Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Wsi Radomskiej zaprasza na obchody święta Matki Boskiej Gromnicznej

Barbara Koś
Podczas uroczystości  święta Matki Bożej Gromnicznej w skansenie wędruje zawsze orszak z pochodniami. Punktami docelowymi są zagroda z Alojzowa, a potem dwór z Brzeziec.
Podczas uroczystości święta Matki Bożej Gromnicznej w skansenie wędruje zawsze orszak z pochodniami. Punktami docelowymi są zagroda z Alojzowa, a potem dwór z Brzeziec. Joanna Gołąbek
Jak co roku Muzeum Wsi Radomskiej zaprasza w niedzielę, 2 lutego, na obchody Święta Matki Boskiej Gromnicznej.

Uroczystość Matki Boskiej Gromnicznej trwać będą w godzinach 16.30 – 19.30. O godzinie 16.30 odprawiona zostanie Msza Święta w Kościele z Wolanowa stojącym na terenie Muzeum Wsi Radomskiej. Po mszy, o godzinie 17.20 uczestnicy święta przejdą do zagrody z Alojzowa, w której pokazany zostanie szereg ludowych obyczajów związanych z "Gromniczną". Prezentacji dokona zespół śpiewaczo-obrzędowy „Korzenie” z Łaguszowa.

Co zobaczymy? Wypalanie ogniem z poświęconej gromnicy krzyża na futrynie drzwi wejściowych, rozpalanie ognia w piecu od poświęconej gromnicy i inne jeszcze zwyczaje ludowe związane z tym świętem. To „odczarowywanie” świecą rogów pomieszczenia kuchennego chałupy, a także używane ludowe przysłowia związane z Gromniczną

Potem grupa gości przejdzie do dworu z Brzeziec, w którym w godzinach 17.45 – 19.30 zaplanowany jest poczęstunek dla przybyłych. Potem nastąpi ogłoszenie wyników konkursu „Najpiękniejsza ozdoba choinkowa” oraz rozdanie nagród laureatom. W konkursie bierze udział zawsze bardzo wielu uczestników. W finale obejrzymy przedstawienie „Matka Boska Gromniczna” w wykonaniu zespołu śpiewaczo-obrzędowego „Korzenie” z Łaguszowa.

Zespół odtworzy dawne obrzędy

Historia „Korzeni” w Łaguszowie, gmina Przyłęk, sięga roku 1986, kiedy to ówczesne Koło Gospodyń Wiejskich wznowiło swoją działalność i 10 października 1986 roku zorganizowało zespół śpiewaczy. Debiut miał miejsce na Pierwszym Wojewódzkim Przeglądzie Kół Gospodyń Wiejskich w Radomiu. Działalność zespołu zaowocowała sukcesem w postaci drugiego miejsca. Teraz w zespole śpiewają i tańczą inne pokolenia, ale grupa odnosi wiele sukcesów na przeglądach folklorystycznych. Występują też w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą.

Zespół ma bogaty repertuar pieśni dożynkowych, ludowych, sobótkowych, weselnych, kolęd i pastorałek. „Korzenie” dbają nie tylko o stroje i estetykę, ale również z pietyzmem odtwarzają dawne zwyczaje i obrzędy, oddając autentyczną gwarą i rekwizytami dawne zachowania i momenty magiczne.

Widowisko będzie ciekawe, a na uroczystości jak co roku obowiązuje bilet specjalny w cenie jednego złotego.

Tradycja "Gromnicznej"

2 lutego przypada Święto Ofiarowania Pańskiego i jest jednym z najstarszych świąt chrześcijańskich. Znane było już w IV wieku w Jerozolimie, natomiast w liturgii rzymskiej zadomowiło się w wieku VII. W Polsce od gromnic święconych tego dnia przyjęła się nazwa „Matki Bożej Gromnicznej”. Nazwa święta pochodzi też od gromów, przed którymi strzec miały stawiane podczas burzy w oknach zapalone świece. Niektórzy widzieli tu też znaczenie symboliczne – Maryja czczona jest jako łamiąca strzały gniewu Bożego.

- Wśród obrzędów religijnych mamy trzy kategorie w przepisach liturgicznych - uroczystości, święta i wspomnienia. One wszystkie mają walor tery terytorialny - regionalny, albo ogólnokościelny. Dzisiejsze święto obchodzone jest w całym kościele katolickim - mówi ksiądz Zbigniew Niemirski z Kurii Diecezji Radomskiej, przypominając, że procesje z gromnicami i tradycja Święta Ofiarowania Pańskiego należy do najstarszych świąt chrześcijańskich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie