Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy powiatu radomskiego oddali hołd ofiarom zbrodni katyńskiej w Kowali. Rekonstruktorzy zadbali o oprawę uroczystości

Wojciech Szczepański
Wojciech Szczepański
Obchody Dnia Ofiar Zbrodni Katyńskiej zorganizowano w niedzielę 11 kwietnia, w Kowali.
Obchody Dnia Ofiar Zbrodni Katyńskiej zorganizowano w niedzielę 11 kwietnia, w Kowali. Archiwum prywatne
W niedzielę 11 kwietnia, w pod radomskiej Kowali odbyły się obchody Dnia Ofiar Zbrodni Katyńskiej, w sposób symboliczny poświęcone dwóm osobom, kiedyś mieszkańcom tej gminy.

Uroczystości rozpoczęła msza święta odprawiona w miejscowym kościele, w której uczestniczyli przedstawiciele mieszkańców Kowali wraz z wójtem Dariuszem Bulskim, Starosta Radomski Waldemar Trelka, poseł na Sejm Marek Suski oraz krewni ofiar zbrodni katyńskiej.

Oprawę obchodów stanowili członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej Policji Państwowej z Radomia.

Inicjatywa zainaugurowania pamięci o „Katyńczykach z Kowali”, wyszła od Agaty Kicior, radnej i pasjonatce rodzimej historii. Zgromadzeni upamiętnili dwie ofiary zbrodni katyńskiej, jako symbol prawie dwudziestu czterech tysięcy polskich jeńców wojennych, zatrzymanych po 17 września 1939 roku, na Kresach Wschodnich przez armię sowiecką. Wśród nich byli oficerowie Wojska Polskiego w tym pochodzący z rezerwy tacy jak naukowcy, inżynierowie, prawnicy czy też nauczyciele, żołnierze Korpusu Ochrony Pogranicza, funkcjonariuszy Policji Państwowej, Straży Granicznej i Straży Więziennej oraz osoby cywilne które mogły stanowić zagrożenie dla ówczesnych władz ZSRR.

Obchodom towarzyszyła prezentacja wydawnictwa lubelskiego Instytutu Pamięci Narodowej, pod tytułem „Gdy zajdzie potrzeba, gdy zechce tak los... Katyńczycy z Kowali”, poświęcona pamięci Stefana Czarnieckiego absolwenta radomskiego Gimnazjum imienia Jana Kochanowskiego, maturzysty z 1934 roku, plutonowego podchorążego służącego w 15 Pułku Piechoty w Dęblinie i 72 Pułku Piechoty w Radomiu.

Drugim upamiętnionym jest Jakub Dygas, członek Polskiej Organizacji Wojskowej, żołnierz 24 Pułku Piechoty, kapral żandarmerii i późniejszy przodownik Policji Państwowej w Radomiu. Obaj zastali zamordowani na „nieludzkiej ziemi” w kwietniu 1940 roku.

Książka jest bogato ilustrowana zdjęciami i archiwalnymi dokumentami rodzinnymi, a jednym z jej współautorów to radomski historyk doktor Arkadiusz Kutkowski.

W październiku tego roku z inicjatywy władz Gminy Kowala, zostanie postawiany w Kosowie głaz z tablicą pamiątkową poświęconą „katyńczykom”, którzy wywodzili się z tej miejscowości.

- Jednym z zadań naszej „Rodziny Policyjnej” jest dbanie między innymi o pamięć policjantów pomordowanych na wschodzie, dlatego też nie mogło zabraknąć nas na tych uroczystościach, szczególnie że oddajemy hołd osobom z naszego regionu, często nie znanym i zapomnianym. Poprzez takie uroczystości i wydawnictwa pamięć ta nie zginie – mówi podkomisarz Paweł Łuk – Murawski, komendant rekonstruktorów policyjnych.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie