W tym roku Dożynki Województwa Mazowieckiego odbędą się w Radomiu. Barwny korowód z wieńcami dożynkowymi, uroczysta msza święta, ceremonia dzielenia się chlebem, regionalne przysmaki i występy zespołów ludowych – podczas dożynek nie zabraknie tradycji, jak i dobrej zabawy.
– Już w niedzielę spotkamy się, by podziękować rolnikom za ich pracę, ale też wspólnie świętować i bawić się – zaprasza marszałek Adam Struzik.
Będą występy na estradzie
Wśród atrakcji dożynkowych są koncerty Zespołu Pieśni i Tańca Wolanianki oraz Stowarzyszenia Kontrast z Pionek.
W programie dożynek: 9,30 – formowanie korowodu dożynkowego (ul. Stawowa), 10,30 – przemarsz korowodu dożynkowego, 11 – uroczysta msza święta polowa, 12,30 – odśpiewanie hymnu państwowego, 12,45 – ceremonia dzielenia chlebem,
13,45 – zakończenie konkursów i wręczenie nagród w konkursach: „Najładniejszy wieniec dożynkowy”, Najaktywniejsze Sołectwo 14,30 – początek występów artystycznych.
14.30 Koncert Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Wolanianki”, 15.30 Koncert Stowarzyszenia Seniorów „Kontrast”, 18.00 Koncert Warszawskiego Combo Tanecznego z towarzyszeniem kapeli Zdzisława Kwapińskiego.
Warszawskie Combo Taneczne zagra w składzie: Jan Emil Młynarski – śpiew/bandżola/, Piotr Zabrodzki – śpiew/banjo, Anna Bojara – piła, Sebastian Jastrzębski- gitara, Tomasz Duda – baryton sax/klarnet i Wojtek Traczyk – kontrabas.
Muzycy postanowili ocalić od zapomnienia piękne piosenki, prezentując je we współczesnym brzmieniu i aranżacjach bliskich oryginałom. Repertuar Warszawskiego Combo Tanecznego to w przeważającej mierze piosenki przedwojenne, które 80 i więcej lat temu bawiły i wzruszały publiczność na rewiach, dansingach, a także na stołecznych ulicach i podwórkach.
W godzinach 15.00 - 21.00 na Scenie „Pod dębem” do tańca zagrają: kapele Adama Tarnowskiego i Piotra Bińkowskiego, Bronisława Machla i Tomasza Stachury.
Stoiska, stragany i punkt szczepień
Podczas dożynek w skansenie będą: wystawa maszyn rolniczych, projekcje filmów, stoiska kół gospodyń wiejskich i twórców ludowych, a także konkursy i zabawy dla dzieci.
Czynne będą stoiska instytucji okołorolniczych, stoiska członków Sieci Dziedzictwa Kulinarnego „Mazowsze”, Eko ryneczek i edukacyjny plac zabaw dla dzieci „Mała wioska”.
Na terenie skansenu znajdzie się mobilny punkt szczepień, w którym chętni będą mogli zaszczepić się przeciw COVID-19 oraz punkt spisowy narodowego spisu powszechnego ludności i mieszkań 2021, w którym będzie można dokonać spisu u dyżurujących tam rachmistrzów.
Wstęp na imprezę jest bezpłatny.
Ze względu na epidemię koronawirusa, muzeum prosi o zachowanie reżimu sanitarnego.
Q&A FABIJANSKI
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?