Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Modernizacja dworca kolejowego w Jastrzębiu. Pięć firm chce modernizować budynek. Za ile?

Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga
Są chętne firmy na przebudowę stacji Jastrząb.
Są chętne firmy na przebudowę stacji Jastrząb. Archiwum
We wtorek Polskie Koleje Państwowe otworzyły oferty w ramach przetargu na przebudowę stacji kolejowej w Jastrzębiu. Wpłynęło pięć ofert.

Program Inwestycji Dworcowych na lata 2016 – 2023, który prowadzi Ministerstwo Infrastruktury oraz Polskie Koleje Państwowe, to największe tego typu przedsięwzięcie w historii polskiej kolei. Zmodernizowanych, bądź wybudowanych od podstaw, ma być około 200 budynków dworcowych. Całkowity koszt to około 1,5 miliarda złotych, fundusze pochodzą z Unii Europejskiej, budżetu państwa i spółki PKP. Program Inwestycji Dworcowych na lata 2016 – 2023 zakłada również modernizację innych budynków dworcowych w naszym regionie. To Ruda Wielka, Pionki Zachodnie (powiat radomski), Żytkowice oraz Zajezierze (powiat kozienicki).

5 milionów 968 tysięcy 10 złotych i 17 groszy - tyle PKP S.A. zaplanowały w budżecie na przebudowę stacji kolejowej w Jastrzębiu w ramach Programu Inwestycji Dworcowych. W ramach przetargu wpłynęło pięć ofert. Najtańsza, złożona przez firmę Krobel ze Starachowic opiewa na 7 558 350 złotych i jest droższa o ponad 1,5 miliona złotych od zaplanowanej kwoty. Chęć wykonania inwestycji złożyły również dwie firmy z Białegostoku, Warszawy oraz Krakowa. Zaproponowane ceny wahają się od nieco ponad 8,1 miliona złotych aż do 10,5 miliona złotych.

- Trwa analiza złożonych ofert. Nie podjęliśmy jeszcze decyzji co do dalszych kroków - mówi Michał Stilger, rzecznik prasowy PKP S.A.

Przypomnijmy, wykonawca będzie musiał wykonać między innymi prace murarskie, malarskie, dekarskie. Całkowicie zmieniona zostanie elewacja budynku. Przewidziano również modernizację peronów i parkingu. Jak udało nam się ustalić, zakończenie wszystkich prac, biorąc pod uwagę, że ich kolejne etapy będą realizowane zgodnie z harmonogramem, planowane jest do końca pierwszej połowy 2021 roku. Najwyższy priorytet mają dworce zlokalizowane przy zmodernizowanych, będących w trakcie przebudowy lub planowanych do modernizacji liniach kolejowych, objętych rządowym Krajowym Programem Kolejowym.

W ramach realizacji inwestycji z Programu przewidziano wdrożenie rozwiązań energooszczędnych, obniżających koszty utrzymania dworców. Jednolity standard budynków pozwoli na wypracowanie spójnej polityki zarządzania nieruchomościami dworcowymi. Kolejarze chcą inwestować również w okolice wokół budynków dworcowych, dlatego powstanie na peronach wiele ułatwień dla pasażerów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie