Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum w Sielpi ma 75 lat

Marzena Kądziela
M.Kądziela
Profesorowie z kilku krajów, naukowcy z technicznych uczelni i ludzie związani z technicznym muzealnictwem gościli pod koniec minionego tygodnia w Sielpi. Wszyscy byli zauroczeni Muzeum Zagłębia Staropolskiego i jego eksponatami.
Muzeum Zaglebia Staropolskiego w Sielpi ma 75 lat

Muzeum w Sielpi ma 75 lat

Konferencję wspólnie zorganizowały Muzeum Techniki w Warszawie, pod które podlega sielpiańska placówka, i Politechnika Częstochowska. Pretekstem były dwa jubileusze: 75 lat istnienia muzeum w Sielpi i 60 lat funkcjonowania częstochowskiej uczelni.

Z tej okazji w głównej hali muzeum odsłonięto tablicę pamiątkową, z której możemy dowiedzieć się, iż muzealna placówka od 1967 roku pozostaje pod naukową opieką Wydziału Inżynierii Procesowej, Materiałowej i Fizyki Stosowanej Politechniki Częstochowskiej.

A opieka ta to między innymi coroczne obozy naukowe, podczas których pracownicy uczelni oraz studenci przywracają do życia stare urządzenia. Wiele z nich, jak ostatnie nabytki - tokarka czy strugarka, częstochowianie uratowali ze złomowiska. Potem przez wiele tygodni czyścili je, naprawiali, układali w całość.

Naukowcy i studenci

Międzynarodowe trzydniowe spotkanie odbywało się pod hasłem "Zabytki starego hutnictwa jako dziedzictwo kulturowe Europy". Wzięło w nim udział około 70 naukowców i studentów oraz przedstawicieli Muzeum Techniki w Warszawie z jego dyrektorem Jerzym Jasiukiem i zastępcą Henrykiem Twardowskim.

W gronie naukowców znalazła się spora grupa profesorów z europejskich i polskich uczelni technicznych zajmujących się na co dzień problemami cieplnymi, a także, już bardziej hobbystycznie - historią techniki w swych krajach: Belgii, Francji, Chorwacji, Słowacji. Polskę reprezentowali profesorowie Mirosław Karbowniczek z Akademii Górniczo - Hutniczej w Krakowie, Joachim Kozioł z Politechniki Śląskiej Grzegorz Jaworski z Politechniki Wrocławskiej oraz gospodarze spotkania: prorektor Politechniki Częstochowskiej Zbigniew Nitkiewicz oraz profesorowie: Zbigniew Stradomski, Jan Pilarczyk i Marian Kieloch.

Atrakcyjny wytop

- Wysłuchaliśmy bardzo interesujących referatów między innymi na temat historii hutnictwa na Śląsku, w Belgii, we Francji, ale także na temat związany z sielpiańskim obiektem - mówi profesor Marian Kieloch z Politechniki Częstochowskiej, który od dziesięcioleci prowadzi z podkoneckim muzeum obozy naukowe dla studentów. - Przedstawiliśmy proces remontu i konserwacji największego w Europie koła wodnego czy zakończoną w minionym roku rekonstrukcję pieca pudlingowego do wytopu żelaza. Warto dodać, że jest to jedyny czynny tego typu obiekt w Europie. Ogromną atrakcją dla gości było rozpalenie pieca i próba doprowadzenia jego temperatury do 1260 stopni, gdy można już prowadzić wytop żelaza dawnymi metodami.

Największe skupisko maszyn

Naukowcy zwiedzali Muzeum Zagłębia Staropolskiego, po którym oprowadzał ich Aleksander Przybysławski. - Większość z naszych gości była pozytywnie zaskoczona ilością zgromadzonych tu urządzeń, które dzięki naukowcom i studentom z Politechniki Częstochowskiej wciąż są sprawne - powiedział nam Aleksander Przybysławski. - Warto dodać, że w Polsce nie ma drugiego takiego muzeum, które gromadziłoby aż tyle maszyn. Najstarsza z nich, zespół maszyn do obróbki tulei wozowych, pochodzi z końca XVIII wieku.

To prawdziwa perełka

Gregoire Jaworski z Paryża, przedstawiciel firmy Fives Stein budującej urządzenia cieplne dla hut całego świata z nieukrywanym zainteresowaniem oglądał muzealne eksponaty. - Wasze muzeum to prawdziwa perełka, wymaga jednak sporego dofinansowania - stwierdził Francuz polskiego pochodzenia spacerując miedzy walcarkami, tokarkami, strugarkami.

Uczestnicy międzynarodowej konferencji odbyli także wycieczkę po innych zabytkowych miejscach województwa świętokrzyskiego: Samsonowie, Zagnańsku, Słupi, Chlewiskach. Wzięli udział w pikniku technologicznym zorganizowanym na muzealnym dziedzińcu w Sielpi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Muzeum w Sielpi ma 75 lat - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie