Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Radomia coraz lepiej segregują śmieci

Karolina Mroczek;[email protected]
Ilustracja.
Ilustracja. archiwum
Wiedza w kwestii segregacji śmieci w samym Radomiu znacznie wzrosła, choć wciąż jest kilka błędów.

Od dawna słyszymy, że powinniśmy segregować śmiecie. Przeciętny Polak wytwarza każdego roku około 300 kilogramów śmieci. Odzyskuje się z tego niewiele: zaledwie kilka procent, a rosnące góry odpadów to zagrożenie dla środowiska i mieszkańców całej planety.

Wytyczne od Europy

Z chwilą wejścia do Unii Europejskiej zostały nam narzucone wymagania segregacji śmieci. Jak to wygląda w praktyce? Od tamtego czasu świadomość ekologiczna znacznie wzrosła, ale wciąż potrzebne jest zwiększanie wiedzy w tym zakresie.

- W Radomiu uregulowania segregacji zostały określone przez uchwały Rady Miejskiej, a konkretnie przez regulamin utrzymania czystości i porządków w gminie. To jest uchwała, która ma status bardzo ważny, ponieważ obowiązuje wszystkich mieszkańców Radomia. Zapisany jest w niej obowiązek segregacji odpadów na poszczególne frakcje - powiedziała nam Agnieszka Korczak, zastępca dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa w Radomiu.

Radomianie segregują

Świadomość samych radomian w kwestii segregacji śmieci znacznie wzrosła w ostatnich latach. Mieszkańcy Radomia coraz częściej zwracają uwagę na to, w jaki sposób segregować śmiecie. Jak zauważa wicedyrektor Agnieszka Korczak, pozostaje jednak w tej kwestii wiele do zrobienia.

Wszyscy radomianie zapytani o kwestię segregowania zgodnie deklarują sortowanie odpadów. Teresa Król ma jednak spore zastrzeżenia, co do rozwiązań problemu segregacji śmieci w naszym kraju.

- Kiedyś oglądałam bardzo interesujący program, w którym pokazywano, jak wygląda segregacja śmieci w Wiedniu. Byłoby świetnie jakby i u nas tak to wszystko wyglądało. Tam nic się nie niszczy, nawet elementy telewizora przetwarzają. To wszystko wygląda czyściutko. Mam nadzieję, że może kiedyś i u nas tak profesjonalnie zadba się o przetwarzanie śmieci - powiedziała nam pani Teresa.

Suche czy mokre?

W Radomiu odpady są zabierane bezpośrednio z nieruchomości. Śmiecie segregowane są na odpady suche, mokre, zmieszane, zielone i szkło. Najmniej problemów mieszkańcy Radomia mają z oddzieleniem szkła. - Wątpliwości budzi podział na odpady suche i mokre. Radomianie zgodnie z nazewnictwem rozumieją, że mokre to jest to, co jest wilgotne. W tej frakcji, która nazywa się u nas frakcją suchą powinny być gromadzone opakowania z metalu, tektury, plastiku, tworzyw sztucznych - wytłumaczyła Anna Korczak.

Jak ocenia Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa w Radomiu, generalnie segregacja lepiej wygląda w zabudowie jednorodzinnej. Mieszkańcy domków w większości przypadków wystawiają swoje śmieci w kolorowych workach. Jak zapewniają władze, na bieżąco trwa kontrola. Gorzej natomiast wygląda segregacja w domach wielorodzinnych, gdzie ze śmietnika korzystają mieszkańcy bloków.

Ulotki... na śmietniku

Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa w Radomiu próbuje dotrzeć do każdego mieszkańca za pomocą ulotek. Niestety, wielu z nich traktuje je jako ulotki reklamowe, które bez uprzedniego przeczytania trafiają... do kosza. - W takich ulotkach informujemy o sposobach segregowania odpadów, zasadach i terminach ich odbiorów. Podajemy także wskazówki, gdzie mieszkańcy mogą dane odpady zdeponować - powiedziała Agnieszka Korczak.

W Radomiu prowadzone są różnego rodzaju działania edukacyjne i promocyjne.

- Mają one na celu dostarczenie wiedzy dotyczącej zasad segregowania. Staramy się docierać do mieszkańców wszelkimi sposobami. Od 2015 roku prowadzimy dosyć dużą kampanię promocyjną - dodała Agnieszka Korczak.

Stałe i mobilne punkty

Nie wszystkie odpady są odbierane bezpośrednio z mieszkań. Stały punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych znajduje się w Radomiu przy ulicy Witosa 95.

Ponadto organizowane są mobilne punkty pod marketami w każdą sobotę. Aktualne informacje na ten temat można znaleźć na stronie internetowej wydziału środowiska i w harmonogramach, które są przesyłane bezpośrednio do miejsc zamieszkania.

- Jeśli chodzi o duży sprzęt elektroniczny czy elektryczny to mamy podpisaną umowę z firmą, która dociera wprost do tych, którzy mają coś do oddania. Można zadzwonić bezpośrednio do operatora tego systemu. Pracownicy przyjadą po sprzęt do mieszkania, zabezpieczą i przewiozą do utylizacji. Segregacja odpadów jest ważna. Robimy wszystko, żeby uskuteczniać ją w Radomiu. Wszystko to dla bezpieczeństwa naszego środowiska i przede wszystkim dla nas samych- podsumowała Agnieszka Korczak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie