Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Wsi Radomskiej zaczyna nowy sezon i zaprasza na dwie nowe wystawy

Barbara Koś
Pierwsza wystawa nosi tytuł „Od wytwórcy ludowego do wytwórcy sztuki” i będzie to  krótka historia powojennej sztuki ludowej. Opowie o niej podczas wernisażu kuratorka, Justyna Górska-Streicher.
Pierwsza wystawa nosi tytuł „Od wytwórcy ludowego do wytwórcy sztuki” i będzie to krótka historia powojennej sztuki ludowej. Opowie o niej podczas wernisażu kuratorka, Justyna Górska-Streicher. MBP Lublin
Niedziela Palmowa otworzyła jak zwykle nowy sezon w Muzeum Wsi Radomskiej. Dlatego już w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 14, obejrzeć będzie można dwie nowe wystawy przygotowane w Spichlerzu z Wilkowa.

Pierwsza nosi tytuł „Od wytwórcy ludowego do wytwórcy sztuki”. Będzie to krótka historia powojennej sztuki ludowej. Opowiada o niej kuratorka, Justyna Górska-Streicher.

- Muzeum Wsi Radomskiej powstało w 1976 roku, a sprzyjała temu misja zachowania dla przyszłych pokoleń dziedzictwa kulturowego wsi regionu radomskiego. W myśl tego założenia tworzono także ekspozycje muzeum. Zaczęła powstawać kolekcja sztuki ludowej, wydzielona jako odrębna w zasobach kultury materialnej. Był to zresztą czas wyjątkowego zainteresowania kulturą ludową. To właśnie wtedy powstała Cepelia i Stowarzyszenie Twórców Ludowych - mówi Górska-Streicher.

Trudne zmiany

Zmiana ustroju przyniosła zmiany także w dziedzinie sztuki. Przestała ona bowiem być elementem frontu ideologicznego, a płynący dotychczas szeroką strugą system dofinansowań ustał. W równie trudnej sytuacji finansowej znalazły się instytucje kultury, które na zakupy, penetracje terenowe czy nagrody konkursowe mogły przeznaczać coraz mniejsze pieniądze. Problem ten dotyczył także Muzeum Wsi Radomskiej. W tych warunkach twórcy musieli zająć się tworzeniem sztuki, którą nie zawsze można już dziś sztuką nazwać. Nadal jednak powstają prace wyjątkowe, które jednak trudno zaklasyfikować do tradycyjnej sztuki ludowej, bowiem nie mieszczą się w jej tradycyjnym kanonie. Te właśnie kolejne etapy historii sztuki ludowej znajdą się na wystawie.

Życie zaklęte w glinie

Druga ekspozycja nosi tytuł „Życie zaklęte w glinie. Prezentuje ceramikę ze znanych okolicznych ośrodków garncarskich:Iłży, Rędocina i Mogielnicy. Podzielona zostanie na trzy główne bloki tematyczne: sakralia, galanterię ceramiczną i sceny z życia wsi.

Wszystkie eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Wsi Radomskiej, które w grupie ceramiki figuralnej posiada ponad siedemset eksponatów, a pierwszym nabytym przedmiotem była „Kapliczka” nieznanego autora pochodząca z Iłży z 1937 roku. Jak przypomina Aleksandra Pajek, kuratorka wystawy, rzeźba w glinie i drobna galanteria zawsze towarzyszyła garncarstwu ludowemu.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook

Zobacz też: Pasja - najlepsza restauracja 2015 w regionie i Radomiu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie