Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkanie + student + Radom: sprawdzamy ceny i warunki

Monika DASZKOWSKA [email protected]
- W naszym akademiku wszystkie pokoje są w takim jednakowym standardzie – pokazuje Magdalena Szwagierek, kierownik Domu Studenckiego "Bliźniak”.
- W naszym akademiku wszystkie pokoje są w takim jednakowym standardzie – pokazuje Magdalena Szwagierek, kierownik Domu Studenckiego "Bliźniak”. Tadeusz Klocek
Tylko część studentów decyduje się na pokój w akademiku. Coraz więcej woli w kilka osób wynająć mieszkanie. Co jest bardziej opłacalne?

Uwaga na oszustów!

Uwaga na oszustów!

Osoby z branży nieruchomości radzą studentom, aby podpisując umowę najmu mieszkania, żądali od osoby podającej się za właściciela, dokumentów świadczących o jego prawie do lokalu. Najczęściej będzie to akt notarialny (umowa sprzedaży nieruchomości) oraz odpis z księgi wieczystej, gdzie można skonfrontować dane właściciela z przedstawianymi przez niego dokumentami. Dostęp do ksiąg wieczystych jest możliwy także za pomocą Internetu, co znacznie ułatwia weryfikację. Wszystko po to, by nie zostać oszukanym i na przykład nie płacić komuś za wynajęcie cudzego mieszkania.

W Radomiu wciąż sporą popularnością wśród studentów cieszą się akademiki. Nie zawsze są najtańszym rozwiązaniem, ale pewnym. Największa radomska uczelnia państwowa ma trzy domami studenckimi na Osiedlu Akademickim, są to: "Wcześniak", "Walet" i "Bliźniak".

Miejsce w nich mogą wynająć zarówno studenci, jak i wszystkie inne osoby zainteresowane noclegiem w Radomiu. Często z tej możliwości korzystają studenci prywatnych uczelni w naszym mieście, zwłaszcza zaoczni, dojeżdżający na wykłady w weekendy.

- W tym roku oferujemy 736 miejsc, a zajętych jest około 500 z nich - mówi Aneta Mirosz, rzecznik rektora Politechniki Radomskiej.

DOSTAJĄ AKADEMIKI

Aneta Mirosz dodaje, że w ubiegłych latach raczej nie było problemów z przyznaniem miejsca w akademiku dla tych studentów, którzy byli tym zainteresowani. Uczelnia nie przewiduje więc, aby były z tym jakieś problemy i w tym roku.

- Aby dostać miejsce w akademiku, trzeba złożyć wniosek do Działu Spraw Studenckich. Starsze roczniki musiały to zrobić do 31 maja tego roku. Natomiast nowoprzyjęci studenci muszą ten wniosek dostarczyć do końca sierpnia - przypomina Aneta Mirosz. - W tym przypadku wymagane też będzie wpłacenie zadatku w wysokości 100 złotych na poczet opłaty za październik, po otrzymaniu pozytywnej decyzji o przyznaniu miejsca w akademiku.

OFERTY Z INTERNETU

W Internecie roi się od portali z ofertami wynajmu stancji lub całego mieszkania. Pierwsza opcja jest coraz rzadsza, choć studenci z mniej zasobnym portfelem wciąż się na nią decydują, bo wydaje się ona jednym z najtańszych rozwiązań. Coraz więcej jednak studentów decyduje się na wynajęcie mieszkania. Zazwyczaj składa się na to kilka osób, wynajmując lokale dwu - lub trzypokojowe.

OMIJAJĄ BIURA

Studenci bardzo rzadko korzystają z usług biur nieruchomości. Z reguły oferują one mieszkania do wynajęcia o większym standardzie, na które części żaków po prostu nie stać.

- Zazwyczaj studentów odstraszają opłaty, które muszą uiścić z góry, czyli jednomiesięczna kaucja zwrotna, koszt wynajmu, czynsz plus media za pierwszy miesiąc oraz wynagrodzenie dla biura - mówi Maciej Miklewski z radomskiej firmy Bracia Miklewscy.

Ceny najmu lokali i opłat za akademik

Mieszkanie

W zależności od lokalizacji i standardu trzeba zapłacić od 500 złotych (Osiedle XV-Lecia) do nawet 1250 złotych (Zamłynie) czy 1300 (Nad Potokiem). Do tego opłaty licznikowe.

Pokój - stancja

Za pokój wynajmowany w mieszkaniu lub domu, w którym mieszka również właściciel, trzeba zapłacić w Radomiu około 200 - 300 złotych plus opłaty licznikowe. Właściciele stancji i mieszkań zapewniają dostęp do Internetu i telewizji kablowej. Koszty opłat z tym związane pokrywa oczywiście najemca.

Akademik

Opłaty za jedno miejsce w pokoju dwuosobowym to we "Wcześniaku" i "Walecie" 270 złotych (za standardowy pokój). Za podwyższony standard trzeba zaś zapłacić 320 złotych miesięcznie. W "Bliźniaku" nie ma rozróżnienia na standardy, za jedno miejsce w dwuosobowym pokoju żacy muszą zapłacić 360 złotych. Część studentów Politechniki ubiega się o stypendium mieszkaniowe, które zazwyczaj przynosi niewielką ulgę ich portfelom.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie