Jan Krzysztof Ardanowski podsumował 2018 rok i przedstawił plany na kolejne dwanaście miesięcy.

- Nie mamy przypadków ASF w gospodarstwach do września 2018. Oczywiście, jestem realistą, przypadki się pojawią. Choroba jest "przechowywana" w przyrodzie - w organizmach dzików. Obawiamy się, że wirus może się przenieść w kierunku zachodnim. Przyniosłoby to wielomiliardowe straty. W Polsce toczy się dziwny spór. Czy zajmować się tylko bioasekuracją, czy wyeliminowaniem afrykańskiego pomoru świń z przyrody. Trzeba robić jedno i drugie - nawiązał do odstrzału dzików Jan Krzysztof Ardanowski.

Susza - tego tematu nie mogło zabraknąć podczas rolniczego podsumowania.

Tutaj również: Co denerwowało polskiego rolnika w 2018 roku

- Kiedy susza była analizowana w lipcu, wydawało się, że jej zakres nie będzie tak duży. Kolejne decyzje rządu rozszerzały ilość środków na pomoc dla rolników. Zaczynaliśmy od 800 mln zł, do ostatniej decyzji z grudnia - do 2,2 mld złotych. Ci, którzy kwestionują wsparcie, czynią to z powodów politycznych - podkreślił szef resortu rolnictwa.

Przypomnijmy, 2018 przyniósł rewolucję w przepisach dotyczących Kół Gospodyń Wiejskich. Ardanowski wskazał, że ich dotychczasowe funkcjonowanie było anachroniczne. - Oprócz kół istniejących, powstają nowe. Czyli ustawa odpowiada środowiskom wiejskim - stwierdził.

Przypominamy: Ustawa o kołach gospodyń wiejskich podpisana. Skąd KGW może dostać pieniądze?

Plany na 2019? Krajowa Grupa Spożywcza, która ma stabilizować newralgiczne rynki, np. owoców miękkich.

- Mocno przeżyłem raport NIK-u dot. polskiej żywności. Tego, jak jest psuta przez weszelkego rodzaju dodatki. Trzeba promować naturalną żywność. Rozszerzamy znakowanie rozpoznawalne - w postaci flagi. Ziemniaki marokańskie czy egipskie nie mogą udawać polskich - mówił Jan Krzysztof Ardanowski.

Rozwój produkcji białka paszowego, ten wątek także został poruszony podczas konferencji.

- Istotne jest zwiększenie rzepaku w Polsce, śruta rzepakowa będzie podstawową formą białka paszowego. Stworzymy skuteczną alternatywę dla modyfikowanej soi z innych kontynentów - wskazał minister.

Program gospodarowania wodą - kolejny plan ministerstwa. Ma dotyczyć m.in. dofinansowania retencji na obszarach wiejskich, zwłaszcza małej retencji.