Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzyczne wspomnienie Ojca Huberta Czumy. W Radomiu był koncert Roberta Grudnia "u Jezuitów"

Barbara Koś
Pamięci Ojca Huberta Czumy SJ dedykowany był koncert organowy Roberta Grudnia, który odbył się w niedzielę, 27 września, w kościele OO. Jezuitów.
Pamięci Ojca Huberta Czumy SJ dedykowany był koncert organowy Roberta Grudnia, który odbył się w niedzielę, 27 września, w kościele OO. Jezuitów. archiwum Roberta Grudnia
Pamięci Ojca Huberta Czumy SJ dedykowany był koncert organowy Roberta Grudnia, który odbył się w niedzielę, 27 września, w kościele OO. Jezuitów.

Ojciec Hubert Czuma był honorowym obywatelem nie tylko Radomia ale także Szczecina i Lublina, w pamięci wielu osób zapisał się jako niezłomny kapłan i autorytet moralny.

- Dziękujemy Bogu za te prawie 30 lat obecności O. Huberta w Radomiu, za to że wola Boża spełniła się w jego życiu. Dziękujemy za przykład kapłana i zakonnika, który po prostu był posłuszny – powiedział we wprowadzeniu do koncertu, o. superior Jan Noszczak.

W koncercie organowym w wykonaniu Roberta Grudnia, muzyka i kompozytora, koncertującego w Polsce i na świecie, wierni licznie zgromadzeni w świątyni, wysłuchali m.in. utworów Franciszka Schuberta, Tomasa Albinoniego oraz autorskich kompozycji Roberta Grudnia.

– Ojca Huberta Czumę pamiętam o czasów stanu wojennego. Msze za Ojczyznę, jakie wówczas odprawiał nie pozwalały nam upaść na duchu. Po porywie nadziei na zmiany jaką w 1980 roku dawała „Solidarność”, stan wojenny oznaczał aresztowania i masową emigrację. Ci co zostali potrzebowali wsparcia i autorytetu. W Warszawie dawał je ks. Popiełuszko, w Radomiu – Ojciec Czuma – wspominał Robert Grudzień.

Koncert został opatrzony komentarzem historycznym, opartym na faktach z życia Ojca Czumy oraz poezji.

Ojciec Hubert Czuma urodził się w 1930 roku w Lublinie, w rodzinie o silnych tradycjach patriotycznych. Jego ojciec był wykładowcą KUL,parlamentarzystą, działaczem społecznym i katolickim, w czasie drugiej wojny światowej zaangażowanym w konspirację niepodległościową a po wojnie z tego powodu represjonowanym. Matka była pianistką. Jako kapłan, zakonnik i duszpasterz O. Czuma oznaczał się niezłomną postawą w głoszeniu wiary i wartości opartych na dekalogu, przez co jego działalność duszpasterska od początku była zwalczana przez władze PRL.

Pół roku spędził w areszcie na ulicy Rakowieckiej w Warszawie. Wielokrotnie był przenoszony do różnych miast i parafii, najdłużej przebywał i działał w Lublinie, Szczecinie i Radomiu. Wszędzie był uznawany za autorytet moralny przez środowiska opozycyjne i
wiernych.

W Radomiu nie wycofał się z życia publicznego także po 1989 roku. Jednym z jego dzieł było poprowadzenie telefonu zaufania, jaki w 2001 roku powstał z inicjatywy bp. Jana Chrapka.

Koncert się odbył w ramach ogólnopolskiego projektu Roberta Grudnia „Zrozumieć Niepodległą”. Zorganizowano go z okazji pierwszej rocznicy śmierci Ojca Czumy.

Radom na instagramie

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie