Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mirów. Disco polo, muzyka ludowa i zabawy dla dzieci królowały podczas święta gminy

Piotr Stańczak
Piotr Stańczak
Na pierwszym planie przedstawicielki zespołów nagrodzonych podczas niedzielnego przeglądu w Mirowie.
Na pierwszym planie przedstawicielki zespołów nagrodzonych podczas niedzielnego przeglądu w Mirowie. Urząd Gminy Mirów
Dużo atrakcji czekało na uczestników pierwszych w historii Dni Mirowa. Jedną z nich był drugi Przegląd Ludowej Pieśni Obrzędowej Regionu Radomskiego.

Imprezy trwały przez prawie cały miniony weekend 10-11 czerwca. W sobotnie popołudnie na scenie obok Urzędu Gminy publiczność bawiły zespoły oraz wykonawcy disco polo: Master Team, Cassino, Jagoda, Boma i Fox. To była gratka dla wszystkich miłośników muzyki tanecznej z ziemi szydłowieckiej i ościennych miejscowości.

Niedzielne przedpołudnie należało do najmłodszych mieszkańców Mirowa i okolic. W tym czasie odbyły się gry i zabawy, bieg uliczny, konkursy z nagrodami z okazji Dnia Dziecka. O godzinie dwunastej w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej w Mirowie rozpoczęła się msza święta, która była pierwszym punktem przeglądu ludowej pieśni. Po zakończeniu nabożeństwa wszystkie zespoły przeszły na plac obok urzędu.

Obrzędowe śpiewanie i dawne zwyczaje

W tegorocznych zmaganiach obrzędowych uczestniczyło 25 kapel śpiewaczych z regionu radomskie. Każda miała za zadanie przygotowanie trzech utworów, które są związane z różnymi zwyczajami i obrzędami, np. chodzeniem po dyngusie, chodzeniem z kogutkiem, darciem pierza, obróbką lnu, prządkami czy jeszcze innymi.

Prezentacje zespołów oceniali: Adolf Krzemiński - inspektor do sprawy kultury w Mazowieckim Urzędzie Marszałkowskim, Stefan Rosiński - etnograf, twórca i budowniczy Muzeum Wsi Radomskiej oraz folklorystka Grażyna Wieczerzyńska. Główną nagrodę Grand Prix zdobył zespół Przystalanki z Przystałowic Małych (gmina Rusinów, powiat przysuski). Wyróżnienia otrzymały: Gołcunecki z Gałek (gmina Gielniów, przysuski), Koło Gospodyń Wiejskich z Rudek (gmina Nowe Miasto nad Pilicą, grójecki), Mierziączka (gmina Przyłęk, zwoleński), Strykowianki ze Strykowic Górnych (gmina Zwoleń) i Korzenie z Łaguszowa (gmina Przyłęk).

W przerwie między występami kapel publikę bawiły zespoły: Krośniewiacy oraz młodzieżowy Guzowianki z Guzowa w gminie Orońsko oraz Kolibeer i Echo.

Zobacz także: Przedszkolaki z Mirowa w powiecie szydłowieckim otrzymały nagrody od "Echa Dnia" i sponsorów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie