Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mistrzowie Agro 2019. Anna Białek z Załawy Gospodynią Roku w powiecie szydłowieckim

Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga
Anna Białek wystąpiła podczas nagrania filmu „Zasmakuj tradycji”. Mówiła o popisowym daniu z Załawy, czyli trepach.
Anna Białek wystąpiła podczas nagrania filmu „Zasmakuj tradycji”. Mówiła o popisowym daniu z Załawy, czyli trepach. Kadr z filmu Zasmakuj Tradycji
Zakończyła się nasza akcja „Mistrzowie Agro”, która poświęcona była rolnikom, sołtysom, czy sołectwom. Przedstawialiśmy już zwycięzcę w kategorii: Koło Gospodyń Wiejskich Roku, Sołtysa, Sołectwo, teraz czas na Gospodynię.

Akcja „Mistrzowie Agro” skierowana była głównie do osób, które ściśle są związane z małymi miejscowościami, które pracują na ich rzecz. Czytelnicy głosowali w pierwszym, powiatowym etapie od 23 sierpnia do czwartku, 26 września. Do wyboru były takie kategorie: Rolnik Roku, Gospodarstwo Agroturystyczne Roku, Koło Gospodyń Wiejskich, Sołtys Roku, Sołectwo Roku, Gospodynię Roku którą opisujemy w dzisiejszym numerze „Echa Szydłowieckiego”. Przypomnijmy, że jak do tej pory opisaliśmy Koło Gospodyń Wiejskich ze Skłobów w gminie Chlewiska, Barbarę Gregier jako Sołtys Roku - sołtys Kuźni Kolonii i sołectwo Ostałów.

Przebojowa gospodyni

Gospodynią Roku w powiecie szydłowieckim została Anna Białek z miejscowości Zaława w gminie Chlewiska. Ma 78 lat i od urodzenia mieszka w rodzinnej wsi. Od szesnastu lat jest przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich „Załawianki” oraz członkinią zespołu ludowego o takiej samej nazwie. Działa w nich odpowiednio trzynaście oraz dziesięć osób.

- Pomysł założenia koła oraz zespołu wyszedł od kilku koleżanek. Byłyśmy na emeryturze i chciałyśmy się jakoś rozerwać, dlatego stwierdziłyśmy, że będzie znacznie milej się spotykać - mówi nam Anna Białek, Gospodyni Roku w powiecie szydłowieckim. - Spotkania z rówieśnikami, to wspaniałe lekarstwo na głowę, szczególnie dla osób w podeszłym wieku.

Mistrzyni kuchni

Anna Białek przez piętnaście lat była szefową kuchni w ośrodku wczasowym w Chlewiskach na terenie obecnego lokalu Mexicana. Jak sama mówi, jej popisowym daniem był między innymi kotlet schabowy, kapusta zasmażana, naleśniki oraz różnego rodzaju zupy. - Kiedyś nie było żadnych sprzętów, trzeba było zrobić na przykład 250 naleśników, to człowiek robił ręcznie i smażył na kuchni węglowej. Praca była wymagająca, długotrwała i ciężka, ale przyjeżdżali do nas nawet z Warszawy, bo tak wszystkim smakowało - chwali się Gospodyni Roku.

Popisowe danie

Koło Gospodyń Wiejskich z Załawy słynie w powiecie szydłowieckim ze swojego popisowego dania. To trepy, potrwa wpisana jako produkt regionalny przez Ministerstwo Rolnictwa. Trepy przypominają pyzy, są z kapustą i grzybkami. We wsi słynne od osiemnastego wieku! Co ciekawe, panie z Koła Gospodyń Wiejskich aktywnie promują swoje danie.

Niedawno powstała książka oraz internetowe wydanie „Smaki Powiatu Szydłowieckiego”. W książce nie brakuje oczywiście specjału Załawianek, w internetowym wydaniu jedną z osób, które tłumaczą przepis jest właśnie Anna Białek. W 2017 roku, w konkursie zorganizowanym przez Muzeum Wsi Radomskiej na „Potrawę regionalną z ziemniaka” zwyciężyły z trepami i w nagrodę wystąpiły w telewizyjnym programie Karola Okrasy, który w skansenie był w jury.

Również zespół ludowy z Anną Białek odnosi sporo sukcesów. Kilka miesięcy temu podczas Festiwalu Folkloru imienia Józefa Myszki w Iłży, grupa zajęła trzecie miejsce na 28 zespołów.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie