Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Modernizacja ulicy Fabrycznej i rewitalizacja parku w Pionkach. Sprawdziliśmy postęp prac

DL
Aktualnie w Pionkach prowadzone są dwie inwestycje miejskie. Modernizowana jest ulica Fabryczna i rewitalizowany jest park wzdłuż Alei Jana Pawła II.
Aktualnie w Pionkach prowadzone są dwie inwestycje miejskie. Modernizowana jest ulica Fabryczna i rewitalizowany jest park wzdłuż Alei Jana Pawła II. Damian Latos/Agencja Arpass
Od kilku miesięcy w naszym mieście przeprowadzane są dwie nowe inwestycje miejskie. Trwa modernizacja ulicy Fabrycznej oraz rewitalizacja parku wzdłuż Alei Jana Pawła II. Ich celem jest poprawa i podniesienie poziomu infrastruktury drogowej w Pionkach, która ma bezpośredni wpływ na komfort życia mieszkańców naszego miasta. Sprawdziliśmy jak postępują prace.

Od kilku miesięcy trwa modernizacja i przebudowa ulicy Fabrycznej. Projekt przewiduje ulicę jednojezdniową o dwóch pasach ruchu. Zakończenie prac przewidziany jest na koniec kwietnia 2020 roku, co oznacza, że już w kolejnym okresie wiosenno-letnim mieszkańcy będą mogli korzystać z wyremontowanej drogi, Jak twierdzą wykonawcy tego projektu, ten czas może ulec znacznemu skróceniu.

- Aktualnie wykonujemy prace wykończeniowe. Do wykonania pozostały nam głównie chodniki. Brak srogiej zimy znacznie wpłynął na efektywność naszych prac i myślimy, że potrwają one jeszcze około miesiąca - mówili wykonawcy przebudowy ulicy Fabrycznej.

Inwestycję na ulicy Fabrycznej wykonuje Zakład Transportowo-Budowlany Krzysztof. Firma ta podczas przetargu zaproponowała wykonanie zadania za kwotę 4.199.470,12 złotych.

Na całym odcinku planowana jest budowa chodnika, ścieżki rowerowej dwukierunkowej i zatoki autobusowej. Przewidziana jest przebudowa oświetlenia drogowego oraz wymiana i ustalenie nowego oznakowania pionowego i poziomego. Wzdłuż ulicy zaprojektowano 97 miejsc parkingowych oraz 7 miejsc dla osób niepełnosprawnych.

- Ulicę zaprojektowano jako jedno jezdniową o dwóch pasach ruchu. Na całym odcinku zaplanowano budowę chodnika, ścieżki rowerowej dwukierunkowej, przebudowę oświetlenia drogowego, budowę zatoki autobusowej, wymianę oraz ustawienie nowego oznakowania pionowego i poziomego. Wzdłuż ulicy zaprojektowano 97 miejsc parkingowych oraz siedem miejsc dla osób niepełnosprawnych. Na całej długości projektowanego odcinka znajdują się liczne zjazdy na posesję o nawierzchni gruntowej. W niniejszym projekcie przewiduje się wykonanie wszystkich niezbędnych elementów służących sprawnemu, bezpiecznemu i bardziej komfortowemu poruszaniu się użytkowników ruchu drogowego oraz przebudowę kolidujących z inwestycją sieci uzbrojenia. Zakres opracowania obejmuje także odwodnienie części rozbudowywanej ul. Fabrycznej poprzez projektowany system kanalizacji deszczowej z wykorzystaniem wpustów ulicznych z osadnikiem – informował przed rozpoczęciem prac Urząd Miasta Pionki.

Rewitalizacja parku wzdłuż Alei Jana Pawła II

Projekt rewitalizacji zakłada poprawę jakości środowiska miejskiego prowadzącą do poprawy jakości życia mieszkańców. W parku zgodnie z założeniami powstaną nowe ciągi komunikacyjne wykonane z wodoprzepuszczalnej nawierzchni mineralno-żywicznej, która sprzyja zrównoważonemu gospodarowaniu wodami opadowymi w mieście. Dodatkowo oprócz właściwości ekologicznych nawierzchnia ta, ze względu na równą i stabilną powierzchnię jest przyjazna dla wózków inwalidzkich, wózków dziecięcych, rowerów i rolek co niewątpliwie zapewni komfort i bezpieczeństwo użytkowania.

Wykonawcą tego projektu jest firma Marcbud. Jak twierdzą pracownicy prace przebiegają sprawnie i bez jakichkolwiek opóźnień. Bezpośredni wpływ na to mają korzystne warunki pogodowe, które nie wymuszają przestojów w pracy.

Projekt przewiduje relokację istniejącego pomnika poświęconego poległym za Ojczyznę w latach 1939-45. Pomnik zostanie przeniesiony w głąb parku, a wokół niego powstanie utwardzona nawierzchnia oraz elementy małej architektury w postaci ławek. Pozwoli to na utworzenie miejsca pamięci ze skwerem, gdzie będą mogli spotykać się kombatanci.

Kluczowym elementem projektu są nasadzenia roślinności w postaci drzew, krzewów i bylin. Zagospodarowanie terenu w zieleń stanowi aż 70 % budżetu przeznaczonego na rewitalizację parku. Obecnie na terenie opracowania rosną drzewa i krzewy, które zostały poddane szczegółowej inwentaryzacji dendrologicznej. Po analizie przeprowadzonej przez eksperta w porozumieniu z Urzędem Miasta Pionki wyznaczone zostały do usunięcia tylko te drzewa i krzewy, których obecność zagraża bezpieczeństwu poprzez rozłam lub wywrót, drzewa uschnięte oraz rośliny, u których nie ma szans na prawidłowy rozwój. Pozostała roślinność zostanie poddana adaptacji i pielęgnacji.

- Historia Pionek nierozerwalnie związana jest z „Pronitem”, gdzie pod koniec lat 50. rozpoczęto produkcję polichlorku winylu i krótko później powstała tłocznia płyt gramofonowych. Upamiętniając ten element historii naszego miasta projekt przewiduje powstanie pomnika na kształt płyty winylowej z charakterystycznym logo. Miejsce to będzie pełniło dodatkową atrakcję turystyczną. W okolicy postoju taksówek powstanie duży napis „PIONKI” utworzony z bukszpanu wiecznie zielonego. Ponadto projekt przewiduje powstanie stref wypoczynkowych, ogrodów tematycznych, montaż elementów małej architektury, a także montaż oświetlenia oraz monitoringu – informował przed rozpoczęciem prac Dariusz Dygas, kierownik Wydziału Rozwoju, Inwestycji i Gospodarowania Mieniem Gminy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie