Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Mieszkanie plus" w Radomiu. Propozycja Prawa i Sprawiedliwości

jp
O nowej propozycji dla Radomia mówili parlamentarzyści PiS i Tomasz Siwak (przy mikrofonie)
O nowej propozycji dla Radomia mówili parlamentarzyści PiS i Tomasz Siwak (przy mikrofonie)
Spółka Bank Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości zaproponowała władzom Radomia podpisanie listu intencyjnego w sprawie udziału miasta w pilotażu programu "Mieszkanie plus". W mieście mogłoby powstać - za pieniądze rządowe - wiele mieszkań na wynajem lub na wynajem z możliwością ich wykupu.

O propozycji dla Radomia poinformowali na konferencji prasowej parlamentarzyści z Radomia. Program rządowy "Mieszkanie plus" ma być realizowany za pieniądze Banku Gospodarstwa Krajowego, a pilotaż tego programu przygotuje spółka Bank Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości. Stąd obecność na konferencji wiceprezesa tej spółki Tomasza Siwaka, który niegdyś pełnił funkcję prezesa spółki Port Lotniczy Radom i został odwołany przez obecnego prezydenta Radosława Witkowskiego. W programie chodzi o mieszkania wynajmowane lub po latach sprzedawane po niewygórowanej cenie, a wysokość wynajmu miałaby wynosić w zależności od miasta od 10 do 20 złotych za metr kwadratowy miesięcznie.

Parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości pochwalili się, że to dzięki im zabiegom Radom znalazł się na liście miast, do których program ma być skierowany w pierwszej kolejności.

- Rząd odchodzi od forsowanej przez wiele lat polityki dynamicznego rozwoju jedynie największych aglomeracji w Polsce. Chcemy, aby szybko rozwijały się też takie miasta jak Radom - powiedział Adam Bielan, wicemarszałek Senatu.

- Trudno nawet wyobrazić sobie, że władze Radomia nie skorzystają z takiej okazji. Miasto ma znaleźć jedynie teren pod budowę mieszkań, a reszta będzie należała do nas - powiedział Tomasz Siwak. Dodał, że w przypadku zainteresowania Radomia programem umowa w tej sprawie mogłaby być podpisana w ciągu 3 miesięcy, a budowa mieszkań rozpocząć się na przełomie 2017 i 2018 roku.

Ile takich mieszkań mogłoby powstać w Radomiu i jakie są fundusze na realizację przedsięwzięcia ? - To zależy od potrzeb i wolnych terenów, jakie na ten cel mógłby przekazać Radom. Na program pilotażowy jest kilkaset milionów złotych, co pozwoli zbudować w Polsce tysiące mieszkań, a cały program pochłonie miliardy złotych - powiedział Tomasz Siwak.

Politycy Prawa i Sprawiedliwości wyrazili jednak swoje obawy co do możliwości porozumienia się z ekipą rządzącą obecnie w magistracie. Poseł Marek Suski przypomniał, że przed kilkoma miesiącami propozycję współpracy z Radomiem złożyła - na skutek zabiegów polityków PiS - spółka Enea, która chce uczestniczyć w radomskim rynku ciepłowniczym jako akcjonariusz Radpecu, właściciel tej firmy, albo akcjonariusz innego podmiotu powołanego przez Eneę i miasto. Wspólnym przedsięwzięciem byłaby budowa nowoczesnego zakładu produkującego jednocześnie energię cieplną i elektryczną.

- Odbyło się jedno spotkanie w sprawie współpracy z Eneą i nic z tego nie wynikło. Może się okazać, że za parę lat zaczniemy płacić kary za emisję zanieczyszczeń i cena ciepła wzrośnie, tymczasem Enea deklaruje możliwość zrealizowania inwestycji w Radomiu wartości setek milionów złotych, może nawet 1 miliarda - powiedział Marek Suski.

Trwa loteria Echa Dnia. KLIKNIJ I SPRAWDŹ, JAK WYGRAĆ MIESZKANIE, SAMOCHÓD I NAGRODY PIENIĘŻNE

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie