Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Malczewskiego w Radomiu rozpoczyna nowy sezon

Barbara Koś
Figura Mistrza Lao Tse ukazanego na wysokim tronie lotosowym to jeden z eksponatów wystawy "Kultury pozaeuropejskie w zbiorach Muzeum imienia Malczewskiego. Pokazuje ją Agnieszka Kozdęba.
Figura Mistrza Lao Tse ukazanego na wysokim tronie lotosowym to jeden z eksponatów wystawy "Kultury pozaeuropejskie w zbiorach Muzeum imienia Malczewskiego. Pokazuje ją Agnieszka Kozdęba. Barbara Koś
Pierniki, domki dla lalek, fotografie przyrody i samurajskie miecze znajdą się na nowych wystawach w Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu.
Na wystawie są też ilustracje i broń.
Na wystawie są też ilustracje i broń. Barbara Koś

Na wystawie są też ilustracje i broń.
(fot. Barbara Koś)

Wystawa "Świat toruńskiego piernika" pochodząca z Muzeum Okręgowego w Toruniu prezentuje tradycje piernikarstwa, dawne rzemiosło, a także świat XIX wiecznego przemysłu i handlu.

- Najciekawszym akcentem wystawy jest stylizowana drewniana koga, czyli żaglowiec z XVI wieku nawiązujący do żaglowców handlowych pływających po Morzu Bałtyckim i Północnym - mówi Ilona Pulnar - Ferdjani z Muzeum. - We wnętrzu kogi mieszczą się aranżacje średniowiecznego kramu, sklepu z przełomu XIX i XX wieku oraz XVI-wiecznej piekarni.

Kogę wypełniają też zabytkowe obiekty: średniowieczne dzbany, nowożytne naczynia cynowe: kubki i kufle cechowe a także XIX-wieczne formy do cukierków i piernikowe opakowania. - Są też aromatyczne i egzotyczne przyprawy, archiwalne zdjęcia i plakaty, ucharakteryzowane na piekarza, kramarkę, kupca i sklepikarkę manekiny, pomoce dydaktyczne oraz plansze informacyjne- dodaje Ilona Pulnar - Ferdjani.
Atrakcją wystawy będą warsztaty własnoręcznego formowania pierników dekoracyjnych. Otwarcie już 13 września.

Wrześniowy cykl wystaw uzupełni otwarta 20 września ekspozycja "Magiczny świat domków dla lalek" ze zbiorów Anety Popiel- Machnickiej.

Aneta Popiel-Machnicka - reżyser filmowy i scenarzysta, kolekcjonuje i razem ze swoimi dziećmi restauruje stare domki dla lalek. Dziś jej kolekcja liczy ponad 50 różnorodnych, szczegółowo wyposażonych domków i sklepików, a córka i syn są nie tylko najwierniejszymi i najbardziej krytycznymi odbiorcami moich prac, ale też wspaniałymi, niezastąpionymi asystentami. - Nikt nie układa z taką cierpliwością miniaturowych kafelków czy klepek, nikt nie maluje tak precyzyjnie dachów, sufitów i ścian jak oni - mówi Aneta Popiel-Machnicka.

25 września muzeum zaprosi na wystawę "Janusz Towpik - czarodziej przyrody".

Zobaczyć będzie można fotografie i obrazy zmarłego w 1981 roku polskiego architekta, grafika i ilustratora książek.
W 1957 roku artysta ukończył Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej. Studiował także na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych. Był asystentem, a później wykładowcą w Zakładzie Rysunku, Malarstwa i Rzeźby na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.

Od lat 60. ilustrował przyrodnicze atlasy i książki popularnonaukowe, najczęściej poświęcone zwierzętom. Współpracował z warszawskim ZOO: wykonał ilustracje do archiwum ikonograficznego, a także prowadził w nim dziecięce koło plastyczne (jedno z pierwszych tego rodzaju w Europie).

Projektował widokówki, znaczki pocztowe, etykiety zapałczane. Zilustrował w sumie 23 książki dla dzieci i młodzieży oraz 7 książek popularnonaukowych i podręczników. Był autorem m.in. tablic zoogeograficznych zamieszczonych w IV tomie Encyklopedii Powszechnej PWN. Współpracował z redakcjami czasopism: "Łowiec Polski", "Płomyk", "Przyroda Polska".
Na wystawie obejrzymy dzieła Janusza Towpika poświęcone przyrodzie.

Już natomiast oglądać można wystawę "Kultury pozaeuropejskie w zbiorach radomskiego muzeum". To pokaz kolekcji zabytków pochodzących z Chin, Japonii i krajów Afryki. Najcenniejsze to XVIII wieczna zbroja samurajska, japońskie włócznie, rzeźby z Chin, wśród nich figura Mistrza Lao Tse ukazanego na wysokim tronie lotosowym, groty włóczni z Oceanii oraz ciekawa tarcza zuluska wykonana ze skóry antylopy.

To też fragment tej egzotycznej wystawy poświęconej zabytkom Dalekiego Wschodu, Azji, Oceanii i Afryki.
To też fragment tej egzotycznej wystawy poświęconej zabytkom Dalekiego Wschodu, Azji, Oceanii i Afryki. Barbara Koś

To też fragment tej egzotycznej wystawy poświęconej zabytkom Dalekiego Wschodu, Azji, Oceanii i Afryki.
(fot. Barbara Koś)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie