Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Gombrowicza we Wsoli dziękowało przyjaciołom

Barbara Koś
Dobrodziejów muzeum nagradzał Tomasz Tyczyński, kierownik Muzeum.
Dobrodziejów muzeum nagradzał Tomasz Tyczyński, kierownik Muzeum. Dominik Musiałek.
Po raz piąty już Muzeum Witolda Gombrowicza zorganizowało Spotkanie Przyjaciół MWG, podczas którego wręczono statuetki- figury szachowe oraz szachownice.

Piąte już spotkanie przyjaciół Muzeum Witolda Gombrowicza odbyło się w ubiegłym tygodniu. Darczyńcy i dobrodzieje muzeum przyjechali do Wsoli, by odebrać statuetki autorstwa Jerzego Dobrzańskiego i inne pamiątkowe wyróżnienia, nawiązujące do jednej z Gombrowiczowskich pasji - szachów.

- Nasza działalność również przypomina partię szachów, w której potrzeby próbują ograć koszta - podkreślał Tomasz Tyczyński, kierownik Muzeum Witolda Gombrowicza. - Wygrywamy, bo jesteście państwo z nami - dziękował zaproszonym gościom.

Roczny koszt utrzymania muzeum to ponad pół miliona złotych, z czego zaledwie kilka procent przeznaczone jest na działalność merytoryczną (zakupy muzealiów, wydarzenia artystyczne i intelektualne).
Żeby prowadzić ożywioną działalność, MWG musi korzystać z pomocy sponsorów.

- Nie narzekamy, bo mamy szczęście do dobrych ludzi, którzy przez te pięć lat zostali nie tylko naszymi dobrodziejami, ale i przyjaciółmi - podkreślał Tomasz Tyczyński. - Niektórzy z nich są tak zapracowani, że pojawiają się w muzeum dwa razy w roku: raz jako goście spotkania przyjaciół MWG, drugi raz jako przelew na naszym koncie.

W roku 2014 muzeum zorganizowało blisko dwadzieścia wydarzeń. Placówkę, w której pracuje sześć osób, odwiedziło ponad pięć tysięcy gości. Podobnie jak w latach ubiegłych darczyńcy wsparli MWG dotacjami i usługami o wartości blisko 100 tysięcy złotych.

- Ich przyjaźń i życzliwość są - jak podkreślają pracownicy muzeum - bezcenne.

Część oficjalna piątkowego spotkania była udana, bo… krótka. Tradycją spotkań jest, że przemówienia, gratulacje i podziękowania gospodarze i goście skracają do minimum. W tym roku było podobnie.
Statuetki w oryginalny sposób nawiązujące do postaci Gombrowicza i figur szachowych, otrzymali: Wieże - Gmina Jedlińsk i Miasto Radom;
Hetmani: Marek Bal - kratki.pl, Jarosław Krzyżanowski - QFG
Kazimierz Frąk - Zakłady Automatyki KOMBUD S.A. Mariusz Fogiel - Piekarnia Fogiel & Fogiel i Krzysztof Sadurski - Południowo-Mazowiecki Bank Spółdzielczy w Jedlińsku

Pozostali goście spotkania otrzymali pamiątkowe szachownice, zbliżone wyglądem do szachownicy Gombrowicza, eksponowanej w muzeum.

Szachownicami uhonorowano następujące firmy i osoby:
Tomasz Kochanowski - Grupa KK, Izabela Seweryn - Carzoni
Grzegorz Gilewski - Hotel Aviator, Tomasz Szczepanik - Zaginione Studio, Marcin Iskra - Restauracja Teatralna, Sylwester Krawczyk - Zakłady Mięsne "Krawczyk",Andrzej Zimniak, Adam Mazurkiewicz - Instytut Technologii i Eksploatacji Robert Utkowski - Telewizja Dami

W części artystycznej spotkania wystąpiła grupa jazzowa "Joanna Kucharczyk Quartet" w składzie: Joanna Kucharczyk - vocal; Andrzej Zielak - kontrabas; Karol Domański - perkusja; Nicola Kołodziejczyk - fortepian.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie