Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Możemy stworzyć swój budżet, miasto czeka już na propozycje

ik
- Formularze są przejrzyste i nie powinny nastręczać problemów. Jeśli będą jednak, jakieś pytania zapraszamy do nas, tym bardziej że przy ocenie będziemy brać pod uwagę sposób ich wypełnienia - mówi Paweł Dycht, kierownik referatu do spraw konsultacji społecznych w radomskim magistracie.
- Formularze są przejrzyste i nie powinny nastręczać problemów. Jeśli będą jednak, jakieś pytania zapraszamy do nas, tym bardziej że przy ocenie będziemy brać pod uwagę sposób ich wypełnienia - mówi Paweł Dycht, kierownik referatu do spraw konsultacji społecznych w radomskim magistracie. Izabela Kozakiewicz
Urząd Miejski zaczął zbieranie propozycji do budżetu obywatelskiego na przyszły rok. Może je złożyć każdy. Wszystkie najpierw ocenią urzędnicy, później zweryfikuje komisja, wybrane zostaną poddane pod głosowanie.

Gdzie szukać wniosków?

Gdzie szukać wniosków?

Zgłoszenia pomysłów do budżetu obywatelskiego na 2014 roku będą przyjmowane do 17 maja tego roku. Urzędnicy przygotowali specjalne formularze zgłoszeniowe. Można je pobrać ze strony internetowej www.radom.pl lub dostać w czterech miejscach na terenie miasta. Formularze są dostępne: w wydziale konsultacji społecznych, w pokoju 104 na pierwszym piętrze Urzędu Miejskiego, wejście od strony ulicy Żeromskiego; Biurze Obsługi Mieszkańca na parterze Urzędu Miejskiego, wejście od ulicy Kilińskiego; Biurze Rady Miejskiej przy ulicy Moniuszki 9; Centrum Organizacji Pozarządowych przy ulicy Struga 1 (na tyłach "Resursy Obywatelskiej"). W tych miejscach można też składać wypełnione formularze. Informacje na temat budżetu obywatelskiego oraz tego, jak wypełnić formularz można dostać w wydziale konsultacji społecznych w pokoju 104 radomskiego magistratu, ulica Żeromskiego 53. Pytania można wysyłać na adres mailowy: [email protected].

Radom dołącza do miast, w których swój budżet będą mogli stworzyć sami mieszkańcy. Na każdy z pięciu okręgów wyborczych jest po 500 tysięcy złotych, plus 500 tysięcy złotych na projekty ogólnomiejskie.

POWIEDZ, CO JEST POTRZEBNE

Swoje propozycje mogą składać pojedynczy mieszkańcy, stowarzyszenia, organizacje. Każdy, kto ma pomysł, jak zmienić swoją dzielnicę, albo co przydałoby się w mieście.

- Jeśli dwunastolatek ma ciekawy pomysł i wypełni formularz może składać propozycję do budżetu obywatelskiego - zapewnia Andrzej Kosztowniak, prezydent Radomia.

Można zgłosić na przykład potrzebę budowy placu zabaw, chodnika, oświetlenia, ustawienia nowych ławek, malowania szkoły. Trzeba jednak pamiętać, że realizacja naszego pomysłu nie może być droższa niż 500 tysięcy złotych.

- W przypadku zgłoszenia propozycji nie trzeba zbierać podpisów innych mieszkańców - mówi Paweł Dycht, kierownik referatu do spraw konsultacji społecznych w radomskim Urzędzie Miejskim. - Można to zrobić samodzielnie, ważne, żeby osoba zgłaszająca podała swoje dane kontaktowe.

Na zgłaszanie pomysłów mamy półtora miesiąca. Warto przyjrzeć się, co przydałoby się w naszej okolicy. Jeśli, w którymś z okręgów nie uda się wykorzystać zagwarantowanych 500 tysięcy złotych pieniądze zostaną przesunięte do innych okręgów.

WYBIORĄ, MY ZAGŁOSUJEMY

Na propozycje Urząd Miejski czeka do 17 maja. Później wszystkimi zajmą się odpowiednie wydziały w radomskim magistracie. Sprawdzą między innymi, czy koszt realizacji zadania nie przekracza 500 tysięcy złotych. Jeśli chcemy na przykład budowy placu zabaw ustalą, czy działka, na której ma być budowany ma uregulowany stan prawny. Jeśli chcemy nowego chodnika, trzeba sprawdzić, czy wcześniej nie należy wymienić instalacji podziemnych.

Wnioski, które spełniają warunki formalne oceni jeszcze komisja weryfikacyjna, w której skład wejdą między innymi urzędnicy i radni. Później zacznie się głosowania. Te projekty, które uzbierają najwięcej głosów będą realizowane w 2014 roku.

- Autorzy projektów, które nie zostaną poddane głosowaniu zostaną poinformowani, dlaczego tak się stało - mówi Andrzej Kosztowniak. - Odrzucenie wniosku w tym roku nie oznacza, że go całkiem zarzucimy. Może się okazać, że wymaga on dłuższych przygotowań i uda się go zrealizować za rok.

Miasto zrobi samo

Część propozycji zgłoszonych przez mieszkańców podczas spotkań z Andrzejem Kosztowniakiem w ubiegłym roku będzie realizowana z budżetu miejskiego, nie ma więc sensu zgłaszać ich do budżetu obywatelskiego. W 2014 roku miasto na swój koszt wyremontuje ulicę Czystą, jeszcze w tym roku przebuduje chodnik między ulicami 25 Czerwca i Struga (przy rzeczce) oraz deptak przy ulicy pawiej na Borkach, będzie prowadzić prace w Leśniczówce i Starym Ogrodzie. Na przyszły rok zaplanowano prace na ulicy Józefowskiej i Banacha. W szkole podstawowej numer 3 malowana będzie sala gimnastyczna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie