Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Jacka Malczewskiego w Radomiu zaprasza na wernisaż wystawy "100-lecie radomskiego osiedla Planty"

Patryk Samborski
Patryk Samborski
Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu, zachęca do udziału w wernisażu wystawy "100-lecie radomskiego osiedla Planty".
Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu, zachęca do udziału w wernisażu wystawy "100-lecie radomskiego osiedla Planty". Patryk Samborski
Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu zaprasza wszystkich mieszkańców na wernisaż wystawy plenerowej "100-lecie radomskiego osiedla Planty". Wydarzenie odbędzie się w czwartek, 25 maja w Alei Parku Planty. Setnym urodzinom najstarszego osiedla w naszym mieście towarzyszyć będą też wykłady i spacer z przewodnikiem.

Osiedle Planty w Radomiu ma już 100 lat! Będzie wernisaż wystawy i inne wydarzenia

Historia Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu to nie tylko 100 lat radomskiego muzealnictwa. Placówka przez lata swojego istnienia wpisuje się także w historię miasta i jest z nią nierozłączne. Tak jest między innymi w przypadku osiedla Planty, które w tym roku również obchodzi swoje 100-lecie powstania, a dzieje obu tych miejsc są ze sobą splecione.

Niewielu radomian pamięta, co łączy Muzeum Jacka Malczewskiego z osiedlem Planty i Fabryką Broni. Otóż w 1930 roku przy ulicy Poniatowskiego, w trzech salach ulokowana została nasza siedziba. To dzięki uprzejmości Kazimierza Ołdakowskiego, ówczesnego prezesa Wytwórni Broni i prezesa towarzystwa, nasza placówka mogła prowadzić tam swoją działalność muzealną

- mówił podczas konferencji prasowej Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Osiedle Planty jest jednym z najpiękniej i najlepiej zaprojektowanych osiedli w Polsce Jednocześnie dla wielu radomian to miejsce w ścisłym sensie kultowe, a tym samym swoista wizytówka Radomia. Przed gośćmi odwiedzającymi nasze miasto i wychodzącymi z dworca kolejowego rozpościera się właśnie widok na radomskie Planty.

Zobacz też:

Cieszymy się, że możemy realizować takie inicjatywy. Osiedle Planty jest wyjątkowe, z czego jako radomianie nie do końca zdajemy sobie sprawę. Było ono i jest jednym z najlepiej zaprojektowanych osiedli mieszkaniowych w Polsce. W okresie dwudziestolecia międzywojennego robotnicy w żadnym z polskich miast, nawet w Warszawie, nie mieszkali w tak luksusowych warunkach. Mieszkali w takich samych warunkach jak inżynierowie czy dyrektorzy

- podkreślał doktor Adam Duszyk, kurator wystawy.

Planty powstały na terenie dawnego folwarku Mariackie, na południe od ulicy Gabriela Narutowicza. Było to nowoczesne, pierwsze w mieście duże osiedle mieszkaniowe (23 hektary), wybudowane w latach 1923-1928 dla wysoko wykwalifikowanych pracowników Fabryki Broni w kwartale zamkniętym ulicami Romualda Traugutta, Andrzeja Dowkontta i Tadeusza Kościuszki. Domy mieszkalne na osiedlu projektował Adolf Buraczewski - absolwent ASP w Petersburgu.

Nazwa osiedla wywodzi się prawdopodobnie od "plantu", czyli wyrównanego terenu przygotowanego pod budownictwo; w tym przypadku chodziło zapewne o budowę linii kolejowej Dęblin-Dąbrowa Górnicza lub rozplantowany (wyrównany) teren pod budowę Państwowej Fabryki Broni. Inne zwyczajowe lub potoczne nazwy tego osiedla to Stare Planty i Osiedle Fabryki Broni.

Każdy z nas marzy o dożywieniu takiego wieku. Warto wspierać i pamiętać o naszych małych, a nawet mikro ojczyznach, jak nasze osiedla. Planty są najstarsze w mieście. Zrodził się pomysł, aby uczcić te urodziny osiedla Planty. Jesteśmy bardzo zadowoleni z organizacji wystawy, która dla wielu mieszkańców będzie wspaniałym powrotem do przeszłości

- mówił Dawid Ruszczyk, radny Rady Miejskiej i jednocześnie mieszkaniec osiedla Planty.

Harmonogram obchodów 100-lecia osiedla Planty:

  • 25 maja (czwartek), godzina 12, Aleja Parku Planty (na wysokości ulicy Juliusza Osterwy) - Uroczyste otwarcie wystawy "100-lecie radomskiego osiedla Planty".
  • 26 maja (piątek) godzina 10, Publiczna Szkoła Podstawowa numer 32 imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego ulica Prospera Jarzyńskiego 3 - wykład doktora Artura Duszyka dla młodzieży pod tytułem "100-lecie radomskiego osiedla Planty".
  • 28 maja (niedziela), godzina 14 - Spacer po osiedlu Planty z kierownikiem Działu Historii Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu Krzysztofem Skarżyckim (zbiórka przy "Naszej Szkapie")
  • 28 maja (niedziela), godzina 15.15, Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" - Wykład dla młodzieży pod tytułem "100-lecie radomskiego osiedla Planty".

Dla nas jest to wyjątkowe wydarzenie i chciałabym podziękować dyrekcji Muzeum Jacka Malczewskiego, że udało się zorganizować takie urodziny. Serdecznie zapraszam wszystkich mieszkańców do uczestnictwa w wydarzeniach, a także do Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia". Osiedle obchodzi urodziny, dlatego nie zabraknie wielkiego tortu

- zachęcała Wioletta Kotkowska, radna Rady Miejskiej w Radomiu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto