo Dnia Radomskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Radomskie

  - Mamy zniszczone podwórko, a samochody rozjeżdżają trawniki – pokazuje Maria Wlazło, lokatorka bloku z ulicy Filtrowej 3.

  - Mamy zniszczone podwórko, a samochody rozjeżdżają trawniki – pokazuje Maria Wlazło, lokatorka bloku z ulicy Filtrowej 3. ©Tadeusz Klocek

  Brak miejsca do parkowania, błoto na podwórku, śmieci w piwnicy - tak wygląda otoczenie budynku w samym centrum Radomia.
  - Mamy zniszczone podwórko, a samochody rozjeżdżają trawniki – pokazuje Maria Wlazło, lokatorka bloku z ulicy Filtrowej 3.

  - Mamy zniszczone podwórko, a samochody rozjeżdżają trawniki – pokazuje Maria Wlazło, lokatorka bloku z ulicy Filtrowej 3. ©Tadeusz Klocek

  - Co miesiąc płacimy czynsz, a nie możemy żyć w godnych warunkach - narzekają mieszkańcy bloku w przy ulicy Filtrowej. Tymczasem administrator bloku rozkłada ręce: teren jest nieuporządkowany prawnie i nie może finansować inwestycji, które nie są na jego terenie.

  Mieszkańcy Filtrowej zaprosili nas do siebie. Sprawdziliśmy, jak wygląda stan budynku i co dzieje się wokół niego.
  Choć to centrum Radomia, to aż strach zajrzeć na zaplecze domów: widać śmieci, rozjeżdżone podwórko i bałagan. Mieszkańcy są bezradni.

  BREJA NA PODWÓRKU

  Jedna z lokatorek, Maria Wlazło, pokazuje nam, jak wygląda plac przed domem. W kałużach wody stoją zaparkowane samochody. W błocie widać głębokie koleiny, trawnik dawno zniknął rozjeżdżony kołami samochodów.
  - Jak ja mam wyjść na podwórko? Przecież tu nie ma jak przejść. Nawet zdrowy człowiek nie poradzi sobie na tej błotnej breji, a ja przecież jestem inwalidą - pokazuje ręką zabłocony teren.

  Jak twierdzi mieszkanka, kierowcy aut nic sobie nie robią z tego, że plac jest kompletnie rozjechany: parkują gdzie się da. Nie ma tu znaków zakazu, nie widać ręki administratora budynku.

  - Najgorsze jest to, że letnią porą nie da się otworzyć okna, bo śmierdzi od spalin - dodaje kobieta.
  Inne panie z bloku na Filtrowej 3 dodają, że mimo apeli do zarządcy budynku, nie udaje się zaprowadzić porządku.
  - Proszę zobaczyć na brudne okna, na to, że zamiast szyb jest blacha. Czy tak powinien wyglądać dom? - dziwi się pani Ewa, mieszkanka domu.

  ZABAWA Z OPONAMI

  W domu przy ulicy Filtrowej 3, a także w sąsiednich budynkach, mieszka wiele dzieci. Nie mają gdzie się bawić, więc sami sobie zrobili plac zabaw.

  - Dzieci ułożyły sobie opony pod drzewem, wyrysowały w ziemi jakiś rowek i tak patykami i oponami bawią się cały dzień - pokazuje Elżbieta Tuszyńska.

  Prymitywny plac zabaw, to policzek dla tych, którzy zarządzają budynkiem. I tu jest właśnie problem, bo jak dodają lokatorki - budynek jest administrowany w części przez wspólnotę, a kolejną częścią zarządza spółka Administrator.

  - Strach jest wejść do piwnicy - tam jest brudno, śmierdzi moczem, ale nie ma kto zrobić porządku - dodają panie.


  NIEJASNOŚCI PRAWNE

  Budynkiem zarządza "Administrator", ale spółka ma związane ręce. Jak nam wyjaśnia Remigiusz Barwicki, dyrektor pionu inwestycyjno-gospodarczego w Radomskim Towarzystwie Budownictwa Społecznego "Administrator", budynek na Filtrowej 3 ma kilku właścicieli. Część lokatorów ma wykupione mieszkania, inni - nie.

  - Ponadto teren przy samym bloku, a więc to rozjeżdżone podwórko, należy do miasta. Już dawno były prowadzone rozmowy, by wytyczyć część terenu z tej miejskiej działki, by właściciele budynku Filtrowej 3 mogli go wykupić, ale na to potrzebna jest zgoda wszystkich. Mimo wielu rozmów - nie udało się dojść do porozumienia - dodaje Barwicki.

  Administrator przyznaje, że prawo nie pozwala na finansowanie choćby parkingu, czy placu zabaw na nie swoim terenie. Jednak - zdaniem dyrektora - w pobliżu bloku są przynajmniej dwa place zabaw, z których mogą korzystać dzieci z Filtrowej.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (8)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (8) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Galerie zdjęć

  Polecamy:

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Symphonica 2 Rock of Poland. Największe hity polskiej muzyki rockowej lat 80!

  Symphonica 2 Rock of Poland. Największe hity polskiej muzyki rockowej lat 80!

  EKSPERT RADZI  OTOSKLEROZA - CO POWINNIŚMY WIEDZIEĆ

  EKSPERT RADZI OTOSKLEROZA - CO POWINNIŚMY WIEDZIEĆ