Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu zaprasza na otwarcie wystawy "Każdy krok zostawia ślad". To niezwykła opowieść o... butach

Barbaar Koś
O wystawie mówili (od lewej): Małgorzata Cieślak - Kopyt, kierownik działu archeologii "Malczewskiego" i dyrektor  Adam Zieleziński.
O wystawie mówili (od lewej): Małgorzata Cieślak - Kopyt, kierownik działu archeologii "Malczewskiego" i dyrektor Adam Zieleziński. Barbara Koś
,,Każdy krok zostawia ślad” to wystawa która zostanie otwarta zostanie w czwartek, 11 stycznia, o godzinie 12 w Muzeum imienia Jacka Malczewskiego.

Wystawa jest dziełem Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, które zgromadził tę unikatową w skali Europy i największą w Polsce kolekcję butów historycznych. Ekspozycja w pełni odzwierciedla zmiany, jakie następowały w rzemiośle szewskim i modzie europejskiej przez blisko 600 lat.

- Muzeum Archeologiczne w Gdańsku od przeszło trzydziestu lat prowadzi badania wykopaliskowe w obrębie historycznej części Gdańska - mówi Małgorzata Cieślak- Kopyt, kierownik działu archeologii "Malczewskiego". - W wyniku tych prac do magazynów Muzeum trafiły tysiące zabytków, w tym również wykonanych ze skóry. Znakomitą większość pozyskiwanych zabytków skórzanych stanowią buty i odpady po ich produkcji. Dzięki kompleksowemu programowi konserwacji i rekonstrukcji realizowanemu od przeszło 15 lat przez gdańskie muzeum, zrekonstruowano blisko siedemdziesiąt sztuk obuwia historycznego przy użyciu wyłącznie oryginalnie zachowanych fragmentów.

Na wystawie „Każdy krok zostawia ślad. Obuwie historyczne ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Gdańsku" zaprezentowane zostanie 131 zabytków związanych z historią obuwia, w tym 70 butów. Towarzyszyć im będą rekonstrukcja XV-wiecznego warsztatu szewskiego oraz warsztat ukazujący tajniki pracy konserwatora i rekonstruktora butów historycznych. To wszystko uzupełni film edukacyjny, wyjaśniający dlaczego archeolodzy znajdują buty w ziemi.

Nie mogło też zabraknąć elementów radomskich. Działalność związana z produkcją obuwia w naszym mieście posiada długą tradycję. Dlatego na mocy umowy o współpracy z Uniwersytetem Technologiczno-Humanistycznym w Radomiu studentka kierunku Wzornictwo, Maria Kopyciel, wykonała kopię średniowiecznej ciżemki w oparciu o wzór pozyskany z wykopalisk. Praca ta została przygotowana pod kierownictwem dr inż. Elżbiety Wiśnios oraz dr inż. Anny Miernik na Wydziale Materiałoznawstwa, Technologii i Wzornictwa Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego.

Ponadto na ekspozycji zostaną pokazane buty dyplomowe studentów z Pracowni Projektowania Obuwia prof. dr hab. Irminy Aksamitowskiej-Szadkowskiej oraz buty historyczne wykonane pod opieką dr inż. Elżbiety Wiśnios.

W części historycznej zaprezentowane zostaną części obuwia pochodzące z badań archeologicznych w Mieście Kazimierzowskim. Dodatkowym radomskim akcentem będzie prezentacja kolekcji obuwia firmy Marco Shoes.

Kuratorami wystawy są Beata Ceynowa i Ewa Trawicka z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Wystawę będzie można oglądać do 3 kwietnia.

ZOBACZ TEŻ: Żyć sztuką - wielka wystawa w Muzeum imienia Malczewskiego w Radomiu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie