Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Moskiewskie metro nie tylko do podróżowania. Zobacz niezwykłe zdjęcia

Marzena KĄDZIELA
Na stacji Majakowskaja
Na stacji Majakowskaja Marzena Kądziela
Ma już ponad 300 kilometrów, a wiele jego stacji należy do najpiękniejszych na świecie. Moskiewskie metro, choć należy do najmłodszych zabytków miasta, niewątpliwie warte jest obejrzenia. Gdy zjechałam do stacji Majakowskaja, zaczęłam zastanawiać się, czy dobrze trafiłam. Stacje metra, jakie dotąd widziałam, nie wyróżniały się niczym szczególnym. Tu znalazłam się w pałacu pełnym wysokich kolumn zdobionych metalem, ustawionych na marmurowej podłodze i ponad 20 barwnymi mozaikami o tematyce lotniczej i sportowej na suficie. Okazało się, że to początek zachwycających wrażeń.

[galeria_glowna]

Stacje zdobią nie tylko mozaiki, rzeźby i płaskorzeźby, ale także solidne żyrandole.
Stacje zdobią nie tylko mozaiki, rzeźby i płaskorzeźby, ale także solidne żyrandole. Marzena Kądziela

Stacje zdobią nie tylko mozaiki, rzeźby i płaskorzeźby, ale także solidne żyrandole.
(fot. Marzena Kądziela)

Majakowskaja to ulubiona stacja nie tylko turystów, ale przede wszystkim moskwiczan. Otwarta 11 września 1938 roku w latach 80. XX wieku uznana została za zabytek, a w 2001 r. została wpisana na listę najważniejszych zabytków historii i kultury Moskwy.

Projektantem stacji był Aleksij Duszkin, wybitny architekt, który zaprojektował również inne stacje: Plac Rewolucji, Awtozawodskaja i Nowoslobodskaja. Projekt położonego 38 metrów pod ziemią obiektu otrzymał w 1939 roku Nagrodę Grand Prix na Wystawie Światowej w Nowym Jorku.

PIERWSZE PLANY W XIX WIEKU

Majakowskaja to jedna z najstarszych stacji metra, którego historia jest jeszcze starsza i sięga 1875 roku, kiedy to zaczęły powstawać pierwsze plany inwestycji. Zrealizowali je jednak dopiero komuniści, którzy założyli sobie nie tylko zadanie propagandowe, ale przede wszystkim praktycznie. Należało usprawnić komunikację w szybko rozrastającym się mieście. Pracami kierowali czołowi komuniści - Nikita Chruszczow oraz Łazar Kaganowicz, którego imię przez dłuższy czas nosiło moskiewskie metro. Pierwszy pociąg wyjechał na podziemną trasę 15 maja 1935 roku. W 1950 roku powstała najsłynniejsza linia - Obwodowa (Kolcewaja), która łączy między innymi wszystkie najważniejsze dworce kolejowe.
Ogromne wrażenie robi także Nowokuznieckaja, stacja o pięć lat młodsza od stacji Majakowskaja. Zbudowano ją w czasie drugiej wojny światowej, a jej wystrój miał ukazywać ciągłość historii Związku Radzieckiej i Rosyjskiego Imprerium sprzed rewolucji październikowej. Pełna jest symboliki, płaskorzeźb przedstawiających idących na wojnę żołnierzy, pracujących mężczyzn, kobiety, rolników, sztandarów. Monumentalna mozaika, na której dzieci idą do szkoły, robotnicy budują nowe domy miała pokazać dobrobyt i dostatek ZSRR.

Każdego dnia z moskiewskiego metra korzysta 10- 12 mln pasażerów.

Każdego dnia z moskiewskiego metra korzysta 10- 12 mln pasażerów. Marzena Kądziela

Każdego dnia z moskiewskiego metra korzysta 10- 12 mln pasażerów.
(fot. Marzena Kądziela)

NIE TYLKO WSPÓŁCZESNE DZIEŁA SZTUKI

Moskiewskie metro kryje nie tylko współczesne dzieła sztuki. Na stacji Arbatskaja można na przykład posiedzieć na ławkach, których marmurowe zdobienia pochodzą ze zburzonej Katedry Chrystusa Zbawiciela - największej cerkwi prawosławnej na świecie. Na ścianach znajdziemy ornamenty owocowo - kwiatowe. To nie przypadek, bowiem na wiele lat przed budową w tym miejscu miasta funkcjonował duży targ. Arbatskaja jest jedną z najdłuższych stacji moskiewskiego metra - długość peronu wynosi aż 250 metrów.

Jedną z najgłębiej położonych jest stacja Park Zwycięstwa leżąca w pobliżu Łuku Triumfalnego. Do peronów znajdujących się 84 m pod ziemią prowadzą najdłuższe w Moskwie, 126-metrowe, schody ruchome, a perony wykończone są czerwonym i białym marmurem oraz szarym, czarnym i czerwonym granitem. Bohaterów wojen napoleońskich przedstawiają mozaiki autorstwa Zuraba Cereteliego.

MOZAIKI, ŻYRANDOLE, MARMURY

Mozaiki, niesamowite żyrandole, marmury, rzeźby, płaskorzeźby zdobią także inne stacje. Na peronach Białoruskiej czy Kijewskiej obejrzymy sielskie sceny z życia wsi, Parku Kultury - różne formy wypoczynku, jak sport, taniec, grę w szachy, Tieatralnej - stroje ludowe republik dawnego Związku Radzieckiego, Konsomolskiej - bogato zdobione żyrandole, sztukaterie o motywach roślinnych czy mozaiki pokazujące defilady i rosyjskich bohaterów wojennych.

Moskiewskie metro warto zwiedzać podczas świąt państwowych lub w weekendy. Na co dzień panuje tam niesamowity tłok. Z tej formy komunikacji korzysta każdego dnia 10 - 12 mln mieszkańców miasta. W najbliższych kilkunastu latach sieć ma powiększyć się o wiele nowych linii i stacji.

Mozaiki na stacji Tieatralnaja pokazują stroje różnych republik dawnego ZSRR.

Mozaiki na stacji Tieatralnaja pokazują stroje różnych republik dawnego ZSRR. Marzena Kądziela

Mozaiki na stacji Tieatralnaja pokazują stroje różnych republik dawnego ZSRR.
(fot. Marzena Kądziela)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Moskiewskie metro nie tylko do podróżowania. Zobacz niezwykłe zdjęcia - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie