Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkaniec Sadkowa pod Radomiem skarży się, że uszkodzono wjazd na ulicę Cynkową podczas budowy chodnika na ulicy Porannej

Iza Sawicka
Iza Sawicka
Zdjęcie drogi wjazdowej do ulicy Cynkowej do ulicy Porannej. Widoczny uskok przy wjeździe na drogę.
Zdjęcie drogi wjazdowej do ulicy Cynkowej do ulicy Porannej. Widoczny uskok przy wjeździe na drogę. Iza Sawicka
Kilka miesięcy temu na ulicy Porannej w Sadkowie powstał chodnik dla pieszych. Jeden z mieszkańców sąsiedniej ulicy Cynkowej skarży się, że wykonawca w trakcie prac uszkodził zjazd w tę ulicę. Zdaniem Piotra Leśnowolskiego, wójta gminy Jedlnia-Letnisko, wszystko wykonano prawidłowo i zgodnie z projektem.

W kwietniu 2020 roku rozpoczęła się budowa chodnika przy ulicy Porannej w Sadkowie. Wykonawcą tego zadania była firma Interbud z Radomia. Inwestycja ta była długo wyczekiwana przez mieszkańców. Zarządcą tej ulicy jest Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji, jednak okoliczne posesje to już gmina Jedlnia-Letnisko.

Budowa chodnika wymagała porozumienia między miastem Radom, a gminą Jedlnia-Letnisko. W związku z tym, że chodnik powstał dla mieszkańców gminy Jedlnia-Letnisko, to jego sfinansowanie również leżało w gestii samorządu. Odbiór techniczny chodnika przy ulicy Porannej odbył się 14 maja.

Wykonawca chodnika uszkodził wjazd w ulicę Cynkową?

Zdaniem mieszkańców posesji przy ulicy Cynkowej, sąsiadującej z ulicą Poranną, wykonawca chodnika w trakcie prac uszkodził drogę wjazdową, działkę numer 40/10, będącą własnością prywatną. Drogę wjazdową w tę ulicę mieszkańcy podzielili na pół. W związku z tym Andrzej Janikowski (mieszkaniec posesji przy ulicy Cynkowej) oraz pozostali mieszkańcy tej strony ulicy nie mogą korzystać z drugiej połowy drogi, gdyż stanowi ona własność ich sąsiada.

Drogę wyjazdową do ulicy Cynkowej mieszkańcy wybudowali sami na długości około 100 metrów z bloczków betonowych, trylinek i betonowych płyt drogowych. Dodatkowo wyprofilowali ją w taki sposób, że wjazd był na poziomie ulicy Porannej.

Zdaniem pana Andrzeja Janikowskiego wykonawca chodnika, czyli firma Interbud Radom, bez wcześniejszego uzyskania jego zgody rozebrała część drogi wjazdowej do ulicy Cynkowej oraz wyjęła około 60 betonowych bloczków i trylinek. Po ułożeniu wjazdu pracownicy firmy Interbud nie dokonali ponownego ułożenia bloczków, a w ich miejsce nasypali warstwę kilkudziesięciu centymetrów czarnej ziemi i wyrównali drogę dojazdową poprzez ułożenie na niej kilkucentymetrowej warstwy kruszywa. Między ulicą Poranna a Cynkową jest kilkunastocentymetrowy uskok.

Jak skarży się pan Andrzej Janikowski, doprowadziło to do tego, że samochody osobowe korzystające z tej drogi trą podwoziem o nierówności gruntu. Dodaje również, że stanowi to duże utrudnienie w przemieszczeniu się samochodem oraz nie gwarantuje bezpiecznego dojazdu do posesji przez tę drogę dojazdową.

Mieszkańcy poprosili wójta gminy Jedlnia-Letnisko, Piotra Leśnowolskiego, o interwencję u wykonawcy chodnika, by przeprowadził on korektę wykonanych prac oraz żeby wjazd do ulicy Cynkowej został poszerzony minimum o metr. W związku z długim czasem oczekiwania na odpowiedź ze strony włodarza mieszkańcy spisali ponaglenie o odpowiedź na ich prośbę.

Wówczas otrzymali odpowiedź od wójta, że w dniu 14 kwietnia odbyło się spotkanie na budowie chodnika z udziałem przedstawicielem firmy Interbud Radom, inspektorem nadzoru budowlanego, pracownikiem Urzędu Gminy Jedlnia-Letnisko oraz mieszkańcami ulicy Cynkowej. Wówczas stwierdzono, że poszerzenie wjazdu do ulicy Cynkowej było niezgodne z projektem i poinformowano o tym mieszkańców obecnych na spotkaniu. Pan Andrzej Janikowski twierdzi, że nie został poinformowany o takim spotkaniu. Ostatnią i jedyną odpowiedź od wójta Jedlni-Letnisko mieszkańcy otrzymali 18 maja. Od tego dnia pisali kolejne pisma, jednak nie otrzymali już żadnej odpowiedzi.

Stanowisko wójta gminy Jedlnia-Letnisko

- Ulica Poranna, na której wybudowano chodnik, należy do miasta Radomia. W związku z tym, że jest ona w większości zamieszkiwana przez osoby podległe gminie Jedlnia-Letnisko, na czas projektowania i wybudowania chodnika zawarliśmy z miastem porozumienie. Projekt wykonała profesjonalna firma. Został on uzgodniony i zatwierdzony przez Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji w Radomiu. Po wykonaniu chodnika na ulicy Porannej odcinek ten przekazano ponownie miastu. Sprawa z ulicą Cynkową wygląda tak, że pomiędzy dwoma mieszkańcami tej ulicy jest spór. Podzielili oni tę drogę na pół w taki sposób, że do każdego należy jedna połowa wzdłuż ulicy. Mieszkańcy powinni rozwiązać konflikt między sobą. Nie jestem w stanie poszerzyć tego zjazdu. Zjazd został wykonany w sposób prawidłowy. Wraz z chodnikiem został odebrany przez specjalną komisję 14 maja. Wykonawca nie prowadził prac na terenie prywatnym, lecz w granicach własności miasta Radom. Spotkanie, które odbyło się na ternie budowy było nieformalne. Każdy, kto był zainteresowany wziął w nim udział, ale nikt nie był oficjalnie o nim informowany. Mieszkańcy ulicy Cynkowej mogą rozwiązać ten problem na dwa sposoby. Jednym jest wyrównanie drogi dojazdowej do ulicy Porannej we własnym zakresie. Drugie z kolei, to przekazanie tej drogi na rzecz gminy Jedlnia-Letnisko. Wówczas gmina tę drogę utwardzi i będzie miała prawo do inwestowania w tę ulicę - mówi Piotr Leśnowolski, wójt gminy Jedlnia-Letnisko.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie