Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum imienia Malczewsklego w Radomiu zaprasza na wieczor wspomnień

Barbara Koś
- Każdy uczestnik wieczoru otrzyma dokument z pieczęcią – pokazują Katarzyna Wrona, Mariusz Król i Przemysław Bednarczyk zapraszając spod portretu Dionizego Czachowskiego na Wieczór Powstańczych Wspomnień.
- Każdy uczestnik wieczoru otrzyma dokument z pieczęcią – pokazują Katarzyna Wrona, Mariusz Król i Przemysław Bednarczyk zapraszając spod portretu Dionizego Czachowskiego na Wieczór Powstańczych Wspomnień. Barbara Koś
"Wieczór Powstańczych Wspomnień", w 150. rocznicę Powstania Styczniowego, to impreza na którą w piątek, 22 marca, o godzinie 18 zaprasza Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu,
- Nie zapomnijmy o aparatach fotograficznych - przypomina Mariusz Król (z lewej- Postaramy się by było naparwdę ciekawie - zapewnia Przemysław Bednarczyk-
- Nie zapomnijmy o aparatach fotograficznych - przypomina Mariusz Król (z lewej- Postaramy się by było naparwdę ciekawie - zapewnia Przemysław Bednarczyk- z prawej. Barbara Koś

- Nie zapomnijmy o aparatach fotograficznych - przypomina Mariusz Król (z lewej- Postaramy się by było naparwdę ciekawie - zapewnia Przemysław Bednarczyk- z prawej.
(fot. Barbara Koś)

Wieczór odbędzie się w gmachu głównym Muzeum, Rynek 11.

- Spotkanie będzie mieć kilka części - mówi Przemysław Bednarczyk, autor scenariusza i gospodarz wieczoru.
Rozpocznie go widowisko słowno-muzyczne "Czachowski i inni…" z udziałem Chóru Akademickiego Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu oraz Zespołu Artystyczno-Historycznego VIS Radom, w skład którego wchodzi też młodzież III Liceum Ogólnokształcącego.

Następnie odbędzie się pokaz multimedialny ubiorów wojskowych z lat 1863-1864.

- I wreszcie zaprosimy wszystkich na spotkanie zatytułowane" Na planie filmowym" - w którym wezmą udział twórcy i aktorzy filmu "Rok 1863" wyprodukowanego dla TVP Historia w 150. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego - wylicza Bednarczyk.

Młodzież będzie odgrywać sceny z filmu. Pokaże też te fragmenty widowiska, które nie weszły do filmu. Na przykład - "Zaloty" - humorystyczne scenki pokazujące zaloty chłopaków do dziewczyn w różnych wersjach: chłopskiej, szlacheckiej i mieszczańskiej.

Opiekę nad pokazem multimedialnym ubiorów wojskowych i militariów, okresu powstania, z których część pokazana zostanie na żywo, sprawuje Mariusz Król z muzeum.

- Zapraszam radomian z aparatem fotograficznym - mówi Mariusz Król.- Będzie można zrobić sobie zdjęcie w mundurze powstańca.

Każdy chętny otrzyma też dokument ze specjalną pieczęcią okresu powstania styczniowego.

Czy marzec to dobry miesiąc do przypomnienia powstania styczniowego?

- Oczywiście - odpowiada Przemysław Bednarczyk. - Właśnie w marcu toczyły krwawe bitwy na terenie guberni radomskiej i w regionie świętokrzyskim oddziały pod dowództwem pułkowników Mariana Langiewicza i Dionizego Czachowskiego, a ich składzie wielu mieszkańców miasta.

Sam Radom, zdaniem Bednarczyka, zasługuję na to, aby tę ważną rocznicę przypomnieć. Miało tu miejsce wiele ważnych wydarzeń, niestety już często zapomnianych.

W naszym mieście wykonywano, na przykład wyroki sądu wojennego, wydawane na powstańcach. Głośną postacią, która u nas zakończyła swoje życie przed plutonem egzekucyjnym, był pułkownik Zygmunt Chmieleński.

- O tych wszystkich osobach chcemy przypomnieć - podkreśla Przemysław Bednarczyk.

Impreza uzupełnia wystawę "Chwała zwyciężonym" zorganizowaną w 150 - tą rocznicę wybuchu powstania styczniowego w Królestwie Kongresowym a głównie na ziemi radomskiej.

Bohaterem wystawy, jak przypomina jej kurator, Katarzyna Wrona, jest pułkownik Dionizy Czachowski, związany z ziemią radomską, jeden z najwybitniejszych partyzantów powstania styczniowego, a jego losy są równie tragiczne jak powstania. Ukazuje przebieg powstania w regionie radomskim na tle wydarzeń rozgrywających się w Królestwie Polskim.

Program "Wieczoru Powstańczych Wspomnień"

Godzina 18 - "Czachowski i inni…" - widowisko słowno-muzyczne z działem Chóru Akademickiego Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego oraz Zespołu Artystyczno-Historycznego VIS Radom.

Około godziny 19 - Pokaz multimedialny ubiorów wojskowych z lat 1863-1864

Około 19, 15 - " Na planie filmowym" - spotkanie z twórcami i aktorami filmu "Rok 1863" wyprodukowanego dla TVP Historia w 150. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego.

Prowadzenie: Przemysław Bednarczyk

Wstęp wolny.

A taką pieczęć będzie można otrzymać
A taką pieczęć będzie można otrzymać Barbara Koś

A taką pieczęć będzie można otrzymać
(fot. Barbara Koś)

Afisz wieczoru stylizowano na XIX wieczne druki
Afisz wieczoru stylizowano na XIX wieczne druki Barbara Koś

Afisz wieczoru stylizowano na XIX wieczne druki
(fot. Barbara Koś)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie