Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Pułaskiego w Warce będzie miało wyjątkową multimedialną ekspozycję

Izabela Kozakiewicz [email protected]
W jednej z sal ekspozycja będzie dotyczyła wojen i bitew, których polem była Warka. Pokazani będą główni bohaterowie historycznych wydarzeń.
W jednej z sal ekspozycja będzie dotyczyła wojen i bitew, których polem była Warka. Pokazani będą główni bohaterowie historycznych wydarzeń. archiwum
Muzeum Pułaskiego dostało ministerialną dotację na stałą ekspozycję. Szykuje się wyjątkowo ciekawa, multimedialna wystawa o mieście i ludziach, którzy tworzyli jego historię

Muzeum imienia Kazimierza Pułaskiego w Warce dostało 140 tysięcy złotych dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na zorganizowanie stałej wystawy "Warka - miasto dotknięte historią". 200 tysięcy złotych dołożył samorząd Warki. Powiat grójecki, choć po wielkich sporach, również zdecydował o pomocy dla muzeum na wkład własny w kwocie 20 tysięcy złotych. Swoją cegiełkę dołożył też Browar WARKA.

Niezwykły spacer

Dzięki tym pieniądzom, w dwóch salach na piętrze muzeum uda się zorganizować stałą wystawę poświęconą Warce i jego mieszkańcom.

Tworząc ekspozycję muzeum wykorzysta eksponaty ze swoich bogatych zbiorów. Ale pomogli także mieszkańcy udostępniając rodzinne pamiątki, wśród nich zdjęcia, ale też wyposażenie zakładów rzemieślniczych, zbiory etykiet piw i win wareckich czy nawet pociski z czasów wojny.

Wystawa będzie spacerem po wareckich ulicach. - Nasze ulice są nazywane imionami bohaterów, ważnych dla miasta postaci, albo dostawały nazwy upamiętniające ważne wydarzenia w historii miasta - wyjaśnia Iwona Stefaniak, dyrektor muzeum w Warce. - Poprowadzą nas przez historie Warki.

Dwie przestrzenie

Ekspozycja jest podzielona na dwie części. W jednej z sal autorzy wystawy opowiedzą o ludziach, przemyśle, rzemiośle, kościołach, szkołach, zabytkach Warki, o życiu społecznym i kulturalnym miasta.
Druga sala będzie poświęcona historii bitew i wojen i ich bohaterów od bitwy pod Warką z potopu szwedzkiego po II wojnę światową.

Wykorzystane będą multimedia. Za pomocą ruchów ciała będzie można na przykład przewracać karty komiksu o Warce. Będą prezentacje i wiele eksponatów, których będzie można dotknąć. Pojawi się między innymi słynny warecki skarb, będzie można go wziąć do ręki.

Będą też oczywiście eksponaty, które znajdą się w gablotach. Wystawiona będzie reprodukcja najstarszej, znanej mapy Warki odnalezionej w archiwum w Berlinie.

Niespodzianek i ciekawostek będzie wiele. Otwarcie planowane jest na wrzesień.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie