Mocna Rozmowa z Echem Dnia. Generał brygady Krzysztof Żabicki: Air Show w Radomiu wypadło rewelacyjnie, mówią tak widzowie oraz nasi goście

Marcin Genca
Marcin Genca
Gościem programu Mocna Rozmowa z Echem Dnia i Radiem Radom był generał brygady Krzysztof Żabicki, koordynator Air Show.
Gościem programu Mocna Rozmowa z Echem Dnia i Radiem Radom był generał brygady Krzysztof Żabicki, koordynator Air Show. Marcin Genca
Gościem programu Mocna Rozmowa z Echem Dnia i Radiem Radom był generał brygady Krzysztof Żabicki, koordynator Air Show. Opowiadał nam o podsumowaniu oraz kulisach największej tegorocznej imprezy lotniczej w Europie.

Podczas Air Show 2018 w Radomiu było bardzo bezpiecznie w powietrzu i na ziemi - to najważniejsza informacja, podsumowująca 16. edycję Międzynarodowych Pokazów Lotniczych, największej tegorocznej imprezy lotniczej w Europie.

- Tak wielkie pokazy organizowała początkowo grupa dosłownie kilku osób, ale w kulminacyjnym momencie przy Air Show pracowały ponad 3 tysiące osób, 1,5 tysiąca pojazdów, ruch w powietrzu był przeogromny, ale dzięki służbom kierowania ruchem, kontrolerom przestrzeni powietrznej oraz dyscyplinie, wszystko odbyło się bezpiecznie - mówił generał Krzysztof Żabicki, gość programu Mocna Rozmowa z Echem Dnia i Radiem Radom.

Kulisy pokazów Air Show

Generał mówił też o kulisach dwudniowych pokazów lotniczych.

- Moim problemem było pomieszczenie wszystkich maszyn na lotnisku w Radomiu, część z nich przylatywała z Dęblina. Dosłownie wszyscy lotnicy bardzo chcieli się pokazać, każdy z nich chciał latać bez względu na warunki. Wszyscy mieli przygotowane różne warianty pokazów i każdy chciał je zaprezentować. Mimo nienajlepszej pogody, staraliśmy się tak przygotować i modyfikować program, aby powietrzni aktorzy mogli się zaprezentować jak najlepiej. Program sobotnich pokazów został zrealizowany na 99 procent, w niedzielę pokazaliśmy nieco mniej, ale zrealizowaliśmy najważniejsze punkty programu. Czy można było więcej? Pewnie tak, ale najważniejsze były względy bezpieczeństwa. Wielki szacunek dla pilotów oraz widzów, którzy chcieli ich oglądać przy takiej pogodzie, jaka była - mówił generał Żabicki, dodając, że w organizacji pokazów pomagali też dyrektor biura organizacyjnego Air Show pułkownik Kazimierz Dyński oraz dyrektor pokazów w powietrzu, pułkownik pilot Jerzy Chojnowski.

Air Show 2018 w Radomiu. Zakończone sobotnie pokazy na lotni...

Dlaczego było najmniej polskich maszyn?

Wśród miłośników lotnictwa pojawiły się jednak głosy, że w stulecie polskiego lotnictwa naszych samolotów pojawiło się w powietrzu najmniej.

- Jeśli przylatują goście, to trzeba im dać okazję do polatania, my zawsze możemy się pokazać. Po ostatnim Air Show były komentarze, że pokazujemy tylko polskie maszyny, a zagranicznych nie, więc w tym roku prezentowali się głównie goście. W niedzielę wystartował nasz F-16 z majorem Dominikiem Dudą, prawdziwy mistrz pokazów dynamicznych, który wspaniale się zaprezentował, potem nawet Chińczycy zapraszali go na pokazy do swojego kraju - opowiadał koordynator pokazów Air Show.

Słynne Hangar Party dla pilotów

Według niego, radomskie pokazy oglądały również 23 delegacje wojskowych sił powietrznych z całego świata, w tym goście z Chin, Korei Południowej, Jordanii czy Pakistanu. Wszyscy mieli zapewnioną opiekę polskich oficerów, przydzielone dla nich autokary oraz najlepsze hotele.

Air Show 2018 w Radomiu. Zakończone niedzielne pokazy na lot...

Podziękowania dla widzów

Padły też podziękowania dla wszystkich, którzy przygotowywali logistycznie pokazy: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, Miasto Radom, Wodociągi Miejskie w Radomiu, Port Lotniczy Radom i Fundacja Inicjatyw Młodzieżowych, która zabezpieczała imprezę pod względem księgowym,

CZYTAJ KONIECZNIE: Naziemne atrakcje podczas Air Show 2018 w Radomiu

- Duże ukłony dla miasta Radom, komunikacja i zabezpieczenie czystości oraz doprowadzenie wody i inne kwestie w gestii miasta - wszystko było perfekcyjnie przygotowane. Wielkie ukłony dla wspaniałej pracy policjantów i strażaków. Nasz szef, wiceminister Wojciech Skurkiewicz, również nas nadzorował i muszę przyznać, że nie mieliśmy z nim lekko, ale zadania wykonywaliśmy - przyznał generał Żabicki.

- Na płycie lotniska na Sadkowie przez dwa dni pokazy lotnicze oglądało około 160 tysięcy widzów, których nie odstraszyła niezbyt dobra pogoda i którym serdecznie dziękuję za cierpliwość i wytrwałość. My nie jesteśmy profesjonalistami od organizacji imprez masowych, za błędy, niedogodności i wypaczenia przepraszamy, ale proszę pamiętać, że dla nas najważniejsze było bezpieczeństwo widzów - dodał koordynator Air Show.

Wśród partnerów medialnych Air Show 2018 w Radomiu była redakcja Echa Dnia oraz portal echodnia.eu.

Informacja partnerska:AIR SHOW 2018 planowane z niezwykłym rozmachem, nie byłyby możliwe do zrealizowania bez wsparcia parterów, zwłaszcza sponsorów strategicznych: PGZ, BGK i PKN Orlen. W najbardziej prestiżowe wydarzenie lotnicze w Polsce zaangażowało się także wiele innych firm: Grupa WB, Lockheed Martin, Leonardo Aircraft i PZL Świdnik, PZL Warszawa Okęcie, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, Agencja Mienia Wojskowego, LS Airport Services i LS Technics, Hyundai - oficjalny Partner Samochodowy AIR SHOW 2018, LOT AMS, Northrop Grumman, Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych, Wojskowe Przedsiębiorstwo Handlowe i Wojskowy Inspektorat Techniczny Uzbrojenia. Organizatorzy podjęli współpracę ze znanymi markami jak: Coca-Cola, Tyskie, Buskowianka ("Oficjalna Woda AIR SHOW 2018") i Red Bull.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 7

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

M
Michal

Impreza SUPER. Poprawiłbym w 2019 roku tylko:

- nagłośnienie z przodu przy wystawie statycznej i gastronomii, 

- więcej gastronomii (kolejki straszne)..

P
POspólstwo.

Znowu uPOśledzeni płaczą.

M
Marek

Najsłabsze pokazy lotnicze Radom Air Show !!!

1 Beznadziejna organizacja.
2 Otwarcie bramek o 9 podczas gdy starty zaplanowano na godzinę 9.05 !!!
3 Usuwanie i blokowanie użytkowników na fanpage Air Show.
4 Bardzo słaba strona Air Show.
5 Brakowało programu jak w poprzednich edycjach ( tabelka) 
6 Zakaz wnoszenia jedzenia i wyrzucanie przez ochronę !!!
7 Na początku otwarcia bramek problemy z wejściem z krzesełkami
8 Brak aplikacji mobilnej od zapowiadanej połowy miesiąca, pojawiła się w dniu pokazów.
9 Zakończenie Air Show w niedziele przed czasem podczas gdy pogoda poprawiła się.
10 Zapowiadanego trzęsienia ziemi nie było.
11 Amerykanie tak medialnie zapowiadani nie pokazali NIC prócz Herculesa na statyce
12 Statyka to jakiś żart, za to były Harleye i odpustowa zbieranina z jedzeniem fast food.
13 Ogólna dezinformacja, długie przerwy, z powodu pogody niepełny program, tu akurat ważniejsze jest bezpieczeństwo.

 

R
Radomianin
W dniu 27.08.2018 o 19:35, marcin napisał:

P.  generał powinien się zorientować, że w promieniu kilkuset metrów od lotniska ,są osiedla mieszkaniowe ,więc jeśli chce się dobrze bawić  ze swoimi mundurowymi, to powinien wiedzieć, że po godz 22 obowiązuje cisza nocna .Całonocne imprezy przy nagłośnieniu z podbiciem basów ,powodującym wibracje i drżenie organów wewnętrznych kilometr od tzw. imprezowego ,,acapulko,,  to lekka przesada, tym bardziej grubo po północy. Takie balety powinien sobie robić w bunkrze atomowym ,a nie na otwartej przestrzeni .deb***izm osób odpowiedzialnych za ten nocny incydent  woła o pomstę do nieba ,zresztą kilkanaście powiadomień ,o tym fakcie zostało zgłoszonych na Policję ktoś zapomniał że tysiące Radomian rano musi wstać i pójść do pracy, by wojsko mogło bez ograniczeń balować do białego rana.

Za rządów Kosztowniaka, jednego roku, przez całe wakacje do późnych godzin, grubo po 22-giej odbywały się tzw. "koncerty" muzyki metalowej na Borkach.. Słuchało tego raptem kilkanaście osób a wkur...ły się wszystkie osiedla wokół. Jeszcze na koniec zawsze jakiś pajac darł się do mikrofonu jak poparzony. Wtedy też policja nie reagowała.

x
xxx
W dniu 27.08.2018 o 19:35, marcin napisał:

P.  generał powinien się zorientować, że w promieniu kilkuset metrów od lotniska ,są osiedla mieszkaniowe ,więc jeśli chce się dobrze bawić  ze swoimi mundurowymi, to powinien wiedzieć, że po godz 22 obowiązuje cisza nocna .Całonocne imprezy przy nagłośnieniu z podbiciem basów ,powodującym wibracje i drżenie organów wewnętrznych kilometr od tzw. imprezowego ,,acapulko,,  to lekka przesada, tym bardziej grubo po północy. Takie balety powinien sobie robić w bunkrze atomowym ,a nie na otwartej przestrzeni .deb***izm osób odpowiedzialnych za ten nocny incydent  woła o pomstę do nieba ,zresztą kilkanaście powiadomień ,o tym fakcie zostało zgłoszonych na Policję ktoś zapomniał że tysiące Radomian rano musi wstać i pójść do pracy, by wojsko mogło bez ograniczeń balować do białego rana.

nie płacz..dziecko takie jak ty powinno po dobranocce spać...a jak nie możesz  spać to leki na sen albo pawulonik na zwiotczenie mięśnia mózgowego

j
jaś

Marcinku, raz na dwa lata chyba dasz radę wytrzymać, prawda? 

m
marcin

P.  generał powinien się zorientować, że w promieniu kilkuset metrów od lotniska ,są osiedla mieszkaniowe ,więc jeśli chce się dobrze bawić  ze swoimi mundurowymi, to powinien wiedzieć, że po godz 22 obowiązuje cisza nocna .Całonocne imprezy przy nagłośnieniu z podbiciem basów ,powodującym wibracje i drżenie organów wewnętrznych kilometr od tzw. imprezowego ,,acapulko,,  to lekka przesada, tym bardziej grubo po północy. Takie balety powinien sobie robić w bunkrze atomowym ,a nie na otwartej przestrzeni .Debilizm osób odpowiedzialnych za ten nocny incydent  woła o pomstę do nieba ,zresztą kilkanaście powiadomień ,o tym fakcie zostało zgłoszonych na Policję ktoś zapomniał że tysiące Radomian rano musi wstać i pójść do pracy, by wojsko mogło bez ograniczeń balować do białego rana.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3