Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Polskich Rowerów w Radomiu kończy działalność. Zwiedzać można jeszcze tylko w niedzielę

Janusz Petz
Janusz Petz
Muzeum Polskich Rowerów cieszy się dużym zainteresowaniem miłośników jednośladów nie tylko z Radomia.
Muzeum Polskich Rowerów cieszy się dużym zainteresowaniem miłośników jednośladów nie tylko z Radomia. Archiwum
Pierwsze i jedyne w Polsce Muzeum Polskich Rowerów w Radomiu kończy w niedzielę swoją działalność. Taką wiadomość z niedowierzaniem przeczytali niedawno na facebooku radomscy miłośnicy jednośladów.

Na facebookowej stronie muzeum nie ma wyjaśnienia co się stało, że muzeum kończy działalność, oprócz wpisu, że od poniedziałku i tak wszystkie muzea na Mazowszu i regionie radomskim będą zamknięte z powodu pandemii. Nieoficjalnie mówi się, że powodem zamknięcia działalności placówki był mizerny zapał do całego przedsięwzięcia dyrekcji Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Radomiu, spółki, pod której skrzydłami placówka działa.

Sława na całą Polskę

Muzeum mieści się przy ulicy Marii Curie Skłodowskiej 4. Może to przypadek, ale po sąsiedzku, za płotem jest warsztat naprawy rowerów, który należy do Ryszarda Swata, legendarnego radomskiego trenera sekcji kolarskiej Radomiaka. Odkrył on talent Ryszarda Szurkowskiego i był pierwszym jego szkoleniowcem. Radom bowiem przez lata był potęgą zarówno w kolarstwie szosowym jak i torowym. Ryszarda Swata nie mogło oczywiście zabraknąć podczas otwarcia w marcu 2019 roku muzeum, które do dziś cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko miłośników jednośladów i nie tylko zresztą z Radomia. Sława radomskiej placówki rozeszła się po całej Polsce. W ostatnią niedzielę w Radomiu przebywała spora grupa rowerzystów z Łodzi. Przyjechali na zaproszenie klubu rowerowego Orkan zwiedzać miasto. Zachwyceni byli Radomiem, ale zdecydowanie najbardziej podobało im się właśnie Muzeum Rowerów Polskich.

Pierwsza wystawa w muzeum nawiązywała do przypadającej w 2019 roku 90. rocznicy rozpoczęcia produkcji rowerów w radomskiej Fabryce Broni. Nie wszyscy wiedzą, że produkowane w radomskim zakładzie jednoślady trafiały nie tylko do krajowych odbiorców i do polskiej armii, ale także eksportowano je przed II wojną światową, najdalej... do Chin.

Historia miasta

Jednoślady pochodzą z prywatnych kolekcji, przede wszystkim członków Radomskiego Towarzystwa Retrocyklistów „Sprężyści”. To dzięki ich pasji i uporowi powstało w Radomiu jedyne w Polsce takie muzeum. Najbardziej zasłużoną w tym gronie osobą jest jednak Łukasz Wykrota, obecny szef placówki, który przeszukał wiele strychów, piwnic i budynków gospodarczych w poszukiwaniu eksponatów. Odszukane i pieczołowicie odnowione jednoślady zdobią dziś muzeum. Część kolekcji muzeum stanowi zresztą własność Łukasza Wykroty.

Mobilne muzeum rowerów dzięki pieniądzom z budżetu obywatelskiego „Sprężyści” przygotowali w 2017 roku. Teraz w placówce przy ulicy Skłodowskiej można obejrzeć ponad 100 rowerów, tych produkowanych w Radomiu, ale też między innymi bicykle z drugiej połowy XIX wieku. W muzeum są też pamiątki dokumentujące historię radomskiego kolarstwa. Można oglądać dyplomy, medale, puchary, wycinki z gazet, a także oczywiście rowery takie, na jakich jeździli kolarze reprezentujący na zawodach Radom. W ostatnim dniu funkcjonowania, w niedzielę, muzeum będzie można zwiedzać w godzinach od 9 do 17.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto