Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy gminy Szydłowiec pomagają Ukraińcom uciekającym przed rosyjskim atakiem

Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga
Mieszkańcy powiatu szydłowieckiego pomagają uchodźcom z Ukrainy.
Mieszkańcy powiatu szydłowieckiego pomagają uchodźcom z Ukrainy. Sołectwo Ciechostowice
Mieszkańcy gminy Szydłowiec, ale również całego powiatu szydłowieckiego, włączyli się w pomoc Ukraińcom. Strażacy z Woli Korzeniowej, jako jedni z pierwszych, pokazali ogromne serca. Ale to nie wszystko, bo coraz więcej osób chce pomóc.

Mieszkańcy Woli Korzeniowej koło Szydłowca sami podjęli spontaniczną akcję pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Jednym z pomysłodawców był Michał Kwiatek, naczelnik miejscowej OSP i pracownik Urzędu Miejskiego w Szydłowcu. W krótkim czasie udało się zebrać około trzy tony żywności, ubrań i środków czystości. W weekend udało się pojechać na granicę, aby zawieźć te wszystkie zebrane rzeczy. Jak poinformował sam naczelnik, udało się przywieźć trzy rodziny oraz studentów. - Wśród osób, którym pomogliśmy była mama sześciotygodniowej dziewczynki, która pieszo przeszła ponad 40 kilometrów w połogu. Zmieściliśmy się wszyscy do busów, autokar zostawiliśmy na granicę, ponieważ we wtorek wracamy na granicę - mówi nam Michał Kwiatek.

Studentów udało się przenocować w remizie OSP Wola Korzeniowa, następnego dnia pojechali do Warszawy. - Ci ludzie często nie mają nic lub jedną walizkę. Mają potężne odciski. Musimy tam wrócić, bo jeszcze nie wszystko zostało zrobione. Robimy wszystko oddolnie, ale być może uda nam się pozyskać kilka tysięcy łóżek od jednej z firm z Niemiec - kontynuuje Kwiatek. Naczelnik OSP Wola Korzeniowa w rozmowie z nami twierdzi również, że obecnie w remizie mają ogromne możliwości i mogą nawet wyżywić i ubrać rodziny, które nie mają określonego celu w Polsce.

Warto również nadmienić, że takich osób, które jadą na granicę jest więcej. To między innymi Marcin Banaszczyk, redaktor portalu "Nasz Szydłowiec", który wraz z innymi kilkoma osobami organizuje wyjazd. Jak informuje, już o godzinie 21 w poniedziałek ruszają w stronę granic województwa lubelskiego.

- Po 21 ruszamy z Rynku Wielkiego w Szydłowcu. Będziemy starali się na bieżąco informować o sytuacji którą zastaniemy na miejscu. Możemy przywieźć z granicy do Polski około 45 osób - informuje Banaszczyk.

Powstała również specjalna strona internetowa dla mieszkańców powiatu szydłowieckiego. Można tam znaleźć wszystkie potrzebne informacje, gdy chcemy pomóc Ukraińcom.

Punkty zbiórek:

  • salon Pazurkowe Fanaberie, ul. Rynek Wielki 16; poniedziałek 28.02.2022 godzina 9:00 – 18:00; Zbieramy koce, śpiwory, karimaty, artykuły higieniczne i kosmetyczne pierwszej potrzeby, pampersy, chusteczki nawilżane, materiały opatrunkowe (bandaże, plastry itp.),
  • PSP1 w Szydłowcu, w budynkach przy ul. Wschodniej 19 oraz Folwarczna 4; od poniedziałku 29.02.2022 do piątku 4.03.2022 w godzinach pracy szkoły; Zbieramy koce, śpiwory, karimaty, artykuły higieniczne i kosmetyczne pierwszej potrzeby, pampersy, chusteczki nawilżane, materiały opatrunkowe (bandaże, plastry itp.). Prosimy NIE przekazywać ubrań ani artykułów spożywczych,
  • Altanka w Gąsawach Niwach, OSP Jastrząb, OSP Nowy Dwór, OSP Wola Lipieniecka; codziennie od 28.02.2022 w godzinach 16:00 – 18:00; zbieramy koce, śpiwory, karimaty, ciepłe ubrania, środki higieny, pieluchy dziecięce, jedzenie z długim terminem ważności, żywność puszkowana itp.,
  • Sklep Lewiatan w Szydłowcu, ul. Spółdzielcza 3; sobota 5.03.2022,
  • KSM Szydłowiec, Dom Katechetyczny, salka młodzieżowa, ul. Kamienna 13; artykuły higieniczne, kosmetyki, produkty spożywcze z długą datą przydatności, ubrania damskie, męskie, dziecięce, chemia, koce, śpiwory zbierane są codziennie,
  • Strefa Karolka, ul. Kamienna 70; od 28.02.2022; kocyki dla dzieci, ubranka dla dzieci, chusteczki nawilżane i pampersy, maskotki (w bardzo dobrym stanie lub nowe), inne zabawki, kolorowanki i kredki, słodycze,
  • parafia św. Zygmunta w Szydłowcu, ul. Zakościelna 13; do dnia 6.03.2022; koce, śpiwory, poduszki, kołdry, pościel, ręczniki, środki opatrunkowe i higieniczne, artykuły dla niemowląt.

Informację o innych punktach zbiórek darów można przekazywać do: Katarzyna Michalska, tel. 721038120. "Jeśli posiadasz wolne miejsca noclegowe / mieszkanie, w którym możesz przyjąć osoby szukające schronienia – daj znać do koordynatorów. Wszystkie oferty spiszemy i przekażemy w razie potrzeb do odpowiednich osób / służb - czytamy w komunikacie. Koordynatorem jest ksiądz Norbert Skawiński z parafii w Szydłowcu, tel.:660545357.

Jeśli ktoś chce dołączyć do wolontariatu i pracować jako:
tłumacze z języka ukraińskiego bądź angielskiego,
kierowcy wraz z samochodami osobowymi / dostawczymi (w razie potrzeb),
pomocnik w organizacji działań na terenie Szydłowca i okolic,

może skontaktować się z Adrianem Michalskim, tel. 609499580.

Więcej informacji o pomocy w Szydłowcu i powiecie

Warto również nadmienić, że mieszkańcy sołectwa Ciechostowice zaangażowali się w zbiórkę darów i przekazali je na granicę. Dary zbierają dalej, planują wyjazd kolejny. Również przedstawiciele Ruchu Narodowego z Szydłowca w poniedziałek zbierają dary przy szydłowieckiej Biedronce.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie