Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu rozpoczyna nowy sezon wystawą „Radomian Portret Własny”

Barbara Koś
Twórcy wystawy „Radomian Portret Własny” zapraszają wszystkich do obejrzenia ekspozycji.
Twórcy wystawy „Radomian Portret Własny” zapraszają wszystkich do obejrzenia ekspozycji. Muzeum Malczewskiego
Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu rozpoczyna nowy sezon wystawą „Radomian Portret Własny”. Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek, 1 października, o godzinie 17. Później otwarta zostanie wystawa projektów profesora Alfonsa Pinno. - Początek jesieni w naszym muzeum zapowiada się zatem obiecująco - zapowiada Leszek Ruszczyk, dyrektor muzeum.

O wystawie mówili w poniedziałek, 27 września w muzeum, jej organizatorzy.

Wybitni radomianie

Na wystawie zaprezentowanych zostanie około 100 portretów w formie zdjęć i obrazów najwybitniejszych radomianek i radomian. Będzie to wyjątkowa opowieść malowana portretem o historii Radomia.

- Zwiedzający będą mogli podziwiać portrety władców związanych z Grodem nad Mleczną, wybitnych przedstawicieli nauki, kultury i sztuki urodzonych w Radomiu lub związanych z Radomiem – mówił dyrektor Leszek Ruszczyk.

Wystawa „Radomian Portret Własny” przypomina kultową wystawę „Polaków Portret Własny” Marka Roztworowskiego z 1979 roku, która została zorganizowana w Muzeum Narodowego w Krakowie.

- Tytuł radomskiej ekspozycji bezpośrednio nawiązuje do koncepcji wystawy z Krakowa –wyjaśniał Adam Duszyk, zastępca dyrektora muzeum i kurator wystawy.- Tą wystawą chcemy pokazać wielki Radom. Miasto budowali ludzie i chcemy ich przypomnieć. Tą wystawą rozpoczynamy zatem budowę nowej tożsamości Radomia. W czerwcu 2022 r. otworzymy Muzeum Historii Radomia, które będzie opowiadało o pozytywnej historii naszego miasta. Na ekspozycji zwiedzający zobaczą Radom z nieznanej wcześniej strony – wyjaśniał Adam Duszyk.

Ludzie kultury, sztuki i nauki

Wśród 100 przedstawianych postaci blisko połowa to artyści: malarze, rzeźbiarze, architekci, którzy do tej pory w historii Radomia nie byli eksponowani.

– Chcemy wywołać dyskusję wokół prezentowanych postaci – dodał Adam Duszyk.

Paulina Szymalak-Bugajska, kierownik Działu Sztuki i drugi kurator wystawy, skupiła się na artystach malarzach oraz architektach z XIX wieku, nie tylko twórcach związanych czy urodzonych w Radomiu, ale także tych, którzy pozostawili dzieła i projekty, które wrosły w tkankę i krajobraz miasta.

– W mojej części pojawi się Jacek Malczewski, Józef Brandt, a także artyści, którzy tworzyli w ich środowisku. Część osób może być zaskoczona, że z Radomiem jest związanych tyle ważnych osób, które nierzadko powiązania z naszym miastem utraciły. Mam nadzieję, że ta wystawa będzie mocnym impulsem, aby skupić się na twórczości poszczególnych artystów i dalej ich poznawać – mówiła Paulina Szymalak-Bugajska.

Część dotycząca środowiska artystycznego Radomia w XX wieku to część należąca do Magdaleny Kołtunowicz.

– Chcemy, żeby zwiedzający poznali to artystyczne środowisko i dowiedzieli się dużo więcej o historii Radomia i tych wyjątkowych postaciach. Na wystawie prezentujemy artystów, którzy już odeszli i było to pewne kryterium wyboru – wyjaśniała Magdalena Kołtunowicz.

Poza artystami na wystawie zwiedzający zobaczą portrety i autoportrety przemysłowców, pisarzy, reżyserów, polityków, bohaterów walczących o wolną Polskę.

Atrakcją tej wystawy będzie zbudowany specjalnie w tym celu „Radomski fotoplastykon”, w którym obejrzymy fotografie portretowe radomskich mieszczan z II połowy XIX stulecia.

- Ja jeszcze bywałem w takim fotoplastykonie przy ulicy Żeromskiego - nadmienił dyrektor Ruszczyk.

Będą wykłady, zwiedzanie z przewodnikiem i zabawy

Wystawie towarzyszyć będzie konferencja zorganizowana dla nauczycieli we współpracy z MSCDN i RODON. Konferencja odbędzie się 6 października w godz. 15:00-18:00. Nauczyciele zostaną szczegółowo oprowadzeni po wystawie, wysłuchają wykładu „10 powodów do domu z królewskiego miasta”, a następnie odbędzie się panel dyskusyjny moderowany przez MSCDN i RODON, podczas którego uczestnicy skupią się na tym, jak uczyć uczniów o historii Radomia budując jednocześnie dumę z miasta, z którego pochodzą.

- 10 października o godz. 12:00 odbędzie się oprowadzanie kuratorskie, na które serdecznie zapraszamy.- powiedziała Ilona Pulnar-Ferdjani. - Przygotowaliśmy także program edukacyjny towarzyszący wystawie. Zwiedzaniu wystawy będą towarzyszyć ćwiczenia z kartami. Młodzież będzie mogła grać w grę „memory” lub tradycyjnego „Piotrusia” utrwalając wiadomości, które uzyska podczas zwiedzania wystawy. Karty będą także do kupienia w naszym sklepiku.

Pamiątką z wystawy będzie także kalendarz prezentujący 12 radomianek i radomian. W danym miesiącu prezentowana będzie postać, która wtedy się urodziła.

Tego samego dnia w muzeum otwarta zostanie wystawa "Andrzej Pinno (1927-2006). Wille spiętrzone. Nowa koncepcja w architekturze". Wdowa po zmarłym, Barbara Pinno, otrzyma medal Pro Mazovia jako podziekowanie za ofiarowanie muzeum zbiorów przez rodzinę Alfonsa Pinno do wystawy stałej "Kolekcja Alfonsa Pinno".

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie