Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Możesz być poważnie chory i nie wiedzieć o tym! Przebadaj się za darmo już teraz

/wit/
Od piątego marca w Centralnym Medycznym Laboratorium Diagnostycznym szpitala przy Tochtermana, prowadzone będą bezpłatnie badania w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu C. Na chętnych czeka aż 400 testów anty-HCV.

Kto powinien zgłosić się na badania?

Kto powinien zgłosić się na badania?

Na badania powinny zgłosić się osoby, które były: wielokrotnie leczone w szpitalu, poddawały się zabiegom diagnostycznym takim jak kolonoskopia, gastroskopia czy bronchoskopia czy drobnym zabiegom medycznym takim jak usunięcie znamienia czy zęba. Osoby, które przynajmniej raz w życiu przyjęły narkotyki drogą dożylną, albo donosową, miały przetaczaną krew bądź produkty krwiopochodne, albo stwierdzono u nich nieprawidłowe próby wątrobowe.

Z badań mogą skorzystać mieszkańcy Radomia, w wieku od 18-60 lat, którzy dotychczas nie byli diagnozowani w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu C.

Testy na obecność przeciwciał wirusa HCV we krwi (anty-HCV) wykonywane będą od 5 marca (poniedziałek), codziennie w godzinach 7.30 - 9.30, aż do wyczerpania zapasów. Warunkiem jest okazanie dowodu tożsamości podczas rejestracji.

Akcja realizowana jest w ramach kampanii "Cichy Zabójca WZW C. Działa w ukryciu Twoja niewiedza utrzymuje go przy życiu."

Wirusowe zapalenie wątroby typu C zwane jest cichym zabójcą, gdyż zakażenie najczęściej przebiega bezobjawowo.

- Zakażenie może przez kilkadziesiąt lat nie powodować żadnych dolegliwości. Najczęściej wykrywane jest przypadkiem - mówi Grzegorz Stolarek, specjalista chorób zakaźnych, Ordynator Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego w szpitalu przy Tochtermana.

Brak szczepionki przeciwko WZW typu C i bardzo niski odsetek osób zdiagnozowanych powodują, że każdego roku liczba nosicieli wirusa HCV zwiększa się.

- Ludzie nie rozróżniają typów wirusowego zapalenia wątroby typu A, B, C wrzucają do jednego worka, błędnie nazywając żółtaczką, nie są świadomi zagrożenia ze strony HCV, nie wiedzą, jak przenosi się wirus i w jakich sytuacjach może dojść do zakażenia a tym samym po prostu bagatelizują problem - mówi doktor Stolarek.

Do zakażenia może dojść w trakcie każdego naruszenia ciągłości tkanek zarówno w czasie zabiegów medycznych jak i niemedycznych.

Jedynym skutecznym sposobem walki z WZW C jest wczesne wykrycie choroby, poprzez wykonanie prostego badania krwi na obecność przeciwciał anty-HCV i rozpoczęcie leczenia w jak najwcześniejszym stadium.

Szacuje się, że w Polsce zakażonych WZW typu C może być około 730 tysiące osób czyli 1,9 procent populacji przy czym zdiagnozowanych do tej pory zostało jedynie kilka procent z nich. W Radomiu liczba mieszkańców zakażonych wirusem zapalenia wątroby typu C (HCV) może sięgać ponad 4 tysięcy osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie