Muzeum Gombrowicza we Wsoli przygotowuje uroczystości w 50. rocznicę śmierci Witolda Gombrowicza

Barbara Koś
24 lipca w Vence, Andrzej Seweryn przedstawi francuskiej publiczności monodram zbudowany z fragmentów „Dziennika”, chyba najbardziej aktualnego dzieła Gombrowicza. Wcześniej, 20 lipca, ten sam spektakl odbędzie się w Muzeum we Wsoli.
24 lipca w Vence, Andrzej Seweryn przedstawi francuskiej publiczności monodram zbudowany z fragmentów „Dziennika”, chyba najbardziej aktualnego dzieła Gombrowicza. Wcześniej, 20 lipca, ten sam spektakl odbędzie się w Muzeum we Wsoli. Konrad Urbański-materiały muzeum we Wsoli
Udostępnij:
Kongres tłumaczy, konkurs na plakat, spektakle, koncerty i dyskusje literackie zorganizuje Muzeum Witolda Gombrowicza dla przypomnienia pięćdziesiątej rocznicy śmierci Witolda Gombrowicza. Będzie to możliwe dzięki dotacjom przyznanym muzeum przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Witold Gombrowicz zmarł 24 lipca 1969 roku w Vence. Mamy więc 50 rocznicę odejścia wybitnego pisarza. Marszałek Mazowsza ogłosiło rok 2019 Rokiem Gombrowicza.

- Otrzymaliśmy już dotacje przeznaczone na uroczystości, które nazywamy "Gombrowicz półwieczny" - mówi Tomasz Tyczyński, kierownik Muzeum we Wsoli. -Minister Kultury wsparł rocznicowe wydarzenia kwotą 200 tysięcy złotych. Marszałek Mazowsza, przeznaczył na ten cel 180 tysięcy. Za te pieniądze, uzupełnione pomocą naszych stałych sponsorów, takich jak mecenas Nagrody Gombrowicza Jarosław Krzyżanowski, zorganizujemy intensywne „półrocze Gombrowiczowskie”, które rozpocznie się na kilka dni przed rocznicą.

24 lipca w Vence, ostatnim miejscu biografii Gombrowicza, Andrzej Seweryn przedstawi francuskiej publiczności monodram zbudowany z fragmentów „Dziennika”, chyba najbardziej aktualnego dzieła Gombrowicza.

Wcześniej, 20 lipca, ten sam spektakl, oczywiście tym razem po polsku, będą mogli obejrzeć uczestnicy dwudniowego wydarzenia, które odbędzie się w Muzeum we Wsoli i które organizatorzy zatytułowali „Kosmos Gombrowicza”.

Oprócz monodramu w programie traktujący o emigracji projekt jazzowo-literacki Dominika Bukowskiego „Transatlantyk”, koncert wciąż niepokornego wobec form zespołu Lao Che, a także wystawa oryginalnych fotografii z Vence Cedrica Fiorettiego, który to barwne miasteczko na Lazurowym Wybrzeżu utrwala w czarnobiałym formacie.

- Ten dwudniowy piknik literacki nawiązywał będzie w oryginalny sposób także innej rocznicy: pięćdziesięciolecia lądowania człowieka na Księżycu – zapowiada Ewa Witkowska, zastępca kierownika muzeum, koordynująca organizację Gombrowiczowskiego „półrocza”.

We wrześniu rozstrzygnięty zostanie organizowany we współpracy z Muzeum Plakatu w Wilanowie międzynarodowy konkurs na plakat zatytułowany „Gombrowicz półwieczny”. Kurator Muzeum Plakatu, Mariusz Knorowski. wybrał do udziału w nim dziesięcioro wybitnych artystów z różnych kręgów kulturowych.

Również towarzyszący przyznaniu Nagrody Gombrowicza festiwal literacki „Opętani Literaturą”, odbywający się we wrześniu we Wsoli i Radomiu, nawiązywał będzie do Gombrowiczowskiej rocznicy. Jego hasłem będzie w tym roku „Literatura czyli półwieczność”, a oprócz rozważań o śmierci, pamięci i jej literackich zapisach zobaczymy program „Sąd nad Nagrodą Nobla”, której Gombrowicz „o mało co” nie dostał.
Program i dyskusja odbędą się w miejscu szczególnym, bo w sali rozpraw w zabytkowym budynku radomskiego Sądu Okręgowego.

W październiku natomiast zaplanowany jest Kongres Tłumaczy Gombrowicza.
-Czyli wydarzenie, o którym od lat marzyliśmy wspólnie z Ritą Gombrowicz, patronką i uczestniczką naszego Gombrowiczowskiego półrocza – zapowiada Tomasz Tyczyński.

Do udziału w Kongresie Muzeum zaprosiło tłumaczy ze wszystkich języków, na które Gombrowicza przekładano.

– Dotychczas swoje uczestnictwo potwierdziło blisko trzydzieścioro tłumaczy – informuje Anna Spólna, współprogramująca i koordynująca to wydarzenie.

Zaproszenie do Komitetu Naukowego kongresu przyjęli Rita Gombrowicz, Małgorzata Smorąg-Goldberg, Bożena Zaboklicka, Leonard Neuger, Jerzy Jarzębski oraz Rolf Fieguth. Partnerem przedsięwzięcia jest Instytut Adama Mickiewicza, który zabiega o środki na organizację części wydarzeń kongresowych w Vence.

Głównym wydarzeniom rocznicowym towarzyszyć będą też działania promocyjne, takie jak duża mobilna wystawa zatytułowana po prostu „Gombrowicz”.
Autorem projektu plastycznego wystawy będzie Adam Orlewicz, znany już z kilku Gombrowiczowskich realizacji.

– Wystawę chcemy pokazywać w przestrzeni publicznej, w Warszawie, Radomiu, być może również w Vence – informuje Robert Utkowski, specjalista ds. edukacji i promocji w muzeum.– A w przyszłym roku spróbujemy zorganizować wędrówkę „Gombrowicza” po innych polskich miastach – dodaje.

Bo jak podkreśla Tomasz Tyczyński, Gombrowicz jest zaledwie półwieczny, więc wciąż jeszcze żywy. Nadal warto mówić o
Gombrowiczu i Gombrowiczem.

4. urodziny Explosion w Radomiu. Zdjęcia z piątkowej imprezy

4. urodziny Explosion w Radomiu. Zdjęcia z sobotniej imprezy

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia Radomskie
Dodaj ogłoszenie