reklama

Mieszkańcy osiedla Zamłynie w Radomiu nie chcą, aby pod ich oknami powstała myjnia samochodowa

Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga
Zaktualizowano 
Protest mieszkańców osiedla Zamłynie. Nie chcą, aby pod ich oknami powstała myjnia samochodowa. Joanna Gołąbek
W środę na skrzyżowaniu ulic Głównej i Planowej na radomskim Zamłyniu zebrało się kilkunastu mieszkańców tego osiedla. Protestowali oni przeciwko wybudowaniu myjni samochodowej, którą chciałby zbudować prywatny inwestor z Pionek. Urząd Miejski odpowiada, że nie ma jeszcze pozwolenia na budowę i projektu obiektu, a sprawa jest na etapie procedowania warunków zabudowy.

Mieszkańcy radomskiego Zamłynia protestowali w środę przeciwko zamiarowi budowania myjni samochodowej w obrębie ruchliwej ulicy Głównej i Planowej. Nieopodal znajduje się ulica Kielecka. W miejscu, w którym obiekt miałby stanąć, zebrało się kilkudziesięciu mieszkańców, główniej bloku z Szerokiej 1, który znajduje się na wprost wspomnianego miejsca.

Przeciw myjni

Mieszkańcy nie zgadzają się na budowę takiego obiektu. W swych argumentach podnoszą kwestie bezpieczeństwa. Zauważają, że na wspomnianej ulicy Głównej i Kieleckiej jest duży ruch samochodów, które generują spory hałas. Ewentualne powstanie myjni samochodowej sprawi, że hałas może być jeszcze większy. Zwracając uwagę na bezpieczeństwo podnoszą, że po wybudowaniu myjni, będzie znacznie utrudniony wyjazd z ulicy Planowej w ulicę Główną. - Kierowcy wyjeżdżający z ulicy Planowej nie będą widzieć, co się dzieje na Głównej, ponieważ widok będzie zasłaniał obiekt - mówił podczas protestu Marian Stani, jeden z organizatorów protestu.

Mieszkańcy zauważali, że wybudowana myjnia, miałaby powstać kilka metrów od budynku mieszkalnego. Podczas spotkania obecny był jego lokator, Leszek Suwała. Mieszka w nim wraz z dwoma synami i córką, która ma dwójkę dzieci, w tym niemowlaka. - Od sypialni malucha do myjni byłaby bardzo mała odległość, dosłownie kilka metrów. Zapewniani jesteśmy, że środki wykorzystywane podczas mycia samochodów nie są szkodliwe. Ale dlaczego w takim razie na opakowaniach są trupie czaszki? - pytał Leszek Suwała.

Tam są rury ciepłownicze

To nie jedyne argumenty mieszkańców z osiedla Zamłynie. W ziemi, na której miałaby powstać myjnia samochodowa, przebiegają rury ciepłownicze. - Aktualnie Radpec wykonuje jakiś remont. One zasilają całe osiedle. Widzimy, że w razie awarii trzeba rozkopać teren i naprawić. Jeśli powstanie myjnia i przytrafi się awaria, to co wtedy? Może wtedy nie być dostępu do rur - zauważał z kolei Marian Stani.

Mieszkańcy zauważają również, że myjnie samochodowe, które powstały blisko zabudowań w Radomiu generują problemy i źle oddziałują na środowisko. Zaprezentowali nam też dokument uzyskany w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska. Można w nim przeczytać, że "w przypadku Delegatury WIOŚ w Radomiu trzech przypadkach negatywne oddziaływanie myjni na środowisko(...)".

Podają przykład ulicy Bławatnej. - Tam inwestor musiał ograniczyć czas działalności. Ponadto wybudował wielki mur, który mieszkańców przed hałasem. Nie jesteśmy przeciwni myjniom, ale powinny one powstawać tam, gdzie nie ma zabudowań - mówili podczas spotkania mieszkańcy. Podpisali oni również petycję, którą dostarczono prezydentowi miasta oraz do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Znalazło się tam 55 podpisów.

Zgodnie z prawem, ale mieszkańcy mają swoje racje

Na spotkaniu obecna była też Małgorzata Szewczyk, zastępca prezesa do spraw technicznych Spółdzielni Mieszkaniowej "Budowlani". - Ten teren jest bardzo obciążony. Leży w bliskim sąsiedztwie ruchliwej ulicy Kieleckiej, na szczęście jest obwodnica, która nieco odciążyła ruch, ale gołym okiem widać, ile samochodów nadal jeździ. Ulica Główna również jest uczęszczana i uważamy, że zlokalizowanie w tym miejscu myjni, byłoby trudną sytuacją. Gdy czytamy warunki zagospodarowania terenu, czy opracowanie to oczywiście wszystko jest zgodnie z prawem, natomiast uważam, że trzeba postawić się na miejscu mieszkańców i do nich dopasować wydawane decyzje. Biorąc wszystkie argumenty mieszkańców uważam, że budowa myjni jest niezasadna - mówiła.

Nie ma jeszcze pozwolenia na budowę...

W czwartek skontaktowaliśmy się z Januszem Kalinowskim z Biura Prasowego Urzędu Miasta w Radomiu. Aktualnie sprawa jest na etapie procedowania warunków zabudowy (warunki, jakie powinna spełniać dana budowa). Mieszkańcy odwołali się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, gdzie przekazane zostały akta sprawy.

- Należy wyjaśnić, że wydanie decyzji o warunkach zabudowy to pierwszy etap postępowania w przypadku kiedy inwestor planuje przedsięwzięcie. Nie jest ona decyzją uznaniową, co oznacza, że organ właściwy do jej wydania zobowiązany jest wydać pozytywną decyzję, jeśli wnioskowane zamierzenie inwestycyjne czyni zadość wszystkim wymogom wynikającym z konkretnych przepisów prawa. Samo wniesienie sprzeciwu co do realizacji zamierzeń inwestycyjnych przez wnioskodawcę nie może być podstawą odmowy ustalenia warunków zabudowy - tłumaczył Janusz Kalinowski z Biura Prasowego.

- Trzeba jednocześnie pamiętać, że decyzja o warunkach zabudowy nie rozstrzyga takich kwestii jak te, które w tym konkretnym przypadku zostały zgłoszone przez mieszkańców. Ewentualne oddziaływanie obiektu na teren działek sąsiednich może być rozpatrywane dopiero po ustaleniu jego konkretnego usytuowania, czyli na etapie uzyskiwania przez wnioskodawcę pozwolenia na budowę. Dopiero wtedy będzie podlegało ocenie, czy może dojść do naruszenia interesów osób trzecich, w rozumieniu przepisu art. 5 ust. 1 pkt 9 ustawy - Prawo budowlane, a więc interesów właścicieli sąsiednich nieruchomości, jednakże wyłącznie w aspekcie ewentualnego naruszenia norm z zakresu Prawa budowlanego i warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie - kończył Kalinowski.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 16

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2019-07-12T07:22:13 02:00, Gość:

Na ulicy Olsztyńskiej myjnia JEST JESZCZE BLIŻEJ BLOKU I CO??

I kiepsko się mieszka w tym bloku

G
Gość
2019-07-12T08:42:58 02:00, Gość:

Średnia wieku protestujących 65 .. Niestety w tym mieście rządzą emeryci, place zabaw przeszkadzają bo dzieci hałasują, myjnie? Po co? Dziadki przecież nie korzystają. Najlepiej nic nie robić, poza wszelkimi programami dla seniorów. Draamat.

Sam postaw sobie myjnie pod oknami zobaczysz jaki to komfort

G
Gość
2019-07-12T07:22:13 02:00, Gość:

Na ulicy Olsztyńskiej myjnia JEST JESZCZE BLIŻEJ BLOKU I CO??

Proszę,niech ktoś się zajmie myjnią samochodową firmy X-Carwasch wybudowaną zaraz za rondem Narodowych Sił Zbrojnych tzw. rondem warszawskim po sąsiedzku z salonem Mazdy jadąc w stronę Warszawy.Trudno tamtędy przejść bez narażania się zabrudzenia odzieży, ponieważ stanowiska myjni są usytuowane zbyt blisko dróżki dla pieszych miedzy ogrodzeniem salonu Mazdy a właśnie ową myjnią samochodową. Nadmieniam, że owa dróżka zlokalizowana wzdłuż ogrodzeń salonu Mazdy i myjni jest jedyną drogą dla pieszych chcących dostać się do przystanków na ul. Warszawskiej. Jest to spora rzesza mieszkańców zachodniej strony osiedla Michałów. Interweniowałem w tej sprawie w SM "Michałów", MZDiK , ZUK i w trzech lokalnych gazetach, wszyscy obiecali przyjrzeć się sprawie i ...nic! Jest to myjnia 7 - stanowiskowa, podczas mycia samochodów z wiatrem lecą chmury brudnej pary wodnej wprost na ludzi przechodzących ową dróżką do przystanku lub od przystanku ! Zdaję sobie sprawę z tego , że myjni teraz po wybudowaniu się nie przeniesie, ale rozwiązaniem byłoby osłonięcie jakimiś banerami , czy też umieszczenie na ogrodzeniu myjni np. przezroczystych płyt z poliwęglanu

P
Polak

Widać że ten starszy Pan z kartką "Interesy i układy w Radomskim Magistracie" chyba ma zbyt spokojne nudne życie na emeryturce i brakuje mu atrakcji w postaci prokuratora i więzienia za pomówienia . Ma on dowody że to układ ? A może ten kto otwiera myjnię po prostu na nią zapracował zapieprzając ciężko i postanowił odejść od swojego rutynowego etatowego życia i postanowił pewnego dnia że otworzy taką myjnię by dać ludziom radość w postaci umytego autka i dać sobie radość w postaci zarobionych pieniędzy ?? Za takie pomówienia przeciwko bliźnim to Pan Bóg powinien karać razem z prokuratorem .

Ł
Łowca z HALI.

Ta POdła zmiana nic nie potrafi.Oprócz niszczenia Radomia.

b
barnaba

buhaha buhaha, ten pierwszy z lewej ma mocno wysokie iq. Trzeci z lewej z napisem /precz z myjnią/ też wybitny uczony. No cóż - elektorat

G
Gość
2019-07-12T06:36:22 02:00, Gość:

Lepiej umyć samochód pod blokiem tak jak to robią niektórzy. A jeszcze lepiej w rzece. Łazienki też trzeba zlikwidować i wrócić do sławojek.

jak ty srasz za stodołą i wiechciem się wycierasz to nie znaczy że inni tego chcą

G
Gość

Debile skąd żeście się wzieli z Pionek piszecie

G
Gość

Dobre. Teraz wszyscy protestuja przeciw wszystkiemu.

G
Gość

Średnia wieku protestujących 65 .. Niestety w tym mieście rządzą emeryci, place zabaw przeszkadzają bo dzieci hałasują, myjnie? Po co? Dziadki przecież nie korzystają. Najlepiej nic nie robić, poza wszelkimi programami dla seniorów. Draamat.

C
Captcha

Protestowanie to jakis radomski sposób na spędzenie wakacji?

R
Radomiak Radom

A na malucha krowę 500 to Marian stani zgadza się wszystko moherowym bohatera przeszkadza myjni nie tego nie ludzie jesteście desperatami na Youtube was umieścić trzeba

G
Gość

Na ulicy Olsztyńskiej myjnia JEST JESZCZE BLIŻEJ BLOKU I CO??

J
Jolka
2019-07-12T06:26:07 02:00, Gość:

Po co w Radomiu budować PSZOK, myjnie samochodowe, Centra Kultury, Obiekty sportowe, może i domy oraz ulice i skwery to przecież tylko przeszkadza. NAM PODOBA SIĘ SKANSEN. RADOM, JAK MIASTA SPRZED 50 LAT. TERAZ NASZE MIASTO TO FENOMEN, A JAKIM BĘDZIE ZA NASTĘPNE 50 LAT. PROTESTUJCIE, PROTESTUJCIE. Niszczcie każdą inicjatywę która wpływa na popraw warunków życie w Radomiu. Argumentów przeciw jest dużo, niszczcie wszystko w zarodku.

100% racji. U nas to jest patologia. Tylko 500 i pozamykać firmy lub nie budowac nowych. Najpierw pszok, potem hale, teraz myjnia. Czy ktos w ogole tym Radomiem rzadzi !

G
Gość

Lepiej umyć samochód pod blokiem tak jak to robią niektórzy. A jeszcze lepiej w rzece. Łazienki też trzeba zlikwidować i wrócić do sławojek.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3