Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mostki termiczne

Marzena SMORĘDA [email protected]
Wkładki Schöck można stosować m.in. do izolacji balkonów.
Wkładki Schöck można stosować m.in. do izolacji balkonów. Schöck
Zawilgocone ściany w mieszkaniach i domach, a więc rozwój pleśni i grzybów to często efekt powstawania mostków termicznych. Powodują one także niekontrolowaną utratę ciepła - dochodzącą nawet do 30 procent oraz uszkodzenia mechaniczne konstrukcji. Kiedy powstaną, są bardzo trudne do zlikwidowania. Dlatego warto im zapobiegać już na etapie projektowania, choćby poprzez zastosowanie gotowych elementów nośnych izolacji termicznej.

Mostek termiczny to element przegrody budowlanej o znacznie wyższym niż sąsiadujące z nim elementy współczynniku przewodzenia ciepła. Na skutek tego, przy różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku, dochodzi do punktowego wychładzania przegrody. Poprzez mostek termiczny następuje wzmożona, niekontrolowana utrata ciepła. Jest ona wprost proporcjonalna do wielkości mostka termicznego.

W miejscu powstawania mostka cieplnego temperatura powierzchni ściany obniża się często do tego stopnia, że przekroczona zostaje temperatura punktu rosy - skraplania się pary wodnej. Zjawisko to niesie ze sobą duże ryzyko zawilgocenia ścian pomieszczenia oraz wielu innych negatywnych konsekwencji.

Miejsca zagrożone

Jest wiele powodów powstawania mostków termicznych. Jednym z nich może być źle zaprojektowany i wykonany obiekt. W tym przypadku błędy dotyczą przede wszystkim: kształtowania i orientacji bryły budynku czy rozmieszczenia i wielkości okien. Jednak najbardziej zagrożone występowaniem mostków termicznych są węzły konstrukcyjne, gdzie łączą się różne elementy przegród zewnętrznych budynku. Do miejsc takich należą połączenie dachu i ściany zewnętrznej, miejsce obsadzenia okien, połączenie balkonu ze stropem, wieńce i nadproża, ściany piwnic i wieńce stropu nad piwnicą.

Skutki mostków termicznych

Konsekwencje powstania mostków termicznych są uciążliwe i powodują wiele problemów. Jednym z
nich jest niekontrolowana utrata ciepła, skutkiem której są duże straty energetyczne oraz ujemny wpływ na bilans cieplny budynku. W takim przypadku znacznie rosną koszty ogrzewania pomieszczenia, których można by uniknąć w odpowiednio zaizolowanym termicznie budynku.

Kolejną negatywną konsekwencją wywołaną przez mostek termiczny jest wychłodzenie przegrody budynku. Może ono doprowadzić do jej zawilgocenia na skutek skraplania się pary wodnej. Sytuacja taka sprzyja tworzeniu i rozwojowi grzyba lub pleśni w pomieszczeniach i budynkach mieszkalnych. Oprócz tego, że zjawisko to jest niezwykle nieestetyczne, ma również negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Przyczynia się do powstania lub nasilenia alergii, może także powodować choroby reumatyczne, układu oddechowego, grzybice, a nawet nowotwory.

Mostek termiczny może przyczyniać się również do poważnych uszkodzeń elementów konstrukcji budynku. Sytuacja taka jest prawdopodobna, m.in. w miejscu nieizolowanego połączenia płyty balkonowej ze stropem. Temperatura pierwszego elementu zmienia się wraz z warunkami atmosferycznymi. Strop budynku posiada natomiast temperaturę pokojową. Wynikająca z tego różnica na styku elementów powoduje zarysowania i pęknięcia płyty balkonowej.

Jak im przeciwdziałać?

Usunięcie jest bardzo trudne, a w niektórych sytuacjach nawet niemożliwe. Z tego względu istotne jest, żeby już na etapie projektowania i realizacji projektu przeanalizować wszystkie miejsca, które mogą skutkować jego powstawaniem.

Lokalizację mostków termicznych oraz przyczynę ich powstawania można zbadać za pomocą termografii. Metoda ta polega na obrazowaniu w paśmie średniej podczerwieni i pozwala na rejestrację promieniowania cieplnego emitowanego przez budynek oraz na dokładny pomiar temperatury obiektu.
Mostkom termicznym można zapobiegać na wiele sposobów. Jednym z nich jest używanie specjalnie do tego celu zaprojektowanych - gotowych elementów konstrukcyjnych izolacji termicznej np. łączników Schöck Isokorbud. Jest to propozycja firmy Schöck przeznaczona do izolacji termicznej połączeń balkonowych.

W zależności od typu wkładki Schöck Isokorb® można stosować m.in. do izolacji balkonów wspornikowych (wylewanych na budowie i prefabrykowanych), w tym balkonów narożnych, loggi i balkonów na podporach, konsoli stropowych będących podporą dla dodatkowej warstwy muru/okładziny, powierzchni pomiędzy wysuniętą balustradą a stropem, pomiędzy attyką a stropem, belek, płyt ściennych, połączenia wsporników stalowych z żelbetem oraz wsporników stalowych z konstrukcją stalową.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mostki termiczne - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie