Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzyka ludowa i śpiew królowały na festiwalu imienia Stanisława Stępniaka w Wieniawie

Sok
Od trzynastu lat w Wieniawie odbywa sie festiwal  - Spotkania z Folklorem, na który przyjeżdżają artyści z wielu stron.
Od trzynastu lat w Wieniawie odbywa sie festiwal - Spotkania z Folklorem, na który przyjeżdżają artyści z wielu stron. Facebook Gminny Ośrodek Kultury w Wieniawie
Rodzima kultura zagościła podczas XIII Spotkań z Folklorem imienia Stanisława Stępniaka w Wieniawie. W parkowej muszli koncertowej wystąpiła rekordowa liczba uczestników. Imprezie towarzyszyły pokazy rękodzieła ludowego lokalnych artystów, można było posmakować regionalnych potraw przygotowanych przez panie ze Stowarzyszeń z gminy Wieniawa.

To były już trzynaste Spotkania z Folklorem im. Stanisława Stępniaka. W muszli koncertowej przy Gminnym Ośrodku Kultury w Wieniawie zaprezentowały się kapele ludowe, soliści instrumentaliści, soliści - śpiewacy, zespoły śpiewacze.

- Na naszym przeglądzie folklorystycznym mieliśmy okazję podziwiać najbardziej oryginalne kapele, jakie działają w naszym regionie. Przegląd w Wieniawie, to nie tylko podtrzymywanie naszych tradycji, ale także okazja, by upamiętnić twórczość wybitnego muzyka i kompozytora ludowego, jakim był Stanisław Stępniak - mówili organizatorzy festiwalu.

Wykonawcy w ocenie jury

Komisja konkursowa podkreśliła duże zainteresowanie artystów ludowych festiwalem oraz wysoki poziom artystyczny. Pozytywnie oceniła młodych artystów ludowych przyznając wyróżnienie dla młodej instrumentalistki - skrzypaczki Natalii Karmeckiej z kapeli Tadeusza Kubiaka z Leśmierza.

Ostatecznie, po wysłuchaniu wszystkich wykonawców, komisja konkursowa przyznała nagrody najlepszym. W kategorii kapel ludowych dwa pierwsze miejsca otrzymali: kapela Mirosława Rogali z Wysokiej, oraz kapela Braci Pańczaków z Adamem Tarnowskim.

Dwa drugie miejsca zajęli: kapela Niwińskich z Mińska Mazowieckiego i kapela Henryka Gwiazdy z Radomia

Trzy trzecie miejsca w tej kategorii otrzymali: kapela „Sami swoi” ze Starej Błotnicy, kapela Jacka Bursy z Guzowa, a także kapela Józefa Wyrwińskiego z Korzyc.

W kategorii solistów instrumentalistów pierwsze miejsce zajął Mieczysław Kędzierski z Rdzuchowa. Dwa drugie miejsca otrzymali: Wacław Imiołek z Jedlanki i Jan Kmita z Przystałowic Małych. Z kolei trzecie miejscezajął Stanisław Wlazło z Radomia.

W kategorii soliści - śpiewacy pierwsze miejsce przyznano Marii Siwiec. Dwa drugie miejsca zajęły: Krystyna Ciesielska i Maria Pędzik, a trzecie miejsce Ewa Ziętek.

W kategorii zespoły śpiewacze pierwsze miejsce jury przyznalo zespołowi śpiewaczemu „Przystalanki” z Przystałowic Małych. Dwa drugie miejsce zajął zespół śpiewaczy „Mirowianki” z Mirowa Starego i zespół śpiewaczy „Zakukała Kukułecka” z Gałek.

Dwa trzecie miejsca zajął zespół śpiewaczy „Ludwiczanki” z Ludwikowa i zespół śpiewaczy Cymbrzanki z Huty.

Mistrz Harmonii i skrzypiec

Patron przeglądu, Stanisław Stępniak, urodził się w 1935 roku w Radzicach Małych koło Opoczna. Już w dziewiątym roku życia rozpoczął grę na harmonii dwutonowej. Brak wzroku rekompensował słuchem. Grał na wielu instrumentach: harmonii, akordeonie, skrzypcach i saksofonie altowym. Muzyka była jego pasją i celem życia.

W latach 1962 - 1997 mieszkał w Zawadach koło Wieniawy. Był długoletnim instrumentalistą w Zespole Ludowym „Wieniawa” działającym przy Gminnym Ośrodku Kultury w Wieniawie. Grał utwory ludowe przede wszystkim z regionu opoczyńsko-radomskiego. Zmarł w 2003 roku. Stanisław Stępniak był autorem polek, mazurków, oberków i walczyków, które są określane są jako „stasiowe” i znalazły wielu wykonawców.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie