Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum we Wsoli współorganizuje dwa spotkania gombrowiczowskie we Francji

Barbara Koś
Muzeum imienia Witolda Gombrowicza w podradomskiej Wsoli.
Muzeum imienia Witolda Gombrowicza w podradomskiej Wsoli. Archiwum
Muzeum Gombrowicza we Wsoli w powiecie radomskim współorganizuje dwa spotkania Gombrowiczowskie w Paryżu.

W bieżącym roku przypada 50 rocznica śmierci Witolda Gombrowicza. Od lipca trwa organizowany przez Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli cykl wydarzeń związanych z tą rocznicą, obchodzoną pod hasłem „Gombrowicz półWIECZNY”.

Tym razem spotkania „Witold Gombrowicz – między Polską a Francją”, poświęcone autorowi „Kosmosu” odbędą się w stolicy Francji. Ich organizatorem jest Stacja Naukowa Polskiej Akademii Nauk w Paryżu, przy wsparciu Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli.

12 listopada właśnie w paryskiej Stacji Naukowej PAN odbędzie się spotkanie zatytułowane „Gombrowicz: Wsola i Vence w Paryżu”. To prezentacja historii i funkcjonowania dwóch muzeów poświęconych pamięci pisarza: Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli i Espace Muséal Witold Gombrowicz w Vence.

Espace Muséal Gombrowicz w Vence zostało otwarte we wrześniu 2017 w Villi Alexandrine przy placu du Grand Jardin. Mieści się w mieszkaniu zajmowanym dawniej przez Witolda Gombrowicza. Jest francuska filią podradomskiego muzeum.

Spotkanie w Paryżu poświęcone prezentacji muzeów dopełni wernisaż wystawy prac wyróżnionych w konkursie na plakat „Gombrowicz półWIECZNY” zorganizowanym przez Muzeum Witolda Gombrowicza we współpracy z Muzeum Plakatu w Wilanowie. Udział w tym spotkaniu wezmą Rita Gombrowicz, Jerzy Jarzębski, Tomasz Tyczyński, Ewa Witkowska i Mariola Odzimkowska.

13 listopada, także o godzinie19.00 i w tym samym miejscu odbędzie się dyskusja „Gombrowicz: język wart Nobla?”. To debata o języku i dziele Gombrowicza. Panel naukowy poświęcony językowi gombrowiczowskiemu, jego trudnościom i (nie)przekładalności oraz losom tłumaczeń tekstów pisarza na język francuski, ale nie tylko – będący swego rodzaju echem i kontynuacją Kongresu Tłumaczy Gombrowicza, który na początku października odbył się w Polsce i Francji.

"Sąd nad Nagrodą Nobla" to dyskusja, dlaczego Witold Gombrowicz nie dostał Nagrody Nobla, do której był nominowany, w szerszym kontekście funkcjonowania nagród literackich, sposobów rozstrzygania i sensu ich istnienia. Udział w spotkaniu i debacie wezmą: Małgorzata Smorąg-Goldberg, Paweł Rodak, Jean-Pierre Salgas, Jerzy Jarzębski, Mariola Odzimkowska, Manuel Carcasonne.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook Echo Dnia Powiat Radomski

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie