Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie obchodziło jubileusz 60. urodzin. Była uroczystość i konferencja naukowa

Patryk Samborski
Patryk Samborski
Jak na urodziny przystało, nie mogło zabraknąć okolicznościowego tortu.
Jak na urodziny przystało, nie mogło zabraknąć okolicznościowego tortu. Dom Kultury w Zwoleniu
Za nami uroczystość z okazji 60. urodzin Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. Z tej okazji placówka przygotowała wspaniałą uroczystość. Nie zabrakło medali i odznaczeń, a także odsłonięcia symbolicznej tablicy upamiętniającej autorkę pierwszej stałej wystawy muzeum. Była też konferencja naukowa.

Jubileusz odbył się w dniach 20-21 września. Utworzona w 1961 roku placówka, od zeszłego roku funkcjonująca jako samodzielne muzeum, świętuje sześćdziesięciolecie w trudnych czasach pandemii. W programie pierwszego dnia obchodów było wręczenie odznaczeń i medali pamiątkowych zasłużonym pracownikom Muzeum oraz odsłonięcie tablicy upamiętniającej Aleksandrę Dobrowolską – kustosz Muzeum Świętokrzyskiego w Kielcach, faktyczną organizatorkę pierwszej stałej wystawy czarnoleskiego muzeum. Jej postać przybliżył Łukasz Wojtczak z Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku.

Zwieńczeniem jubileuszowej części obchodów był koncert artystów z Mazowieckiego Teatru Muzycznego imienia Jana Kiepury, pod tytułem "To, co najpiękniejsze", w wykonaniu dziewięcioosobowego zespołu muzyki wiedeńskiej Strauss Ensemble, prowadzony z barwną narracją Artura Jaronia. W programie były najpiękniejsze utwory operetkowo-musicalowe, pochodzące między innymi z „Księżniczki Czardasza”, „Dziewcząt z Barcelony”, „Wesołej wdówki”, „Upiora w Operze”.

Głównym punktem obchodów była dwudniowa konferencja naukowa „Jan Kochanowski – nowe perspektywy badawcze w sześćdziesięciolecie istnienia Muzeum w Czarnolesie”. W ciągu dwóch dni obrad swoje najnowsze wyniki oraz perspektywy badań nad życiem i twórczością Jana Kochanowskiego zaprezentowało czternastu wybitnych naukowców z czołowych ośrodków akademickich. Pierwszego dnia zaplanowano referaty historyczne poświęcone życiu poety.

Drugi dzień jubileuszu, 21 września, rozpoczął się o godzinie 10.00 i przebiegał pod znakiem dalszych obrad konferencji. Swoje referaty przedstawili naukowcy zajmujący się twórczością Jana Kochanowskiego i jej recepcją. Na zakończenie obchodów był komunikat profesora Andrzeja Dąbrówki z Instytutu Badań Literackich PAN, który zaprezentował postępy edycji i druku tak zwanego wydania sejmowego „Dzieł wszystkich” Jana Kochanowskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie