Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Msza święta ku pamięci księdza Bolesława Strzeleckiego

/bk/
Zakatowany w Auschwitz ksiądz Bolesław Strzelecki miał tylko 45 lat
Zakatowany w Auschwitz ksiądz Bolesław Strzelecki miał tylko 45 lat
Zginął w obozie koncentracyjnym wraz z wieloma mieszkańcami Radomia

"Ekonomik" zaprasza w czwartek, 2 maja, na mszę świętą z okazji 72. rocznicy męczeńskiej śmierci błogosławionego księdza Bolesława Strzeleckiego.

Msza święta odbędzie się o godzinie 12 w kościele garnizonowym przy Placu Konstytucji 3 Maja 1 i poświęcona będzie także pamięci wszystkich radomian prześladowanych i pomordowanych w niemieckich obozach koncentracyjnych oraz uczniów i pracowników Zespołu Szkół Ekonomicznych. Po zakończeniu Mszy Świętej odbędzie się wspólna modlitwa przy tablicy błogosławionego. księdza Bolesława Strzeleckiego w kaplicy świętego Maksymiliana Kolbe w dolnej części kościoła,

Ksiądz Bolesław Strzelecki, niezwykle ofiarny duszpasterz, wychowawca młodzieży, opiekun głodnych i ubogich, nazywany "świętym" Franciszkiem z Radomia" był prefektem Szkoły Handlowej, obecnie Zespół Szkół Ekonomicznych. Zginął śmiercią męczeńską 2 maja 1941 w obozie koncentracyjnym Auschwitz. Wyczerpany nadludzką pracą, głodem i na skutek pobicia kijem dębowym przez vorarbeitera zmarł w szpitalu obozowym w opinii świętości i męczeństwa w wieku 45 lat. Ciało Błogosławionego Bolesława spalono w krematorium.

Tablica upamiętniająca bł. ks. Bolesława Strzeleckiego została ufundowana w 2011 roku z inicjatywy Zespołu Szkół Ekonomicznych we współpracy z radomskim środowiskiem b. więźniów, zakładem Kamieniarskim Kamar, niemiecką szkołą z Büren.

Zespół Szkół Ekonomicznych od 5 lat opiekuje się dziedzictwem radomskich więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych : Grobem-Pomnikiem na Cmentarzu przy ulicy Limanowskiego, Kaplicą św. Maksymiliana oraz sztandarem Zarządu Okręgowego Polskiego Związku byłych Więźniów ,

Pamiątkowy sztandar poświęcony został przez papieża Jana Pawła II.

W ubiegłym roku środowisko byłych więźniów przekazało szkole historyczne pamiątki związane z martyrologią radomian w niemieckich obozach koncentracyjnych. Wśród nich - oryginalny pasiak obozowy, listy z obozów Auschwitz i Mauthausen Gusen a także zdjęcia, książki, reprodukcje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie