Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu zaprasza na pierwsze wystawy po epidemicznej przerwie

Barbara Koś
- Cieszymy się, ze po dwóch miesiącach możemy znów zaprosić radomian do muzeum - mówił jego dyrektor Leszek Ruszczyk.
- Cieszymy się, ze po dwóch miesiącach możemy znów zaprosić radomian do muzeum - mówił jego dyrektor Leszek Ruszczyk. Joanna Gołąbek
Wystawa "Kto Ty jesteś? Bocian biały. Święty i przeklęty" inauguruje działalność muzeum po dwumiesięcznym okresie zamknięcia. W poniedziałek, 18 maja, w dniu 100 rocznicy urodzin Jana Pawła II, można też będzie oglądać drugą ekspozycję: "Jan Paweł II -droga do świętości".

- Cieszymy się, ze po dwóch miesiącach możemy znów zaprosić radomian do muzeum. Wprawdzie niebezpieczeństwo epidemii nie minęło, ale zachowując ostrożność możemy już udostępniać wszystkim nasze wystawy już istniejące, a przede wszystkim - pokazać nowe ekspozycje, za przygotowanie których w trudnych warunkach dziękuję wszystkim moim pracownikom - mówił Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum imienia Malczewskiego w piątek, 15 maja, podczas konferencji prasowej w muzeum.

Nowe otwarcie placówki inauguruje ekspozycja "Kto ty jesteś? Bocian biały”, święty i przeklęty”, która prezentuje legendy o powstaniu bociana, wierzenia z nim związane, a także pozytywną i negatywną rolę jaką odegrał w historii i kulturze Polski.

Ekspozycja pokazuje szeroko gatunek bociana i opowiada o roli, jaką pełnił i pełni ten ptak w kulturze ludowej. O wystawie mówili jej kuratorzy: Marek Słupek i Katarzyna Jendrzejczyk. O tło etnograficzne zadbała Katarzyna Jendrzejczyk,która podkreśliła, że na wystawie prezentowana jest sztuka ludowa ukazująca bociany wykonane przez znanych twórców ludowych, jak Stanisław Denkiewicz, Antoni Jopkiewicz czy Maria Wiśnios oraz 60 eksponatów sztuki ludowej z bocianim motywem.

Bardzo ciekawa i wierna oryginałowi jest animacja ukazująca sejmik bociani oraz wszystkie inne scenki ukazujące to, co się dzieje w bocianim gnieździe. Trwa cały czas transmisja on line z gniazda bocianiego we wsi Przygodzice. Stoi też piękna rekonstrukcja bocianiego gniazda.l

Z kolei część przyrodnicza wystawy, jak mówił Marek Słupek, przybliża widzowi szczegóły biologii samego gatunku – proces rozwoju osobniczego od złożenia jaja, przez klucie, rozwój pisklęcia, naukę lotu, żerowanie, wędrówkę, osiągnięcie dojrzałości płciowej i finalne przystąpienie do lęgów w kontekście jego specyficznych wymagań środowiskowych i pokarmowych, determinowanych również bliskością siedzib ludzkich oraz dokonywanych przez człowieka przekształceń krajobrazu.

W części przyrodniczej są również pokazywane wyniki odbytego w 2014 roku VIII Światowego Cenzusu Gniazd Bociana Białego z obszaru gmin powiatu radomskiego mówiące o liczebności par bocianich i ich gniazd. Chodzi o bociana białego, których to osoników jest coraz mniej.

Uzupełnieniem części przyrodniczej jest także prezentacja kilku okazów innych gatunków bocianow: bociana czarnego i jego afrykańskich braci: kleszczaka i dławigada. Podczas trwania wystawy organizowane będą warsztaty dla dzieci, podczas których będzie możliwość wykonania małego bocianka. Pokazała je Ilona Pulnar - Ferdjani. Warsztaty przewidują niewielkie grupki dzieci,dlatego konieczne będzie wcześniejsze zgłoszenie do muzeum.

Druga wystawa ”Jan Paweł II -droga do świętości” to wystawa filatelistyczna zorganizowana w 100 rocznice urodzin Jana Pawła II. Opowiedzieli o niej historyk, Adam Duszyk i radomski filatelista, Kazimierz Gołębiowski, który użyczył na nią swoje zbiory. -Ta rocznica wymaga od nas hołdu i poszanowania Ojca Świętego - podkreślili. Wystawa powstała na kanwie podróży Papieża począwszy od roku 1979, kiedy Papież odbył podroż do Dominikany i Meksyku aż po rok 2004, kiedy chory już Jan Paweł II odwiedził Francję. Kończy wystawę rok 2014 - rok kanonizacja Ojca Świętego.

W tym roku nie będzie niestety, tradycyjnej już Nocy Muzealnej, której główną częścią miała być wystawa „Socrealizm - sztuka w służbie propagandy”. Muzeum pokaże ją jesienią. Będzie to prezentacja dzieł malarskich i grafiki (z okresu 1949 – 1956) twórców takich jak: Wojciech Fangor, Juliusz Krajewski i Aleksander Kobzdej oraz pokaz rzeźby socrealistycznej.

W kontrze do artystów tworzących zgodnie z wytycznymi socrealizmu na ekspozycji zostaną także zaprezentowane prace tych, którzy nie ulegli presji władzy i tworzyli zgodnie z trendami zachodnimi: Jonasza Sterna, Władysława Strzemińskiego i Marii Jaremy.

Jak podkreślił dyrektor Leszek Ruszczyk, obowiązuje nowy regulamin muzealny przestrzegający reguł sanitarnych, jest też pelne zabezpieczenie sanitarne całego muzeum. Pracownicy używają masek i rękawiczek, a na zwiedzających czekać będą także wszystkie ochronne akcesoria plus płyn dezynfekcyjny. Nowy regulamin zwiedzania uwzględnia odpowiedni dystans, który będzie musiał być zachowany między zwiedzającymi podczas oglądania wystaw

Regulamin zwiedzania muzeum na czas epidemii znajduje się w holu muzeum oraz na jego stronie internetowej.

Radom na instagramie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie