Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum w Warce udostępnia przedruk jedynej istniejącej monografii o mieście. Zobacz zdjęcia

Aleksandra Szymańska
Aleksandra Szymańska
Przedruk monografii o Warce.
Przedruk monografii o Warce. Muzeum imienia Kazimierza Pułaskiego w Warce
Muzeum imienia Kazimierza Pułaskiego w Warce otrzymało przedruk jedynej istniejącej monografii o mieście pod nazwą "Dzieje miasta Warki".

Muzeum imienia Kazimierza Pułaskiego w Warce oficjalnie poinformowało, że dostępny już jest reprint jedynej monografii miasta, której autorem jest ksiądz Marceli Ciemniewski. Monografia ukazuje się pod tytułem „Dzieje miasta Warki”. Okazją do wydania reprintu były 160. rocznica urodzin księdza Ciemniewskiego, 125. rocznica objęcia parafii oraz 95. rocznica śmierci wspomnianego księdza. Podstawą reprodukcji był egzemplarz ze zbiorów muzeum.

Ciemniewski przez 30 lat był proboszczem parafii świętego Mikołaja Biskupa w Warce. W okresie tym dał się poznać jako żarliwy katolik, publicysta, społecznik i historyk. W początkach XX wieku przeprowadził renowację kościoła, niósł pomoc ofiarom I wojny, prowadził działalność publicystyczną, pisał dla „Przeglądu Katolickiego” i wydawał pierwszą warecką gazetę „Gawędy Wieczorne” . Zmarł w 1927 roku, pochowany został na cmentarzu parafialnym w Warce. Dwa lata przed jego śmiercią ukazały się „Dzieje miasta Warki”.

„Pragnąłem jedynie, aby przynajmniej te szczupłe posiadane przeze mnie wiadomości, tyczące się dziejów tego starożytnego grodu mazowieckiego, nie zaginęły, tym bardziej, że dziś przy ogólnej u nas o kawałek chleba trosce coraz bardziej idą w niepamięć dawne podania, a nawet dokumenty piśmienne, tyczące się wieków minionych” – pisał autor o pobudkach jakie skłoniły go do napisania dzieła.

Praca nie jest historycznym, naukowym opracowaniem, ma charakter wartko płynącej gawędy przedstawiającej dzieje Warki od czasów pogańskich, aż do współczesnych autorowi. Mimo, że praca nie zawiera przypisów ani bibliografii, z tekstu można się zorientować, że ksiądz Marceli opierał się na różnorodnych źródłach. Wykorzystał publikacje już wydane (Gawareckiego), źródła drukowane (kodeksy), źródła rękopiśmienne (akta lustracji, dokumenty władców), informacje o znaleziskach z okolic Warki czy wreszcie podania, opowieści i relacje świadków. Narracja prowadzona barwnym językiem, czasem patetycznym, czasem humorystycznym, bogactwo faktów, informacji, anegdot sprawia, że nawet dziś lektura „Dziejów…” to wielka przyjemność. Ksiądz Ciemniewski, jak słusznie zauważył Remigiusz Matyjas, autor biografii księdza „Stworzył przewodnik po dziejach miasta, a zarazem podstawę, na której następnie budował się warecki ruch regionalny i krajoznawczy”.

Książka dostępna jest obecnie do kupna w sklepie Muzeum imienia Kazimierza Pułaskiego w Warce.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie