Modernizacja dworu Oppermana i zakup cennych eksponatów - to nowe plany Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu

Barbara Koś
Nowe plany Muzeum imienia Jacka Malczewskiego czyli modernizację dworu Oppermana, edycję rocznika muzealnego, a także działania związane z zakupem pamiętnika Bronisławy Malczewskiej przedstawiono w piątek, 26 marca, w muzeum podczas konferencji. muzeum Malczewskiego
Nowe plany Muzeum imienia Jacka Malczewskiego czyli modernizację dworu Oppermana, edycję rocznika muzealnego a także działania związane z zakupem pamiętnika Bronisławy Malczewskiej przedstawiono w piątek, 26 marca, w muzeum podczas konferencji z udziałem wicemarszałka Województwa Mazowieckiego, Rafała Rajkowskiego, dyrektora muzeum, Leszka Ruszczyk oraz jego zastępcy, Adama Duszyka.

Jak mówiono podczas konferencji, dworek hrabiego Leontyna Oppermana przy Okulickiego 9, siedzibę dawnej przychodni psychiatrycznej, od kilkunastu lat nie mógł znaleźć swojego nowego właściciela. Kilkukrotnie wystawiana na sprzedaż lub wynajem nieruchomość nie miała szczęścia.

Powierzchnia użytkowa dwukondygnacyjnego budynku wybudowanego w drugiej połowie XIX wieku to 565 metrów kwadratowych. Budowla jest od 1988 roku wpisana do rejestru zabytków.

Pertraktacje z Urzędem Marszałkowskim w celu przekazania dworku muzeum wszczął w lutym dyrektor Adam Duszyk. Jak widać - skuteczne. – Zarząd Województwa Mazowieckiego zdecydował o przekazaniu dworku Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Procedura samego przekazania będzie trwała kilka tygodni, jednak decyzja została już podjęta. Muzeum ma świetny pomysł na urządzenie pałacyku, ale jest także otwartość na inne koncepcje – wyjaśniał Rafał Rajkowski, wicemarszałek województwa mazowieckiego.

Jak podkreślał Adam Duszyk, zastępca dyrektora muzeum, zorganizowane zostanie debata publiczna dotycząca zagospodarowania dworku.

– Czekamy na pomysły dotyczące zagospodarowania pałacyku. Prosimy o przesyłanie ich na adres malczewski@muzeum.edu.pl. Zależy nam, aby wysłuchać radomian i osób zainteresowanych. Być może któryś z nadesłanych pomysłów okaże się bezkonkurencyjny. Po przygotowaniu pałacyku do remontu zorganizowana zostanie konferencja naukowa na, na której wszystkie propozycje zostaną przeanalizowane – mówił Adam Duszyk.

Dworek jest zabytkowym obiektem bardzo cennym pod względem historycznym i architektonicznym, tym samym wymaga natychmiastowej rewitalizacji. Przejęcie budynku na własność przez Muzeum im. Jacka Malczewskiego gwarantuje przywrócenie go radomskiej społeczności.

Dwór Oppermana po rewitalizacji stałby się jednym z ważniejszych obiektów na radomskim szlaku turystycznym obok głównego popijarskiego gmachu Muzeum im. Jacka Malczewskiego, Muzeum Historii Radomia w zabytkowych kamienicach Gąski i Esterki oraz Kamienicy Deskurów.

Muzeum podejmuje się również wydawania rocznika naukowego. Póki co, będzie to jedyne czasopismo naukowe w mieście. Rocznik naukowy „Arte Fakty. Rocznik Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu” będzie czasopismem naukowym, recenzowanym w formacie A4. Poświęcony będzie historii sztuki dawnej, sztuce nieprofesjonalnej, historii ogólnie, archeologii, przyrodzie, literaturze, ale także innym dziedzinom. - Powołana zostanie rada naukowa z profesorami z kraju i z zagranicy na czele, aby było to czasopismo wysoko punktowane – wyjaśniał Adam Duszyk.

- Do publikowania w czasopiśmie zapraszamy chętnych doktorantów lub osoby przygotowujące się do otworzenia przewodu doktorskiego. Dzięki wcześniejszej informacji o planach jego edycji spłynęło już do nas siedem,, bardzo dobrych tekstów naukowych – dodał Adam Duszyk.

Pierwszy numer ukaże się pod koniec tego roku. Do kolekcji muzeum trafił też pamiętnik Bronisławy Malczewskiej – siostry malarza. Przekazał go dyrektorowi Leszkowi Ruszczykowi, Rafał Rajkowski.

- Na podkreślenie zasługuje wzorowa współpraca muzeum z Samorządem Województwa Mazowieckiego-powiedział Rafał Rajkowski. - Cieszę się, ze tak ekspresowo udało się ustalić możliwość sfinansowania zakupy pamiętnika. To kolejna perełka, którą będzie można zobaczyć w muzeum – mówił wicemarszałek. Pamiętnik został zakupiony na aukcji w warszawskim Domu Aukcyjnym Artessia za 32 tysiące 200 złotych.

- W pamiętniku znajduje się siedem rysunków oraz kilkanaście wierszy samego Jacka Malczewskiego, a także fragmenty utworów i cytaty z poezji Lucjana Rydla, Marii Konopnickiej, Adama Asnyka i innych poetów - opowiadała Paulina Szymalak-Bugajska, kierownik Działu Sztuki Dawnej muzeum. - Na ostatniej stronie, a właściwie na odwrocie okładki znajduje się wpis samego Jacka Malczewskiego potwierdzający oryginalność pamiętnika i znajdujących się w nim treści. Wpis pochodzi z 7 października 1924 roku - mówiła Szymalak-Bugajska.

Łącznie pamiętnik zawiera 85 kart, na których poza wymienionymi, znajdziemy także wpisy tuszem i ołówkiem, oraz tzw. „zielniki”, czyli zasuszone rośliny, bądź kwiaty. Obejmuje okres od ok. 1876 roku aż po 1929 – rok śmierci artysty, a także jego siostry Bronisławy. Ma twardą oprawę z tłoczoną skórą a jego wymiary to 26x21,5 cm.

– Pamiętnik będzie dostępny dla naszych zwiedzających po opracowaniu naukowym. Znajdują się w nim bowiem treści m.in. w języku francuskim, a zależy nam, aby jak najbardziej przybliżyć to, co opisywała Bronisława Malczewska i Jacek Malczewski – mówił dyrektor, Leszek Ruszczyk.

"To co dał nam świat" - wspomnienie Krzysztofa Krawczyka

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

R
RADOM to PIS ✈✈✈

Banda sprzedawczyków z PO.

Dodaj ogłoszenie