Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mobilny punkt testów na koronawirusa działa pełną parą w Skaryszewie i Grójcu

OPRAC.:
Patryk Samborski
Patryk Samborski
Dzięki punktom "Test&GO" w Skaryszewie i Grójcu  udało się już wychwycić kilkadziesiąt osób zakażonych koronawirusem.
Dzięki punktom "Test&GO" w Skaryszewie i Grójcu udało się już wychwycić kilkadziesiąt osób zakażonych koronawirusem. Wojska Obrony Terytorialnej
Mobilny punkt "Test&GO" w Skaryszewie pracuje pełną parą. W zeszłym tygodniu radomscy terytorialsi pobrali około sto wymazów od pracowników sezonowych i mieszkańców pięciu powiatów regionu radomskiego. Podobny punkt działa również w Grójcu.

Mobilny punkt poboru wymazów zlokalizowany został na placu przed Publiczną Szkołą Podstawową w Skaryszewie. Prowadzony jest on przez żołnierzy 62. Batalionu Lekkiej Piechoty w Radomiu. Terytorialsi obsługują punkt badań składający się z kontenerów i namiotów podzielonych na pięć stref. Są to: strefa wyczekiwania, ewidencji, pobierania wymazów do badań oraz dekontaminacji i odpoczynku. Natomiast z badań mogą skorzystać pracownicy sezonowi, którzy z zagranicy przyjechali do pracy do powiatów: lipskiego, szydłowieckiego, radomskiego, przysuskiego, kozienickiego oraz z Radomia.

Szybkie testy bez wychodzenia z samochodu

Punkt poboru wymazów zapewnia bezpieczeństwo i oszczędność czasu. Jego ogromną zaletą jest fakt, że wszystko odbywa się bez wysiadania z samochodu, a cała procedura trwa około kilkunastu minut.

- Wystarczy uchylić szybę, a nasi żołnierze sprawnie i z zachowaniem wszelkich zasad sanitarnych pobiorą wymaz – mówi podpułkownik Łukasz Baranowski, dowódca 62. Batalionu Lekkiej Piechoty w Radomiu. - Dzięki temu pracodawcy wiedzą, czy ich zagraniczni pomocnicy mogą iść do pracy czy powinni zostać w izolacji. Patrząc szerzej, wirus nie rozprzestrzenia się na kolejne osoby, więc na wykonywanych tu badaniach korzystają wszyscy mieszkańcy regionu radomskiego - dodaje Baranowski.

Całkowicie bezpiecznie

Bezpieczeństwo żołnierzy obsługujących punkt również jest zapewnione – wszyscy terytorialsi stacjonujący w Skaryszewie wyposażeni są w środki ochrony osobistej, jak maseczki czy płyny do dezynfekcji. Natomiast ci, którzy mają bezpośredni kontakt z osobami badanymi, ubrani są w specjalistyczne kombinezony ochronne.

Osoba, od której pobierany jest wymaz musi być ubezpieczona w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Zdrowotnego, a na badania zgłasza się przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną. W ten sposób zainteresowani badaniami nie gromadzą się przy miasteczku kontenerowym, a przyjeżdżają do niego o konkretnej, ustalonej godzinie.

Aby wykonać badanie, trzeba mieć przy sobie dokument ze zdjęciem oraz numer PESEL. Dzięki temu personel medyczny będzie mógł potwierdzić twoją tożsamość. Na miejsce wykonania testu nie wolno jechać rowerem ani przyjść pieszo.

Mobilny punkt „Drive-Thru” w Skaryszewie obsługiwany jest pierwszym tego typu miejsce w powiecie radomskim. Nie jest to jednak jedyny taki punkt w naszym regionie. Podobny funkcjonuje w Grójcu już od końca maja. Udało się dzięki nim wychwycić już kilkadziesiąt osób zakażonych koronawirusem.

Mobilne punkty pobrań, inaczej drive-thru, to miejsca, w których można wykonać badanie na obecność koronawirusa. Obecnie jest ich około 220 w całej Polsce. Najczęściej są zlokalizowane przy szpitalach, przychodniach lub centrach medycznych. Lista wszystkich punktów pobrań z dokładnymi adresami jest opublikowana na stronie internetowej pacjent.gov.pl.

„Test&GO” w Grójcu

Grójecki punkt znajduje się przy ulicy Piotra Skargi 12, zaś jego koordynatorem jest 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej. Działania zrealizowano we współpracy ze Starostwem Powiatowym, Centrum Rozpoznania i Wsparcia Walki Radioelokronicznej oraz z Powiatowej Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

- To duże przedsięwzięcie dla grójeckiego batalionu, które wymaga od żołnierzy skupienia oraz zachowania wszelkich procedur bezpieczeństwa. Pierwszego dnia nasi żołnierze pobrali wymazy od 41 obcokrajowców, jutro będzie ich już dwa razy więcej. - mówił po otwarciu punktu major Grzegorz Wilczewski, zastępca dowódca 61 batalionu lekkiej piechoty z Grójca.

W powiecie grójeckim do tej pory potwierdzono ponad 300 przypadków zakażenia wirusem COVID-19. Szacuje się, że do powiatu grójeckiego przez najbliższe cztery miesiące może przyjechać do 20 tysięcy pracowników sezonowych.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie