Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzież Wszchpolska domaga się uwolnienia z południowoafrykańskiego więzienia radomianina Janusza Walusia

Janusz Petz
Janusz Petz
Młodzież Wszechpolska nagłaśnia historię przetrzymywanego już prawie 30 lat w więzieniu Janusza Walusia.
Młodzież Wszechpolska nagłaśnia historię przetrzymywanego już prawie 30 lat w więzieniu Janusza Walusia. archiwum
Młodzież Wszechpolska rozpoczęła akcję „Janusz Waluś – wracaj do domu”. Organizacja domaga się uwolnienia z południowoafrykańskiego więzienia radomianina Janusza Walusia, który przed 30 laty zabił Chrisa Haniego, przywódcę Południowoafrykańskiej Partii Komunistycznej.

Apel o uwolnienie Janusza Walusia

Janusz Waluś, który przed 30 laty zamordował Chrisa Haniego, przywódcę Południowo – Afrykańskiej Partii Komunistycznej miał w czwartek, 1 grudnia wyjść na wolność. W tydzień po ogłoszeniu decyzji o zwolnieniu Walusia został on jednak zaatakowany nożem przez współwięźnia. Jest pod opieką medycznej służby więziennej, a jego stan jest stabilny. 69 – letni dziś radomianin Janusz Waluś zabił czterema strzałami z pistoletu Chrisa Haniego w kwietniu 1993 roku. Został skazany na karę śmierci, którą zamienione na dożywotnie więzienie. Przed 30 laty zabójstwo spowodowało gwałtowne zamieszki w południowo – afrykańskim kraju, które postawiły pod znakiem zapytania cały proces wychodzenia kraju z dyskryminacji rasowej i apartheidu.

Przez ostatnie lata Waluś starał się bezskutecznie z pomocą swojej mieszkającej w Radomiu córki o przedterminowe zwolnienie. W 2016 roku sąd wydał orzeczenie o zwolnieniu Walusia, ale decyzja ta, krytykowana przez rządzącą w Republiki Południowej Afryki partię Afrykański Kongres Narodowy, po odwołaniu złożonym przez ministerstwo sprawiedliwości, została w kolejnym roku uchylona przez sąd apelacyjny. W 2017 roku Waluś zrzekł się obywatelstwa południowoafrykańskiego i starał się o odbycie reszty kary w Polsce. Południowoafrykański sąd nie zgodził się na to.

21 listopada 2022 roku sąd w Republiki Południowej Afryki zdecydował jednak o warunkowym zwolnieniu Walusia, a prezes Trybunału Konstytucyjnego Republiki Południowej Afryki Raymond Zondo sprecyzował, że Waluś ma wyjść na wolność w ciągu 10 dni, czyli najpóźniej 1 grudnia. Po ogłoszeniu tej decyzji w Republice Południowej Afryki wybuchły protesty. Protestowano między innymi przed więzieniem, w którym przebywa Waluś.

O sprawie informowaliśmy na bieżąco

„Jakkolwiek oceniać czyn Walusia, to w tej chwili jest on polskim obywatelem przetrzymywanym w więzieniu ze względów politycznych. Warto przypomnieć, że Konstytucja Rzeczypospolitej Polski wyraźnie stanowi: „Podczas pobytu za granicą obywatel polski ma prawo do opieki ze strony Rzeczypospolitej Polskiej”. Ważne jest, aby polscy obywatele, niezależnie od swoich poglądów politycznych i sytuacji życiowej, mogli liczyć na realne wsparcie ze strony państwa polskiego. I o to apelujemy. Waluś, wracaj do domu” – piszą w apelu działacze Młodzieży Wszechpolskiej.

Działacze tej organizacji przypominają, że Janusz Waluś jest prawdopodobnie najdłużej więzioną w związku z czynem popełnionym w czasie apartheidu osobą w Republice Południowej Afryki, a Chris Hani był odpowiedzialny za liczne akcje terrorystyczne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie