Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzież uczyła się fotografować zabytkowe nagrobki

Barbara Koś
Młodzież chętnie i aktywnie uczestncizyła w warsztatach - mowią Ewa i Remigisuz Kutyłowie, znani radomscy nauczyciele fotograficy
Młodzież chętnie i aktywnie uczestncizyła w warsztatach - mowią Ewa i Remigisuz Kutyłowie, znani radomscy nauczyciele fotograficy Barbara Koś
42 uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych uczestniczących w projekcie "Epitafium 21" prowadzonym przez Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego przy ulicy Limanowskiego w Radomiu uczyło się fotografować nagrobki.

Warsztaty fotograficzne odbywały się Publicznej Szkole Podstawowej numer 2 oraz w IV Liceum Ogólnokształcącym imienia Tytusa Chałubińskiego w kilku blokach tematycznych. Warsztaty prowadzili Ewa i Remigiusz Kutyłowie.

- Celem ogólnym zajęć było zapoznanie uczniów z techniką fotografowania specyficzną dla zdjęć katalogowych i dokumentalnych -
mówi Janusz Wieczorek, przewodniczący sekcji historycznej Społecznego Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego przy ulicy Limanowskiego w Radomiu:

Uczniowie pracowali w dwu i trzy osobowych zespołach. Były prezentacje multimedialne, mini-wykłady prowadzących na temat wykonywania zdjęć katalogowych ze szczególnym zwróceniem uwagi na fotografie nagrobków a potem ćwiczenia. Wiele uwagi poświęcono technice fotografowania, kompozycji obrazu a także komputerowej obróbce zdjęć.

Część ćwiczeń odbyło się na cmentarzu i polegało na fotografowaniu nagrobków na cmentarzu według wcześniej opracowanej procedury. Uczniowie zapoznali się również z programem Picassa 3 przenoszeniem zdjęć do komputera.

- Młodzież aktywnie, chętnie i z zainteresowaniem uczestniczyła w zajęciach - mówią Ewa i Remigiusz Kutyłowie.

Program zakończy się w maju

Program badawczy" Epitafium 21" ma na celu inwentaryzację najstarszych grobów na cmentarzu przy ulic Limanowskiego. Ogółem bierze w nim udział 120 uczniów radomskich szkół.
- Dokonamy pełnego przeglądu nagrobków znajdujących się w strefie konserwatorskiej cmentarza i sporządzimy dla nich dokumentację w formie arkuszy ewidencyjnych ze zdjęciami - tłumaczy Janusz Wieczorek.

- Szczególnie interesują nas obiekty powstałe przed rokiem 1945 oraz groby o szczególnych walorach artystycznych i historycznych powstałe po wspomnianej dacie. W tej chwili przegląd zabytkowych grobów ograniczony został do najstarszej części cmentarza i dotyczy będzie 21 kwater. Te kwatery są uznawane przez służby konserwatorskie za najbardziej atrakcyjne pod względem historycznym i artystycznym.

Podczas wizyt na cmentarzu uczestnicy projektu pod kierunkiem nauczyciela, sporządzają arkusze ewidencyjne nagrobków w jednej z wybranych kwater. Praca polega na wykonaniu dwóch fotografii nagrobka i sporządzeniu jego opisu. Przygotowany w ten sposób materiał zostanie przesłany elektronicznie za pośrednictwem Radomskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli do Społecznego Komitetu do końca maja.

Podsumowanie pracy nastąpi pod koniec października 2009 roku, przed dniem Wszystkich Świętych. Zebrane przez uczniów materiały zostaną opracowane i ukażą się w specjalnie przygotowanej przez Społeczny Komitet publikacji. Zorganizowana zostanie także wystawa najlepszych prac fotograficznych zabytkowych grobów.

Janusz Wieczorek, historyk, przewodniczący sekcji historycznej Społecznego Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego przy ulicy Limanowskiego w Radomiu:

Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu stara się uzyskać jak największą wiedzę o wszystkich, którzy spoczęli na cmentarzu przy ul Limanowskiego. Nie jest to zadanie łatwe, ponieważ brakuje dokumentów. Szukamy w archiwach, bibliotekach i rodzinnych zapiskach. Łatwiej jest, oczywiście, w przypadku osób znanych w Radomiu czy dla miasta zasłużonych.

A o ilu pochowanych tutaj milczą archiwa, chociaż życie mieli barwne i ciekawe?
Dlatego zwracamy się z apelem do mieszkańców miasta o przesyłanie biogramów członków rodzin, bliskich i znajomych pochowanych przy ul. Limanowskiego przed rokiem 1945.

Dzięki tym informacjom uzupełnimy nasze materiały i wykorzystamy je przy planowanych publikacjach o najstarszej nekropolii Radomia i regionu, która za trzy lata będzie obchodzić 200-lecie. Warto więc z tej okazji przybliżyć mieszkańcom naszego miasta jej historię i sylwetki pochowanych tam obywateli.
Materiały prosimy wysyłać na nasz adres: Radom, ul. Malczewskiego 16 lub w formie elektronicznej: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie